پنل IPS مانیتور چیست؟

پنل IPS مانیتور چیست؟ اگر شروع به جستجو برای صفحه کامپیوتر جدید کرده‌اید، احتمالاً با واژه IPS برخورد داشته‌اید. در این مرحله ممکن است از خود بپرسید که مانیتور IPS چیست؟ و چگونه می‌توانم بفهمم که یک مانیتور IPS برای من مناسب است؟

پنل IPS مانیتور چیست؟ برای پاسخ به این سوالات ابتدا باید دو چیز را بدانیم:

 • مانیتورهای IPS یکی از 4 نوع پنل اصلی هستند. انواع دیگر پنل‌های مانیتور TN ، VA و OLED هستند.
 • همه انواع پنل فوق جزء خانواده فناوری پنل LCD هستند.

فن آوری صفحه نمایش مانیتور از آن جهت اهمیت دارد که بر کارکرد مانیتور و استفاده مناسب از آن تأثیر می‌گذارد. هر یک از انواع پنل مانیتور ذکر شده در بالا مزایا و معایب متمایز خود را ارائه می‌دهد.

انتخاب نوع پنل مانیتور برای خرید بستگی زیادی به استفاده مورد نظر و ترجیحات شخصی شما دارد. به هر حال، گیمرها، طراحان گرافیک و کارمندان دفاتر، همگی نیازهای متفاوتی دارند. انواع خاصی از نمایشگرها برای سناریوهای مختلف استفاده مناسب هستند.

پنل IPS مانیتور چیست؟

نوع پنل LCD چگونه بر عملکرد تأثیر می‌گذارد

نوع خاصی از پنل LCD بر جنبه‌های مختلف عملکرد صفحه تأثیر می‌گذارد ، از جمله:

 • زمان پاسخگویی و تأخیر ورودی
 • زاویه دید
 • تولید مثل رنگ
 • نسبت کنتراست
 • سطوح سیاه

فن آوری‌های مختلف پنل، پروفایل‌های منحصر به فردی را ارائه می‌دهند که نظرات آنها درباره بهترین نوع LCD بر اساس اولویت شخصی است. دلیل این امر این است که هیچ یک از انواع مختلف پنل مانیتور امروزه را نمی‌توان برای همه ویژگی‌های ذکر شده در بالا به عنوان “برجسته” طبقه بندی کرد.

در زیر نگاهی می اندازیم که چگونه مانیتورهای IPS  بر عملکرد صفحه نمایش تأثیر می‌گذارد و خلاصه‌ای از نقاط قوت، ضعف و کاربردهای مناسب را برای این پنل توضیح خواهیم داد.

مانیتورهای IPS یا مانیتورهای “In-Plane Switching”، از کریستال‌های مایع تراز موازی برای تولید رنگ‌های غنی استفاده می‌کنند. پنل‌های IPS با تغییر الگوهای کریستال‌های مایع خود تعریف می‌شوند. این مانیتورها برای غلبه بر محدودیت‌های پنل‌های TN طراحی شده اند. توانایی جابجایی افقی کریستال مایع باعث ایجاد زاویه دید بهتر می‌شود.

تاثیر مانیتورهای IPS  بر عملکرد صفحه نمایش

مانیتورهای IPS همچنان به عنوان بهترین صفحه نمایش، برای کاربرانی که خواهان دقت و ثبات رنگ هستند، انتخاب می‌شوند. مانیتورهای IPS از نظر عملکرد رنگ و زاویه دید فوق العاده بسیار عالی هستند. زاویه دید وسیع ارائه شده توسط مانیتورهای IPS به ارائه رنگ برجسته در هنگام مشاهده از زوایای مختلف کمک می‌کند. یک تمایز عمده بین مانیتورهای IPS و مانیتورهای TN این است که رنگها در مانیتور IPS وقتی در زاویه‌ای شدید مانند یک مانیتور TN مشاهده می‌شوند ، تغییر نمی‌کند.

