استفاده از دو رم مختلف در کامپیوتر امکان پذیر است؟

اگر به دنبال خرید یک کیت رم جدید هستید یا کیت خودتان را ارتقا دهید سوالی که امکان دارد برایتان پیش بیاید این است: آیا استفاده از دو رم متفاوت در کامپیوتر امکان پذیر است؟ برای دستیابی به سازگاری و همزمانی حافظه، باید مواردی را در نظر بگیرید تا بتوانید مطمئن شوید که سیستم شما با استفاده از بهترین عملکرد حافظه ممکن کار می‌کند. در این مقاله، به سوال بالا و تمام موارد مربوط به نصب و استفاده دو رم در کامپیوتر که قبلاً دارای اسلات حافظه می باشند پاسخ خواهیم داد.

به طور خلاصه، پاسخ به سوال ” استفاده از دو رم مختلف در کامپیوتر امکان پذیر است ” بله است. بدون توجه به نام برند، سرعت و اندازه رم، از نظر تئوری شما می‌توانید رم را در سیستم خود ترکیب و مطابقت دهید یا به زبان ساده‌تر از دو رم در کامپیوتر استفاده کنید.

اگرچه امکان دارد برای شما مشکل‌ساز باشد. همچنین، بسته به تنظیمات و حجم کاری، ممکن است حتی فرقی در عملکرد مشاهده نکنید. تنها مشخصه رم که قطعا موجب ناسازگاری ماژول‌های رم می‌شود نوع حافظه می باشد. حافظه‌های رم نسل‌های مختلف مثل DDR3 در مقابل DDR4 با هم کار نمی‌کنند. همانطور که گفته شد،بسیاری از عوامل اضافی هست که باید برای اطمینان از نتایج رضایت بخش در نظر گرفته شوند که برخی از آن‌ها ذاتاً وابسته به شانس شما هستند. به همین دلیل است که معمولاً تلاش برای به وجود آوردن چنین تنظیماتی توصیه نمی‌شود ولی به طور کلی می‌شود گفت که استفاده از دو رم در کامپیوتر ممکن است.

آیا استفاده از دو رم مختلف در کامپیوتر امکان پذیر است

استفاده از دو رم مختلف در کامپیوتر امکان پذیر است

چرا استفاده از دو رم در کامپیوتر امکان دارد مشکل ساز باشد؟

هر سازنده‌ای حافظه‌های رم خود را متفاوت توسعه می‌دهد. آن‌ها از کنترلرهای حافظه متفاوت، قالب‌های مختلف، مواد مختلف، PCB و مدارهای سفارشی مختلف استفاده می‌کنند. همه این‌ها متغیرهایی می باشند که امکان دارد در نهایت ثابت شود که خوش‌خیم هستند، ولی مواردی وجود دارد که درگیری در این سفارشی‌سازی‌ها باعث لکنت، خرابی یا حتی بوت نشدن کامل سیستم می‌شود.

کیت‌های رم (ماژول‌هایی که در یک بسته فروخته می‌شوند) برای کار همزمان با یکدیگر و نه با مارک‌ها یا مدل‌های رم دیگر، در کارخانه تست شده‌اند. استفاده از دو رم در کامپیوتر اصولاً یک موضوع مربوط به ارتقاء سیستم است. این یعنی که چندین اسلات ماژول حافظه درون خطی دوگانه (DIMM) استفاده خواهد شد. هر چه اسلات‌های بیشتری اشغال شود، احتمال بروز این تضادهای سخت افزاری بین برندها بیشتر می‌شود.

استفاده از دو رم مختلف در کامپیوتر

عواملی که در استفاده از دو رم مختلف در کامپیوتر موثر هستند:

نسل رم: نسل رم نشان‌دهنده چیپ‌هایی می باشد که در رم شما وجود دارد. اگر قصد دارید از ولتاژ، فرکانس و تایمینگ بهتری بهره ببرید، باید از رم‌های نسل بالاتر استفاده کنید. حتی اگر فاکتورهای اصلی فرم رم در طول سال‌ها تا حد زیادی یکسان باقی مانده‌اند، خود حافظه‌های رم به طور قابل توجهی تکامل پیدا کرده اند. در حال حاضر پنج نسل رم وجود دارد.

تایمینگ (:(CAS Latency CAS Latency یا همان CL رم، مخفف Column Address Strobe می باشد. این تعداد چرخه‌های ساعتی است که از وقتی که یک دستورالعمل برای یک ستون خاص داده می‌شود و زمانی که داده‌ها در دسترس هستند می‌گذرد یا به زبان ساده‌تر به معنی تاخیر در دسترسی به اطلاعات رم است.

نحوه استفاده از دو رم مختلف در کامپیوتر

فرکانس رم

سرعت رم در دو ویژگی خلاصه می‌شود که آن هم فرکانس رم و تاخیر در CAS می باشد. خب، فرکانس رم تعداد چرخه‌هایی است که یک ماژول رم می‌تواند در هر ثانیه انجام دهد. به طور کل، هر چه یک ماژول رم بتواند چرخش های بیشتری را در ثانیه انجام دهد، سریع‌تر است.

ظرفیت رم

به حجم حافظه رم، ظرفیت رم می‌گویند. استیک‌های رم با 4 تا 32 گیگابایت حافظه به فروش می‌رسند.

برند رم

در تئوری، دو یا چند سازنده متفاوت می‌توانند ماژول‌های رم یکسانی را تولید کنند و آن‌ها را در بسته‌بندی‌های کمی متفاوت بفروش برسانند. برای بهترین برندهای رم می‌توان Corsair، G.Skill و Kingstone را نام برد.

 1. Mobin -

  سلام خسته نباشید یه مادربرد asus p5Ql pro ddr2 هست که چهار اسلات رم داره من یک رم دوگیگ با باس هشتصد و یک رم 512 با باس شیشصد با برند متفاوت دارم که وقتی به صورت یکجا به مادربرد میزنم مادربرد تصویر نمیده ولی به صورت تکی هردو تصویر میدن و سالمن اسلات هارو هم تست کردم سالمن ممکنه مشکل از خود مادربرد باشه ؟ یا از ناهماهنگی رم هاست؟ ممنون میشم جواب بدید با تشکر

  1. shahintahmasbi -

   سلام مبین عزیز
   دوتا رم برای اینکه با هم دیگه کار کنن باید باس یکسانی داشته باشن یعنی هردو باید 800 باشن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازگشت به بالا