SSD یا HDD: بهتر است کدام یک را تهیه کنید؟

SSD یا HDD: بهتر است کدام یک را تهیه کنید؟

بهتر است کدام یک را تهیه کنید SSD یا HDD ؟ SSD ها سریعتر از HDD ها هستند، پس چرا با سیستم‌هایی که با SSD عرضه می‌شوند کنار نمی‌آییم؟ اصلا کسی هست که دوست نداشته باشد با رایانه‌ای که در 4-5 ثانیه راه اندازی می‌شود کار کند؟

دو هارد دیسکی که با آن آشنا هستیم و هر لپ‌تاپ در طول سال‌ها از آنها استفاده می‌کند، درایوهای SSD و HDD هستند. اما، هنوز تصمیم‌گیری برای انتخاب یکی از این دو، برای کاربران مشکل است. در این مقاله قرار است با قیاس این دو حافظه، به شما کمک کنیم تا در هنگام انتخاب کمتر دچار سردرگمی شوید. با ما همراه باشید…

اگر یک کاربر عادی هستید و هیچ تخصص و شناختی در زمینه انواع ذخیره سازهای اطلاعات ندارید نگران نباشید. مطمئن باشید که تمام سوالات شما از طریق این راهنما حل خواهد شد و در پایان شما تمام اطلاعات مورد نیاز خود در رابطه با این دو فناوری را بدست دخواهید آورد.

  1. ظرفیت ذخیره سازی: SSD یا HDD: بهتر است کدام یک را تهیه کنید؟

شکی نیست که هر کاربر به دنبال دستگاه ذخیره سازی است که بتواند ظرفیت بسیار بیشتری برای رایانه خود فراهم کند. در چنین حالتی، بدیهی است که HDD همان چیزی است که باید دنبالش رفت. از آنجایی که HDD همیشه از نظر ظرفیت ذخیره سازی بسیار جلوتر از SSD بوده است.

هارد دیسک‌ها دارای فضای ذخیره سازی مختلفی از چند صد مگابایت تا 18 ترابایت هستند. اگر رایانه شخصی دارید، ممکن است از هارد دیسکی با ظرفیت کمتر از 500 گیگابایت یا حداکثر ظرفیت 1 ترابایت استفاده کرده باشید. برای استفاده سازمانی، می‌توانید هارد دیسک‌های با ظرفیت بالاتر را نیز تهیه کنید. ما می‌دانیم که داده‌های یک هارد دیسک غیرفرار هستند، اما بسیاری از اوقات ممکن است در صورت خراب شدن هارد، اطلاعات به طور کلی از دست بدهید.

درایو حالت جامد یا SSD، نیز ظرفیت زیادی برای ذخیره داده‌ها دارد. اما در مقایسه با هارد دیسک‌ها ظرفیت زیادی ندارند. می‌تواند تا چند ترابایت فضا برود اما بسیار پرهزینه است. به عنوان مثال، مک‌بوک‌ها به حافظه‌های SSD مجهز شده‌اند که تا 4 ترابایت فضا و سرعت عالی دارد.

معمولا توصیه می‌شود لپ‌تاپی بخرید که دارای ترکیبی از SSD و HDD باشد. می‌توانید تمام برنامه‌های کاربردی عظیمی را که به فضای مناسبی نیاز دارند در درایو SSD و سایر فایل‌های خود مانند عکس‌ها، فیلم‌ها و غیره را در فضای ذخیره‌سازی HDD ذخیره کنید.

SSD یا HDD

 

  1. قیمت: SSD در مقایسه با HDD گران است

دومین عاملی که باید در نظر گرفته شود، قیمت این وسایل ذخیره سازی است. هنگام انتخاب بین دو دستگاه، فاکتور بسیار زیادی دارد زیرا به بودجه شما و پیشنهاد بهتر بستگی دارد.

اگر با دقت متوجه شده باشید، SSD ها در هر گیگابایت در مقایسه با دستگاه HDD بسیار گران‌تر هستند. هرقدر اس اس دی با ظرفیت بالاتری انتخاب کنید، به همان میزان باید هزینه بیشتری بپردازید. این تفاوت قیمت حتی در نوع SSD هایی که در بازار وجود دارد نیز متفاوت است.

از سوی دیگر، هارد دیسک‌ها از نظر قیمت کمی پایین‌تر و بسیار مقرون به صرفه هستند. استفاده از درایوهای SSD یکی از اصلی ترین دلایل گران بودن برخی از لپتاپ‌ها هستند. اما پس از آن کاملاً به کاربر و بودجه بستگی دارد. اگر نمی‌خواهید هزینه زیادی کنید، HDD بهترین گزینه است. یا می‌توانید یک اس اس دی با ظرفیت پایین به همراه یک هارد دیسک مکانیکی با ظرفیت بالا تهیه کنید.

  1. سرعت: SSD در مقابل HDD

به طور کلی اولین عامل در تعیین سرعت این دستگاه‌ها به سرعت خواندن/نوشتن دیسک بستگی دارد.

میانگین سرعت SSD: 550 مگابایت در ثانیه (MBps) و سرعت نوشتن آن در 520 مگابایت بر ثانیه.

میانگین سرعت HDD فقط 125 مگابایت در ثانیه برای خواندن و نوشتن است.

تفاوت در اینجا نهفته است. قیمت و ظرفیت، اصول اولیه مقایسه این دو دستگاه است، اما عامل واقعی به سرعت و عملکرد این دستگاه‌ها بستگی دارد. تنها دلیلی که کاربران و شرکت‌ها ترجیح می‌دهند از دستگاه‌های SSD استفاده کنند، سرعت فوق‌العاده‌ای است که به سیستم ارائه می‌کند و عملکرد کلی آن را افزایش می‌دهد.

