دلایل داغ شدن لپ‌تاپ

دلایل داغ شدن لپ‌تاپ

 

دلایل داغ شدن لپ‌تاپ : گرمایش لپ‌تاپ یکی از مهمترین مشکلاتی است که در نهایت هر کاربری با آن روبرو خواهد شد. گرم شدن بیش از حد لپ‌تاپ هم به لپ‌تاپ و هم به اجزای داخلی آن آسیب می‌رساند که تعمیر آن می‌تواند هزینه بر باشد. علاوه بر این ، گرم شدن بیش از حد لپ‌تاپ‌ها نیز سرعت دستگاه را کاهش داده و عملکرد آن را تحت تأثیر قرار می‌دهد. همچنین منجر به خاموش شدن لپ‌تاپ شما در حین انجام کار مهمی می‌شود. حتی ممکن است منجر به سوختگی و سایر موارد ایمنی شود. به همین دلیل لازم است که لپ‌تاپ خود را تا حد ممکن خنک نگه دارید. اگرچه پاسخ به دلیل گرم شدن بیش از حد لپ‌تاپ ها بر اساس عوامل مختلفی متفاوت است اما در اینجا لیستی از دلایل بارز آن آورده شده است.

دلایل داغ شدن لپ‌تاپ

  • انسداد در منافذ خروجی لپ‌تاپ

اگر به لپ‌تاپ‌های خود نگاهی بیندازید ، دریچه‌های خروجی را پیدا خواهید کرد. در بعضی از لپ‌تاپ‌ها در قسمت پشت قرار می‌گیرند. با گذشت زمان ، لپ‌تاپ شما ممکن است مقدار قابل توجهی گرد و غبار را جمع کند. این گرد و غبار دریچه‌های هوا را در لپ‌تاپ مسدود می‌کند. گرمای تولید شده را نمی‌توان از بدنه لپ‌تاپ‌ها دور کرد. به همین دلیل است که، در حالی که از لپ‌تاپ خود استفاده می‌کنید، به تدریج گرمای ساطع شده از آن را حس می‌کنید.

  • دلایل داغ شدن لپ‌تاپ دمای اتاق

ممکن است پس از بررسی دریچه‌های لپ‌تاپ و اطمینان از سلامت آن، بازم هم لپ‌تاپ شما داغ شود. در چنین شرایطی ممکن است به دلیل دمای محیط اطراف لپ تاپ باشد. دمای گرمتر باعث گرم شدن لپ تاپ می‌شود. پس همواره دمای اتاق را چک کنید و در اتاقی خنک کار کنید.

بررسی دلایل داغ شدن لپ‌تاپ

دلایل داغ شدن لپ‌تاپ

  • جایگذاری نادرست لپ‌تاپ

از دیگر دلایل داغ شدن لپ‌تاپ ممکن است قرارگیری نامناسب لپ تاپ شما باشد که ممکن است جریان هوا را از طریق دریچه هوا لپ تاپ مسدود کند. بهترین محل قرارگیری لپ تاپ ها روی یک سطح سخت ، صاف و تمیز با تهویه مناسب است تا هوا از طریق آن آزادانه جریان یابد. بسیاری از پایه های لپ تاپ و لنت های خنک کننده با سینی داخلی به شما کمک می کند تا لپ تاپ خود را در هنگام کار در بهترین وضعیت نگه دارید.

  • فن معیوب لپ‌تاپ

اگر فن داخلی لپ تاپ خراب باشد ، این ممکن است در گرم شدن بیش از حد لپ تاپ کمک کند ، زیرا هیچ وسیله دیگری برای خنک شدن لپ تاپ وجود ندارد. ممکن است فن پس از راه اندازی لپ تاپ شما متوقف شود ، بنابراین توصیه می شود لپ تاپ خود را خاموش کرده و پس از چند دقیقه دوباره راه اندازی کنید. همچنین ممکن است یک فن به دلیل خراب شدن خازن از کار بیفتد که باید فوراً تعویض شود.

  • دلایل داغ شدن لپ‌تاپ سخت افزار جدید

افراد معمولاً لپ‌تاپ‌های خود را با افزودن سخت‌افزارهای مختلف مانند RAM یا دیسک سخت یا حتی برخی کارت صدا جدید ارتقا می‌دهند. گاهی اوقات این سخت افزار جدید می‌تواند باعث شود لپ‌تاپ شما از منابع بیشتری استفاده کند و به نوبه خود داغ‌تر شود. این اتفاق معمولاً هنگامی رخ می‌دهد که لوازم جانبی نصب شده توسط سازنده تأیید یا توصیه نشده باشد.

 

  • بیش از حد شارژ شدن لپ تاپ

اگر یک لپ تاپ بیش از حد شارژ می، باعث گرم شدن آن نیز خواهد شد. بنابر این هنگامی که لپ‌تاپ شما شارژشد، آن را از برق خارج کنید.

  • دلایل داغ شدن لپ‌تاپ از بین رفتن عایق حرارتی

اگر عایق حرارتی CPU لپ تاپ از بین برود، دیگر نمی‌تواند به اندازه کافی لپ تاپ را خنک کند.

  • سیستم عامل ناسازگار

این مورد در دستگاه های جدید معمول نیست. اما مواردی وجود دارد که نصب سیستم عامل جدید یا ارتقا سیستم عامل قبلی باعث گرم شدن لپ‌تاپ شما می‌شود. اغلب مشخص شده است که ویندوز 10 باعث گرم شدن بیش از حد در لپ‌تاپ‌ها می‌شود. به طور مشابه مانند سیستم عامل، درایورهای جدید نیز می‌توانند باعث گرم شدن بیش از حد شوند.

دلایل داغ شدن لپ‌تاپ

کلام آخر

موارد فوق از متداول ترین دلایل گرم شدن بیش از حد لپ‌تاپ هستند. اگر لپ‌تاپ شما بیش از حد گرم است، سعی کنید قبل از هر اقدامی ابتدا مهم‌ترین دلایل را چک کنید. این به شما کمک می‌کند در هزینه و وقت خودصرفه‌جویی کنید. در صورتی که تمام اقدامات یاد شده را انجام دادید و همچنان لپ‌تاپتان بیش از حد معمول داغ می‌شود بهترین گزینه این است که آن را به فروشگاهی که از آن‌جا خریداری کردید برده تا توسط متخصصین بررسی شود.

برای کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان ما در گروه مهرگان آی تی در ارتباط باشید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازگشت به بالا