clock rate چیست

clock rate چیست

clock rate چیست؟

کلاک یا سرعت ساعت در CPU نشان‌دهنده تعداد سیکل پردازش CPU در هر ثانیه است. این اصطلاح همچنین با عباراتی نظیر «نرخ ساعت»، «فرکانس کامپیوتر» و «فرکانس CPU» نیز شناخته می‌شود. واحد اندازه‌گیری این شاخص در کامپیوتر گیگاهرتز (با علامت اختصاری GHz) می‌باشد. که معرف بیلیون پالس در ثانیه است. هر چه این میزان بالاتر باشد، عملکرد سیستم نیز بهتر است. این موضوع به‌ویژه در بازی‌های کامپیوتری اهمیت بالایی دارد. در واقع اگر فرکانس کاری یک CPU  2گیگاهرتز باشد به این معناست که این پردازنده در هر ثانیه 2میلیون کار پردازشی را می تواند انجام دهد. اما این به معنای انجام این تعداد دستور العمل نیست. چراکه مثلاً یک عمل جمع دو عدد خود ممکن است 3 الی5 کار پردازشی نیاز داشته باشد.

آنچه در این مطلب میخوانید:

توجه داشته باشید که سرعت ساعت ارتباطی با تعداد هسته‌های CPU ندارد. هسته‌ها صرفاً موجب کاهش زمان فعالیت‌ها به هنگام لود کاری می‌شوند. همچنین سرعت ساعت را نباید با سرعت باس اشتباه گرفت. سرعت باس نشان‌دهنده سرعت ارتباط کامپیوتر شخصی شما با دستگاه‌ها و یا اجزای جانبی نظیر ماوس، کیبورد و مانیتور است.

سرعت ساعت معیار مناسبی به هنگام خرید کامپیوتر است. اما تنها شاخص جهت تصمیم‌گیری به‌منظور کافی بودن سرعت آن برای شما نیست.

عمل اورکلاک به معنای افزایش سرعت کلاک یک قطعه ی سخت افزاری در کامپیوتر است. و باعث می‌شود تا آن قطعه با سرعت بیشتری نسبت به تنظیمات اولیه اش کار کند. اغلب اورکلاک های CPU با تغییر شمارنده در نرم افزار تولیدکننده مانند درایو AMD یا توسط یک firmware یا میان افزار motherboard، انجام می شود. در گذشته این گزینه ها به طور انحصاری در BIOS یافت می‌شد.

یک پردازنده، از یک سری سوئیچ های الکترونیکی میکروسکوپی یا همان ترانزیستورها روی یک مدار نیروی پالس دار ساخته شده است. تعداد پالس ها در هر ثانیه فرکانس مدار نامیده می‌شود. برای ترانزیستور حداقل یک چرخه برای تغییر حالت بین روشن (1) یا خاموش (0) . و سپس تبدیل یک ها و صفرها به بخشی از یک جریان داده، طول می‌کشد.

مکانیسم اصلی افزایش سرعت کلاک پردازنده BCLK و ضریب نفوذ است. BCLK سیگنال مرجع است که فرکانس های CPU ، RAM و PCI را هدایت می‌کند. این مورد تقریباً معادل فرکانس FSB در سیستم های قدیمی اینتل بود. اما اکنون حکم یک مرجع منسوخ شده را دارد.

clock rate چیست

ضریب CPU

چند برابر کننده یا ضریب CPU یک عدد است که تعداد چرخه های CPU را بر اساس هر یک از چرخه های کلاک مرجع تعیین می کند. بنابراین، اگر این ضریب 50 فرض شود، پردازنده 50 سیکل برای هر چرخه ی خارجی اجرا خواهد کرد. و اگر BCLK روی 100 مگاهرتز تنظیم شود، فرکانس کل CPU پنج گیگاهرتز خواهد بود.

سطوح کنترل دقیق تر می توانند با تغییر دستی برخی از پارامترهای اضافی مانند: نسبت حافظه، نسبت گرافیک داخلی و کنترل ولتاژ، بدست آیند. همانند چند برابر کننده ی CPU، نسبت حافظه رابطه ی بین RAM و BCLK را تعیین می کند. به عنوان مثال میتوان به این مورد اشاره کرد : یک مقدار1:4 که با رم 200 مگاهرتز BCLK و 800 مگاهرتز DDR3 همخوانی داشته باشد. (توجه داشته باشید که رم  DDR3 یک نرخ دوبل شده است مثلاً 800 مگاهرتز DDR3  DDR3-1600 نامیده می شود.)

برای کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان ما در گروه مهرگان آی تی در ارتباط باشید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازگشت به بالا