SSD ها تنها با هدف جایگزینی HDD و افزایش عملکرد کلی سیستم طراحی شده اند. با نگاهی به سرعت R/W، مطمئناً می‌توان آن را تعیین کرد. در مقایسه با SSD می‌توانید مثالی از انتقال داده یا کپی داده‌ها از هارد دیسک بزنید. یک SSD سه برابر سریعتر از یک HDD استاندارد، داده‌ها را کپی یا انتقال می‌دهد.

بزرگترین دلیل کندتر بودن هارد درایوها نسبت به SSD، زمان جستجو و تأخیر است. تنها با کاهش تأخیر می‌توان سرعت هارد دیسک را افزایش داد که تنها با افزایش نرخ چرخش صفحات انجام می‌شود. با توجه به عملی بودن، دستیابی به آن غیرممکن نیست اما بسیار دشوار است.

بنابراین، اگر به دنبال عملکرد و سرعت بهتر دستگاه هستید، SSD همیشه در مقایسه با HDD انتخاب مناسبی است.

SSD یا HDD

 

  1. طول عمر: SSD در مقابل HDD

یکی از جنبه های بسیار مهمی که نمی‌توانید نادیده بگیرید و توسط چندین کاربر مطرح شده است، طول عمر این دستگاه‌ها است. در اینجا این سوال مطرح می‌شود که کدام یک ماندگاری بیشتری دارد؟

SSD ها مزایای بسیار بیشتری نسبت به سرعت و عملکرد دارند. انرژی کمتری مصرف می‌کند و انرژی و عمر باتری را برای سیستم ذخیره می‌کند. در حالی که هارد دیسک‌ها دارای قطعات متحرک هستند و مطمئنا زودتر از SSD فرسوده می‌شوند. اگر اتفاقی به لپ تاپ شما ضربه وارد شود، ممکن است به راحتی به هارد دیسک آسیب برسد.

علیرغم اینکه SSD ها از نظر فیزیکی ضد ضربه هستند و به راحتی آسیبی نمی‌بینند. باز هم احتمال از دست دادن اطلاعات در برخی شرایط دیگر وجود دارد. اینکه SSD ها صد در صد بادوام هستند و آسیبی به آنها نمی‌رسد، حقیقت ندارد. همه چیز به نحوه استفاده شما بستگی دارد.

خواندن و نوشتن اطلاعات بر روی هارد دیسک‌ها بر اساس چرخیدن پلترهاست . بنابراین در طولانی مدت اجزای مکانیکی آن فرسوده خواهد شود.

از طرفی درSSD ها هرچی بیشتر اطلاعات بر روی سلول‌های ناند ذخیره شود، فرسوده خواهد شد. دلیل آن این است که اطلاعات پشت سر هم بر روی سلول ها ذخیرذه نمی‌شود و یک سلول خالی در بین هر دو سلول باقی می‌ماند. این سلولهای خالی که اصطلاحا به آن سلول مرده گفته می‌شود، بعد از مدتی از سرعت اس‌اس‌دی کاسته و به مرور فرسودگی درایو را به دنبال دارد.

بسیاری از شرکت‌ها در حال حاضر اس اس دی های خود را به مدت 5 تا 6 سال گارانتی می‌کنند.

  1. از دست دادن اطلاعات و بازیابی: SSD در مقابل HDD

در HDD، از دست دادن اطلاعات یک مشکل بسیار رایج است که کاربران در سراسر جهان با آن مواجه هستند. از دست دادن اطلاعات ممکن است به دلایل متعددی از جمله آسیب فیزیکی، دیسک خراب یا هر شرایط دیگری رخ دهد. از آنجایی که هارد دیسک یک دستگاه ذخیره سازی غیر فرار است، بازیابی اطلاعات در مقایسه با دستگاه‌های SSD بسیار ساده‌تر و آسان‌تر است.

برخی بر این باورند که اس‌اس‌دی‌ها به دلیلی عدم وجود قطعات متحرک، هرگز دچار مشکل از دست دادن اطلاعات نمی‌شوند! لازم است بدانید عوامل مکانیکی دیگری مانند خرابی سیستم عامل، آسیب الکتریکی یا خرابی کنترلر وجود دارد که منجر به از دست رفتن اطلاعات در SSD می‌شود. بازیابی اطلاعات در اس‌اس‌دی‌ها بسیار پیچیده و پرهزینه است. اگر دستگاه خراب باشد راه برگشتی وجود ندارد و اطلاعات شما برای همیشه از بین می‌رود.

SSD یا HDD

 

نتیجه‌گیری

برای عملکرد خوب و سرعت بهتر باید SSD را به جای HDD انتخاب کنید. در غیر این صورت، از نظر ظرفیت و قیمت، همیشه گزینه بهتر هارد دیسک است.

همانطور که توصیه کرده بودیم، برای حفظ تعادل می‌توانید از ترکیب بهتری از هر دو دستگاه ذخیره سازی SSD و HDD در سیستم خود استفاده کنید. از نظر ظرفیت، می‌توانید یک هارد دیسک و از نظر سرعت یک SSD کوچک انتخاب کنید. همانطور که تکنولوژی در حال پیشرفت است، نیاز به دستگاه‌های ذخیره سازی بهتر با ظرفیت خوب برای ذخیره سازی داده‌ها نیز افزایش می‌یابد.

شکی نیست که داده‌ها به دارایی اصلی یک شرکت تبدیل شده‌اند و برای ذخیره چنین داده‌هایی به فناوری ایمن و بادوام‌تری نیاز است که در دستگاه های SSD و HDD یافت می‌شود. شرکت‌ها از چند هارد دیسک با ظرفیت بسیار زیاد استفاده می‌کنند.

برای کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان گروه مهرگان آی تی در تماس باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازگشت به بالا