بازی‌های MOBA  چیست؟

بازی‌های MOBA  چیست؟

بازی‌های MOBA  چیست؟ MOBA ژانری از بازی‌های الکترونیکی است که عناصر اکشن، استراتژی و RPG (بازی نقش آفرینی) را با هم ترکیب می‌کند. نام اختصاری MOBA از انگلیسی “Multiplayer Online Battle Arena” گرفته شده است که به معنای “عرصه نبرد آنلاین چند نفره” است. در این سبک از بازی بازیکنان به تیم‌های مختلفی تقسیم می‌شوند. آن‌ها مسابقاتی را انجام می‌دهند که به طور متوسط بین 30 دقیقه تا 1 ساعت طول می‌کشد.

علی‌رغم داشتن برخی شباهت‌ها، ژانر MOBA را نباید با چندنفره آنلاین گسترده اشتباه گرفت، که در آن هزاران بازیکن به طور همزمان در یک دنیای آنلاین باز تعامل دارند و یک شخصیت را در طول یک کمپین نامشخص کنترل می‌کنند.

بنابراین، در حالی که MMO با “بدون پایان” مشخص می‌شود، MOBA دارای حداکثر تعداد بازیکنان است و در مسابقات کوتاهی تعریف می‌شود که در آن یک تیم برنده می‌شود. پس از اتمام مسابقات، بازیکنان آیتم‌ها یا شخصیت‌ها را به موارد بعدی منتقل نمی‌کنند.

بازی‌های MOBA  چیست

بازی‌های MOBA در سراسر جهان بسیار محبوب شده‌اند و در حال حاضر میلیون‌ها دلار در سال در صنعت مسابقات الکترونیکی معامله می‌شوند. مسابقات بازی MOBA دارای بالاترین جوایز در صنعت بازی هستند. و حتی در سال 2017 در مسابقات قهرمانی Dota 2 نزدیک به 25 میلیون دلار توزیع کرده اند.

اکثر MOBA ها مکانیسم‌ها و اهداف یکسانی دارند. ابتدا، با ورود به مسابقه، بازیکنان یکی از طیف وسیعی از شخصیت‌ها (یا قهرمانان) موجود را انتخاب می‌کنند. هر شخصیت توانایی‌ها، مزایا و معایب خاصی دارد. مهم این است که شخصیت‌ها با توجه به نقشی که هر بازیکن در بازی ایفا می‌کند، استراتژیک انتخاب شوند.

در مرحله بعد، تیم‌ها (معمولاً متشکل از 5 نفر) در یک عرصه مجازی قرار می‌گیرند که در آن هدف نابود کردن پایگاه دشمن است. برای این، بازیکنان باید به صورت استراتژیک روی نقشه پیشروی کنند، حمله و دفاع را متعادل کنند. بنابراین، در طول مسابقه، بازیکنان با کشتن دشمن یا واحدهای خنثی (که متعلق به هیچ تیمی هستند، معمولاً در جنگل‌ها یافت می‌شوند)، شخصیت‌های خود را تکامل می‌دهند، آیتم‌ها را خریداری می‌کنند و ساختارهای دشمن را نابود می‌کنند.

مسابقات زمانی به پایان می‌رسد که یکی از تیم‌ها به اندازه کافی پیشروی کند و بتواند سازه اصلی دشمن واقع در پایگاه را نابود کند.

 Smite

بازی‌های MOBA  چیست؟

این بازی در سال 2014 منتشر شد، همچنان در سال 2022 ادامه دارد. Smite که توسط Hi-Rez Studios توسعه داده شده است، به بازیکن اجازه می دهد تا نقش یک خدا یا الهه را در منظر سوم شخص بازی کند. سپس درگیر نبرد با بازیکنان دیگر شود.

قرعه کشی بزرگ برای این MOBA حالت Conquest است، که در آن 2 تیم با 5 بازیکن وارد دنیای بازی می‌شوند. به بازیکنان اجازه داده می‌شود تا قبل از شروع بازی، اسلحه‌ها و سایر ارتقاء‌ها را خریداری کنند. و هر دو تیم دور را در پایگاه خانگی تیم‌شان آغاز می‌کنند. هدف این است که تیم‌های دیگر “ققنوس” و “تیتان” را بکشند.

یکی از ویژگی‌های Smite سطح سفارشی سازی است. شما می‌توانید از میان نزدیک به صد شخصیت، اسطوره خود را انتخاب کنید. تمامی این شخصیت‌ها از اسطوره‌های فرهنگ‌های مختلف سرچشمه می‌گیرند.

