بررسی دلایل روشن نشدن کامپیوتر

بررسی دلایل روشن نشدن کامپیوتر

بررسی دلایل روشن نشدن کامپیوتر : سیستم‌های کامپیوتری این روزها به یکی از پایه‌های اصلی زندگی ما تبدیل شده‌اند. خیلی از ما زمانی که صبح از خواب بیدار می‌‌شویم، به سمت سیستم خود رفته و با روشن کردن آن به چک کردن برنامه‌‌ها، ایمیل‌‌ها یا کارهایی که باید انجام دهیم، می‌‌پردازیم. در واقع در خیلی از مواقع رایانه ابزار اصلی شغل ما محسوب می شود؛ اما بعضی اوقات کامپیوتر روشن نمی‌شود. دلیل روشن نشدن کامپیوتر و یا مشکل Startup Repair کامپیوتر، می‌‌تواند بسیار نگران کننده باشد، چرا که علاوه بر خرابی و هزینه احتمالی که امکان دارد ایجاد کند، می‌‌تواند باعث از دست رفتن اطلاعات و داده‌‌های ذخیره شده روی سیستم هم بشود.

روشن نشدن سیستم، یکی از مشکلات مهم و رایج است که سیستم شما ممکن است با آن روبرو شود. این معضل امکان دارد برای هر کسی پیش بیاید. رایج ترین دلیل روشن نشدن کامپیوتر، خراب یا معیوب شدن یکی از قطعات سخت‌افزاری است.

بررسی دلایل روشن نشدن سیستم

بررسی دلایل روشن نشدن کامپیوتر

 

خراب بودن منبع تغذیه، هیچ نشانه‌‌ای از روشن شدن در کامپیوتر دیده نمی‌‌شود

اگر با فشار دادن دکمه پاور، هیچ علائمی مانند کار کردن فن یا روشن شدن چراغ دکمه پاور دیده نشد، مشکل از منبع تغذیه می باشد. در این حالت باید سالم بودن منبع تغذیه کامپیوتر، پریز یا محافظ و اتصالات آن‌ها را چک کنید. هر یک از این موارد می‌تواند دلیل روشن نشدن کامپیوتر باشد؛ چون سبب می‌شود که برق وارد کامپیوتر نشود.

گاهی با فشار دادن دکمه پاور، چراغ‌های کیس روشن می‌شوند و فن آن به کار می‌افتد؛ ولی تصویری روی مانیتور به نمایش درنمی آید مشکل از مانیتور شماست.

خراب بودن مانتیور ، کامپیوتر بعد از روشن شدن، خاموش می‌شود

گاهی اوقات مشکلی در منبع تغذیه و سخت‌افزارهای کیس نیست؛ اما با فشار دادن دکمه پاور و روشن شدن چراغ روی کیس یا کار کردن فن، می‌‌توانیم به این نتیجه برسیم که خرابی و مشکل از مانیتور کامپیوتر می باشد و باید علت را در مانیتور پیدا کنیم .

در این شرایط، اول اتصالات و کابل برق مانیتور را چک کنید. اگر مشکل از این‌ها نبود، باید مانیتور به وسیله یک تکنسین تعمیرات کامپیوتر بررسی شود.

دلایل روشن نشدن کامپیوتر

کامپیوتر روشن می‌‌شود، ولی هیچ اتفاقی نمی‌افتد

از دیگر دلایل مشکل در سیستم این است که با وجود روشن شدن کامپیوتر، ولی هیچ اتفاقی نمی‌‌افتد. در این شرایط باید بگوییم که به احتمال زیاد چراغ پاور رایانه روشن باقی می‌‌ماند و چشمک نمی‌‌زند. همچنین شما صدای کار کردن فن را از داخل کیس و بوق بالا آمدن کامپیوتر را می‌شنوید. این وضعیت رایج‌‌ترین مشکلی است که در بیشتر کامپیوترها به وجود می آید و باعث می‌شود که دستگاه روشن نشود و بالا نیاید.

در این شرایط باید سالم بودن قطعاتی مثل پاور، اتصالات، پردازنده، کارت گرافیک و مادربرد بررسی شود. در واقع اگر مشکل، در یکی از این قطعات باشد، باید از یک تکنسین، درخواست تعمیر لپ تاپ یا کامپیوتر کنید تا مشکلات احتمالی را شناسایی و رفع کند.
اغلب دلیل روشن نشدن کامپیوتر ، ارتباطی با هارد دیسک ندارد و اطلاعات و داده‌‌های شما با به وجود آمدن این مشکل، پاک نمی‌‌شوند. از این رو، در چنین شرایطی فایل‌‌ها، اسناد، داده‌‌ها و سایر اطلاعات ذخیره شده شما در امنیت کامل هستند و از بین نمی‌‌روند.

بررسی دلایل روشن نشدن سیستم

بررسی علت روشن نشدن مانیتور کامپیوتر

همان‌طور که پیش تر گفتیم دلیل روشن نشدن کامپیوتر می‌تواند خرابی مانیتور باشد. کار نکردن یا روشن نشدن مانیتور دلایل متنوعی دارد. شما می‌توانید با چک کردن مانیتور و چند کار ساده، بعضی از مشکلاتی که باعث روشن نشدن مانیتور می‌شوند را رفع کنید.

مشکل در پریز برق

گاهی تنها دلیل روشن نشدن مانیتور کامپیوتر ، برق نداشتن پریز آن می باشد. برای اطمینان از سالم بودن پریز، با استفاده از یک فازمتر، برق آن را چک کنید.

مشکل در کابل اتصال

در مرحله بعدی باید کابل برق مانیتور بررسی شود. کابل را کامل بررسی کنید که جایی از آن زدگی یا پاره شدگی نداشته باشد. محل اتصال کابل به پریز و مانیتور را هم چک کنید که سالم باشد.

مشکل در بک لایت مانیتور

اگر دلیل روشن نشدن مانیتور کامپیوتر ، هیچ یک از موارد بالا نبود؛ احتمالا یکی از قسمت‌های مانیتور مثل نوار بک لایت، مشکل پیدا کرده است. بک لایت، موجب افزایش کیفیت تصویر مانیتور می‌شود. هنگام خرابی بک لایت، تصویر تشکیل می‌شود؛ اما چون بک لایت کار نمی‌کند، تصویری دیده نمی‌‌شود. بک لایت مانیتور به رطوبت و ضربه، بسیار حساس است و این دو مورد دلیل اصلی خرابی آن است.

برای تست مشکل در بک لایت مانیتور، چراغ قوه گوشی خود را روشن کنید و آن را مستقیم روی مانیتور بگیرید. اگر تصویری روی مانیتور دیدید، مشکل از بک لایت می باشد. در این شرایط باید بک لایت مانیتور شما تعمیر شود. بهتر است این کار را به یک فرد متخصص بسپارید. لازم به ذکر است که تیم مهرگان آی تی آماده پذیرش تعمیرات کامپیوتر شما می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازگشت به بالا