معایب لپ تاپ کاستوم

لپ تاپ کاستوم یعنی تغییر قطعات سخت افزاری بصورت غیر رسمی

کاستوم از پر کاربردترین این کلماتی هست که بین فروشندگان و کسبه بازار بسیار رایج است. کاستوم کلمه انگلیسی است که به معنی سفارشی است. ولی اصطلاح درست آن customize است به معنی شخصی سازی یا همان سفارشی سازی. در بازار کامپیوتر مفهوم این اصطلاح یعنی کم کردن یا اضافه کردن قطعه سخت افزاری به یک دستگاه آکبند است.

بهتر است بدانید که به راحتی امکان تغییر CPU و VGA در لپ تاپ‌ها وجود ندارد. ولی RAM, HDD, SSD اینگونه نیستند و با کیفیت و قیمت‌های مختلف در بازار موجود هستند.

می‌توان گفت کاستوم بودن یک لپ تاپ هرگز به نفع خریدار نخواهد بود. برای روشن شدن مسئله بیایید یک مثال را با هم مرور کنیم:

یک فروشنده می‌تواند یکی ازقطعاتی که در بالا ذکر شد را به راحتی با یک قطعه کم کیفیت و یا ارزانتر جابجا کند. یا حتی می‌تواند با اضافه کردن قطعه‌ای نیازی به آن نیست، لپ تاپ را با قیمتی بسیار بالا به شما بفروشد.

معایب لپ تاپ کاستوم

بیایید با یک مثال ملموس، مسئله را باز تر کنیم:

فروشنده یک لپ تاپ را آکبند را به صورت غیر حرفه‌ای باز می‌کند. این لپ تاپ دارای رم آکبند 4 گیگابایت است که فروشنده آن را به یک رم 8 گیگابایتی ارتقاع می‌دهد. در نگاه اول نه تنها مشکلی پیش نیامده بلکه حتی ظرفیت رم شما نیز بالا رفته است. اما چند مشکل اساسی پیش رو دارید که در ابتدا از آن بی اطلاع هستید:

اول: خریدار از برند رم جدید خبر ندارد و مشخص نیست که از برند با کیفیتی بوده یا خیر. از طرفی خریدار حتی اگر از برند رم جایگزین شده مطلع باشد، هرگز نمیداند که این رم نو بوده و یا کارکرد دارد.

دوم: مشخص نیست که این رم اضافه شده با BUS رم آکبند موجود در دستگاه هماهنگی دارد را خیر. عدم هماهنگی نه تنها سرعت را افزاش نمی‌دهد بلکه موجب هنگ . کندی می‌شود.

سوم: کاستوم شدن لپ تاپ که همان باز شدن دستگاه توسط فراد متفرقه است موجب ابطال گارانتی شده که خریدار از آن اطلاع ندارد. و هیچ خدمات رایگانی به فرد ارائه نمی‌شود

از خرید لپ تاپ کاستوم شده خودداری کنید و چنانچه که نیاز به ارتقاع قطعات داشتید، لپ تاپ خود را به شرکت گارانتی کننده تحویل داده تا با هزینه اندک و بدون ابطال گارانتی، آن را برای شما ارتقاع دهد.

معایب لپ تاپ کاستوم

چگونه یک لپ تاپ اورجینال را از یک لپ تاپ کاستوم تشخیص دهیم؟

کافیست در هنگام خرید دو مورد را با دقت بررسی کنید.

ابتدا چسپ و پلمپ بودن کارتن لپ تاپ را به دقت بررسی کنید تا از پلمپ خارج نشده باشد. همچنین برچسب مشخصات لپ تاپ که بر روی کارتن قرار دارد را به دقت بررسی کنید. هنگامی که لپتاپ کاستوم شود، این برچسب سفید رنگ تغییر می‌کند.

سپس مشخصات لپ تاپ را در داخل ویندوز مشاهده کرده و با لیبل مشخصات روی جعبه مقایسه کنید. درصورت مغایرت، لپ تاپ شما کاستوم شده است.

معایب لپ تاپ کاستوم

برای کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان ما در گروه مهرگان آی تی در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

1 + 7 =