آن‌ها حتی پانتئون دیگری از قهرمانان داستان‌های شاه آرتور را اضافه می‌کنند.

Heroes of the Storm

بازی‌های MOBA  چیست؟

بلیزارد اولین حضور خود را در لیست با Heroes of the Storm در سال 2015 انجام داد. بر روی مایکروسافت ویندوز و مک منتشر شد. بلیزارد از نامیدن Heroes of the Storm یک بازی MOBA طفره می‌رود. در عوض، آن‌ها از آن به عنوان “قهرمان جنگجو” یاد می‌کنند، و اشتباه هم نمی‌کنند: Heroes of the Storm شخصیت‌های مورد علاقه Blizzard را شامل می‌شود.

با استفاده از Blizzard’s Battle.net، بازیکنان در 15 نقشه مختلف وارد نبردهای شدید 5 در 5 می‌شوند. این یکی از بهترین MOBA های موجود است و ارزش بررسی را در آینده دارد.

League of Legends

بازی‌های MOBA  چیست؟

League of Legends با نام مستعار LoL برای ویندوز و مک در سال 2009 توسعه داده شد. Defense of the Ancients یا DotA مستقیماً از آن الهام گرفته است.

League of Legends دارای یک پس‌زمینه پرجزئیات است. با یک محیط فانتزی اصلی که پیرامون قهرمانان مختلف نوشته شده است. شما باید راه خود را از طریق طیف گسترده و وحشیانه‌ای از انواع شخصیت‌ها با جنگیدن بپیمایید.

Riot Games در توسعه بازی بسیار فعال است. حتی لیگ eSports خود را نیز برگزار می‌کند: زمان بازی متفاوت است، گاهی اوقات تا 45 دقیقه طول می‌کشد، اما بازیکنان توافق دارند که طول آن به 30 تا 35 دقیقه نزدیک‌تر است.

در حال حاضر، 143 قهرمان در بازی وجود دارد که به 7 کلاس کنترلر، جنگنده، ماج، تیرانداز، قاتل، تانک و متخصص تقسیم می‌شوند.

Dota 2

بازی‌های MOBA  چیست؟

Dota 2 در سال 2013 بر روی رایانه‌های شخصی، لینوکس و OS X منتشر شد. این فقط یک پوشش زیبا روی یک موتور موجود نیست. این یک ارتقاء عظیم با استفاده از موتور منبع 2 است. در آن، بازیکنان “قهرمان” یا شخصیت منتخب خود را کنترل می‌کنند و با بازیکنان دیگر، معمولاً در دو تیم 5 نفره روبرو می‌شوند، چیزی که در MOBA ها بسیار رایج است.

همانند سایر بازی‌های مشابه،هدف شما شکست دادن سایر بازیکنان و جمع آوری غارت در طول مسیر است. از Dota 2 به عنوان یکی از بهترین MOBA ها و بهترین بازی‌های تمام دوران نام برده می‌شود. عنوانی که نمی‌توان آن را ساده انگاشت. می‌توانم دلیل آن را بفهمم، زیرا گیم پلی بازی بسیار ارزشمند و کاملاً اعتیاد آور است.

البته، Dota 2 صحنه بازی رقابتی بسیار بزرگی دارد. افراد در لیگ‌های جهانی در این محیط پرجزئیات با یکدیگر رقابت می‌کنند. مجموع جایزه Dota 2 در سال 2018، رقم غیرقابل تصور 25,532,177 دلار بود که بین چندین تیم تقسیم شد.

نفرات اول در مسابقات بین المللی Dota 2، تیم OG بودند که سهم خود را از این جایزه بزرگ – 11,234,158 دلار بین 5 عضو آن به خانه بردند. مسابقات می‌تواند تا 45-50 دقیقه طول بکشد.

Arena of

اقتباسی از نوع چینی MOBA، Wangzhe Rongyao، Arena of Valor در سال 2016 در تایوان منتشر شد. سپس کم کم آن را در کشورهای مختلف در سراسر جهان بر روی دستگاه‌های تلفن همراه منتشر کرد و در نهایت با عرضه جهانی نینتندو سوییچ در سپتامبر 2018 به اوج خود رسید.

Arena of Valor توسط Tencent Games منتشر شد.

بازیکنان نقش قهرمانان را بر عهده می‌گیرند، انتخابی از فهرستی از 78 شخصیت. اینها طیفی از افرادی مانند ویسپ، کودک کوچکی که خلبان یک مکانیک است، تا شخصیت تاریخی چینی از دوران سه پادشاهی، لو بو، را شامل می شود.