تغییرات مانیتور IPS شامل S-IPS ، H-IPS ، e-IPS و P-IPS و PLS است که دومی آخرین تغییر است. از آنجا که همه این تغییرات کاملاً مشابه هستند، همه آن‌ها در مجموع به عنوان پنل‌های “نوع IPS” شناخته می‌شوند. همه آن‌ها ادعا می‌کنند که مزایای اصلی مربوط به مانیتورهای IPS را ارائه می‌دهند. مزایایی شامل رنگ عالی و زاویه دید فوق العاده گسترده.

پنل IPS مانیتور چیست؟

وقتی صحبت از دقت رنگ به میان می‌آید، مانیتورهای IPS به راحتی از عملکرد مانیتورهای TN و VA پیشی می‌گیرند. در حالی که جدیدترین نسل فن آوری‌های VA مشخصات عملکردی مقایسه‌ای را ارائه می‌دهند، کاربران حرفه ای هنوز ادعا می‌کنند که مانیتورهای IPS در این زمینه برتر هستند.

یکی دیگر از ویژگی‌های مهم مانیتورهای IPS این است که آن‌ها می‌توانند از فناوری‌های حرفه‌ای فضای رنگ مانند Adobe RGB پشتیبانی کنند. این به این دلیل است که مانیتورهای IPS قادر به ارائه رنگ‌های قابل نمایش بیشتر هستند که به بهبود دقت رنگ کمک می‌کند.

پنل IPS مانیتور چیست؟

رضایت گیمرها از IPS

در گذشته، زمان پاسخ و کنتراست ضعف اولیه فناوری IPS بود. اما امروزه، زمان پاسخگویی به مانیتور IPS به حدی رسیده است که حتی می‌تواند گیمرها را راضی نگه دارد. در نتیجه باعث افزایش محبوبیت مانیتورهای IPS برای بازی می‌شود.

در رابطه با بازی، برخی انتقادات از مانیتورهای IPS شامل تاری بیشتر حرکت قابل مشاهده در نتیجه زمان پاسخ کوتاهتر می شود. اما تأثیر تاری حرکت در کاربر متفاوت است. در حقیقت، نظرات متفاوتی در مورد “اشکال” مانیتور IPS برای بازی در سراسر وب یافت می‌شود.

من شخصاً فکر می‌کنم پنل‌های IPS تقریباً برای همه بازی‌ها به اندازه کافی سریع هستند. اگر بازی شما کاملاً و منحصراً مربوط به تیراندازهای سریع باشد، سریعترین پاسخ، کمترین مانیتور LCD با تاخیر را می‌خواهید. و این به معنی TN است. برای بقیه سایر کاربردها، IPS به وضوح بهترین فناوری پانل است. “

مانیتورهای IPS زاویه دید بسیار وسیع 178 درجه عمودی و افقی را ارائه می‌دهند. طراحان گرافیک، مهندسان CAD، عکاسان حرفه‌ای و ویرایشگران فیلم از استفاده از مانیتور IPS سود خواهند برد. بسیاری از مزایای رنگی مانیتورهای IPS و پیشرفت‌های فناوری باعث بهبود سرعت، کنتراست و وضوح صفحه IPS می‌شوند. مانیتورهای IPS برای کارهای عمومی رومیزی و بسیاری از انواع بازی‌ها بیش از هر زمان دیگری جذاب هستند.

مزایای مانیتور IPS

 • دقت و ثبات رنگ برجسته
 • حداکثر زاویه دید موجود
 • زمان پاسخگویی برای اکثر کاربران کافی است
 • تغییر رنگ/کنتراست مشاهده شده در برخی از نمایشگرهای VA را تقریباً حذف می کند
اشکالات مانیتور IPS
 • نسبت کنتراست استاتیک زیر متوسط
 • هنگام مشاهده محتویات تیره ، نور سفید بالقوه از زاویه ای خارج می شود. معمولاً فقط در مانیتورهای IPS رده پایین و خارج از نام تجاری مشکل وجود دارد
 • تار شدن حرکت بیشتر از مانیتور TN
بهترین موارد استفاده از مانیتور IPS
 • برنامه های کاربردی حرفه ای با اهمیت رنگ
 • علاقمندان به فناوری
 • استفاده از مشاغل/خانه در سطح بالاتر
 • گیمرهایی که به کیفیت تصویر در طول زمان پاسخ می دهند

برای کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان ما در گروه مهرگان آی تی در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازگشت به بالا