منظور از واحد کنترل و واحد منطق و رجیستر در سی‌پی‌یو چیست؟

منظور از واحد کنترل و واحد منطق و رجیستر در سی‌پی‌یو چیست؟

منظور از واحد کنترل و واحد منطق و رجیستر در سی‌پی‌یو چیست؟ Control Unit یا واحد کنترل در پردازنده چیست ؟

منظور از واحد کنترل و واحد منطق و رجیستر در سی‌پی‌یو چیست؟ این قسمت از CPU برای مدیریت عملیات CPU استفاده میشود. واحد CU به اجزای مختلف کامپیوتر فرمان میدهد. تا بر اساس دستورالعمل‌های برنامه‌ها واکنش نشان دهند. نرم افزارهای یک کامپیوتر در هارد دیسک ذخیره می‌شوند و وقتی یک کاربر نرم افزاری را اجرا می‌کند آن نرم‌افزار در حافظه اصلی سیستم یا همان RAM برای اجرا شدن بارگزاری ( قرار گرفتن ) می‌شود. هیچ برنامه‌ای بدون وجود حافظه RAM در کامپیوتر توانایی اجرا شدن را ندارد.

واحد CU پردازنده برای پردازش دستورالعمل‌های برنامه‌ها در کامپیوتر با استفاده از سیگنال‌های الکتریکی استفاده می‌شود.این واحد از یک پردازنده با واحد ALU  و حافظه ارتباط برقرار می‌کند تا پردازش دستورالعمل‌های برنامه‌ها را انجام دهد. در واقع واحد CU دستورالعمل‌های برنامه‌ها را انجام نمی‌دهد بلکه به دیگر اجزا برای انجام اینکار فرمان می‌دهد. بدون واحد CU یا واحد کنترل اجزای مربوطه قادر به اجرای دستورالعمل‌ها نبوده و نمی‌دانند که چه چیزی و در چه زمانی باید انجام شود.

Logic Unit یا واحد منطق در پردازنده چیست ؟

Logic Unit یا واحد منطق اشاره به واحد ALU یا Arithmetic Logic Unit ) واحد منطق محاسباتی ) دارد. واحد ALU  یک مدار الکترونیکی و دیجیتالی است که در داخل CPU قرار دارد.  ALU یکی از مهم ترین واحد های CPU  به شمار می‌آید که بدون آن می‌توان گفت CPU هیچ کاربردی ندارد. وظیفه این واحد محاسبه اعداد صحیح و عملیات بیت منطقی است.

محاسبات واحد ALU شامل عملیات جمع ، تفریق ، تغییر عملیات و مقایسه‌های بولی نظیر AND ، OR ، NOT و XOR  است.عملکرد واحد ALU در مدل‌های مختلف پردازنده‌ها متفاوت است. در کامپیوترهای ساده و معمولی  ALU  پردازنده یک عدد می‌باشد ولی در پردازنده‌های کامپیوترهای پیشرفته و گران قیمت ممکن است بیش از دو واحد ALU  بکار رفته باشد که به طور همزمان محاسبات بر روی داده‌ها را انجام می‌دهند. اما به یاد داشته باشیم که وظیفه اصلی و اساسی واحد ALU محاسبه عملیات اعداد صحیح است.

منظور از واحد کنترل و واحد منطق و رجیستر در سی‌پی‌یو چیست؟

Register یا رجیستر (ثبات) در پردازنده چیست ؟

Register  یا ثبات یک مکان بسیار کوچک در CPU است که وظیفه نگهداری داده‌ها را به صورت موقت در خود دارد. رجیستر برای ذخیره سازی اطلاعاتی نظیر دستورالعمل‌ها ، آدرس‌های حافظه و هر داده‌ای نظیر bit sequence  )توالی بیت ها ) و یا کاراکترها و … مورد استفاده قرار می‌گیرد. ثبات پردازنده باید به اندازه کافی بزرگ باشد تا بتواند اطلاعاتی را که به آن تحویل داده می‌شود در خود نگه دارد.

نکته بسیار مهم اینکه پردازنده‌های با معماری 64 بیتی دارای Register هایی با ظرفیت 64 بیت هستند و پردازنده‌های با معماری 32 بیتی دارای Register هایی با ظرفیت 32 بیت هستند. Register ها یا ثبات‌ها سریعترین حافظه‌های یک کامپیوتر به شمار می‌روند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

بیست + 6 =

فهرست