این بازی لقب “پادشاه بازی‌های جیبی” را به خود اختصاص داده است. و بیش از 200 میلیون بازیکن در سراسر جهان دارد.

Demigod

Demigod که در سال 2009 بر روی ویندوز منتشر شد، عنوانی است که توسط Gas Powered Games توسعه یافته و توسط Stardock منتشر شده است. دقیقاً مانند Awesomenauts و Heroes of Newerth، عنوان بازی از نام شخصیت‌های بازیکن در بازی گرفته شده است.

نیمه خدایان به دو گروه مختلف طبقه بندی می‌شوند: قاتل‌ها و ژنرال‌ها. این دو دسته از نظر گیم پلی بسیار متفاوت هستند. Assassins برای بازیکنی که می‌خواهد حریف خود را در نبردهای بی‌رحمانه شکست دهد بسیار مناسب است. در حالی که ژنرال‌ها از نظر استراتژی و پشتیبانی بسیار متفاوت‌تر هستند.

ژنرال‌ها عرصه را با مینیون‌ها و نیمه خدایان پر می‌کنند تا تیم مقابل را متوقف کنند. به طور کلی، 10 نیمه خدا برای بازی در دسترس هستند، که انتخاب‌های خاص به بازی Assassin یا General محدود می‌شود.

Monday Night Combat

Uber Entertainment و Microsoft Game Studios Combat بازی Monday Night Combat  را در سال 2011 بر روی رایانه شخصی و ایکس باکس 360 منتشر کردند. Monday Night Combat یک بازی تیراندازی سوم شخص تیمی است. هدف اصلی از بین بردن مانی بال تیم دیگر در عرصه است.

این بازی به شدت از بازی‌های RTS و MOBA وام گرفته است و ترکیب خوبی از ژانرها را ایجاد می‌کند. تیم‌های 6 بازیکنی در «Crossfire»، حالت استاندارد بازی، شرکت می‌کنند. هر سرباز کلون ظاهر و آمار منحصر به فرد خود را دارد.

Paladins

نسخه اخیر Paladins توسط Evil Mojo Games ساخته شده است. در سرتاسر جهان بر روی کنسول‌های اصلی و رایانه شخصی و بعداً روی نینتندو سوییچ منتشر شد. Paladins شما را در نقش یکی از 40 قهرمان قرار می‌دهد. شما و تیمتان با تکیه بر استراتژی‌های سنگین برای به دست آوردن پیروزی، درگیر نبرد با طرف مقابل هستید.

تیم شما به خط مقدم، آسیب، پشتیبانی و جناح تقسیم می‌شود. در این بازی شما نمی‌توانید شخصیتی را که دوست دارید به دلایل زیبایی شناختی انتخاب کنید. این بازی باعث می‌شود شخصیت خود را عاقلانه برای بهینه ترین تجربه گیم پلی انتخاب کنید. سه حالت بازی وجود دارد: Siege، Onslaught و Team Deathmatch.

Siege معادل استاندارد MOBA در این بازی است. بازیکنان باید در یک بازی رقابتی پر امتیاز، به دست آوردن و از دست دادن زمین و ضرب و شتم شرکت کنند. Onslaught یک حالت مبتنی بر نقطه است، که در آن تیم‌ها سعی می‌کنند با انجام اقدامات خاصی مانند گرفتن یک نقطه یا کشتن یک دشمن، به همان اندازه امتیاز کسب کنند.

Team Deathmatch حمام خون چند نفره کلاسیک شماست که همه ما می‌شناسیم. شما تا 40 کشتن می‌جنگید تا پیروزی خود را به دست آورید.

Dark Eclipse

آخرین اما مطمئنا نه کم اهمیت ترین، Dark Eclipse در حال شکل گیری است که یکی از بهترین بازی‌های MOBA است. این MOBA در اواخر سپتامبر 2018 توسط Sunsoft، کهنه‌کار صنعت بازی‌های ویدیویی منتشر شد.

آن‌ها در درجه اول تمرکز خود را به بازی‌های موبایلی معطوف کرده‌اند، و این باعث می‌شود که تجربه‌های بازیکن پسندتر و شاید تجربه‌های رقابتی‌تری مانند MOBA ایجاد شود.

برای کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان ما در گروه مهرگان آی تی تماس حاصل فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازگشت به بالا