حذف دائمی اطلاعات هارد دیسک

حذف دائمی اطلاعات هارد دیسک

هنگام فروش کامپیوتر یا لپ‌تاپ قدیمی، یکی از دغدغه اشخاص این است که آیا ممکن است کاری کرد که صاحب بعدی لپ‌تاپ نتواند به اطلاعات موجود در هارد آن دسترسی یابد؟

یا برای مثال شما در آتلیه عکاسی کار می کنید و یکی از هاردهایتان دچار مشکلی می شود ولی حتی می ترسید، و هارد را به گارانتی نمی برید و نگران نشت کردن اطلاعاتی هستید که یا شخصی هستند و یا شما امانت دار آن ها هستید.

خیلی از افراد فقط به پاک کردن اطلاعات و فرمت هارد درایو کامپیوتر خود بسنده می‌کنند؛ ولی لازم به ذکر است که در صورت انجام این کار تمامی اطلاعات با یک ریکاوری ساده برمی‌گردند. بعضی ها فقط به همین خاطر از فروش کامپیوتر یا لپ‌تاپ خود پشیمان می‌شوند و ترجیح می‌دهند آن را بدون استفاده داشته باشند.

ولی بعضی ها به دنبال راه حلی هستند که اطلاعات هارد را بدون امکان بازیابی حذف کنند. برخلاف چیزی که امکان دارد تصور شود، این کار بسیار راحت است. فقط با چند نرم‌افزار ساده قادر به انجام این کار هستید و سپس با خیال آسوده کامپیوتر خود را بفروشید. اگر می خواهید با روش های حذف دائمی اطلاعات هارد دیسک آشنا شوید تا آخر این مقاله با مهرگان آی تی همراه باشید.

روش های حذف دائمی اطلاعات هارد دیسک

حذف دائمی اطلاعات هارد دیسک

سه راه حذف دائمی اطلاعات هارد دیسک وجود دارد:

  • خرد کردن هارد دیسک و یا رسانه اطلاعاتی به قطعات کوچک ( منهدم کردن ) Shredders
  • امحاء اطلاعات ، پاک کردن اطلاعات توسط میدان مغناطیسی degausser
  • بازنویسی اطلاعات ، پاک کردن اطلاعات با دوباره نویسی (data wiping )

آموزش حذف دائمی اطلاعات هارد دیسک

حذف دائمی اطلاعات هارد دیسک

دستگاه خرد کن هارد Shredders

در این روش حذف دائمی اطلاعات هارد دیسک ، هارددیسک و یا هر رسانه ای را درون دستگاهی می گذارند که شامل چرخدنده های بسیار قوی و تیغه هایی خاص است و قطعه ورودی را به قطعات کوچک تبدیل می کند. هر چند امکان دارد هنوز اطلاعات بر روی قطعات کوچک پلتر ( دیسک های گردان هارد دیسک های مغناطیسی) بماند ولی استخراج اطلاعات از این قطعات کوچک از نظر علمی و عملی محال به نظر می آید.

درمورد قطعات دیگر مثل هارد های SSD و یا حافظه های NAND فلش مانند : مموری ها و درایوهای USB و یا دستگاه های تلفن و گوشی های هوشمند اطلاعات هرگز بازیابی نخواهند شد.

پاک کردن اطلاعات هارد دیسک و بقیه قطعات بدون بازیابی در این روش بسیار سریع و کم هزینه است. در برخی کشور ها اول اطلاعات را پاک می کنند و بعد از آن اقدام به خرد کردن قطعه می کنند. در این راه کاملا معلوم است که قطعه از بین میرود و در آخر برای ذوب شدن و ساخت بقیه قطعات آنها را به اوراقی میدهند و بعد از شمش کردن آن پروسه تمام می شود.

این روش در حذف دائمی اطلاعات هارد دیسک بسیار سریع می باشد و در عرض چند ثانیه قطعه منحدم می شود. گاهی اوقات کل دستگاه مثل یک لپ تاپ خرد می شود و گاهی قطعه دارای اطلاعات از دستگاه جداشده و به واحد خرد کن فرستاده می شود. بعضی از این دستگاه های خرد کن هارد برقی و بعضی دستی هستند و حتی انواعی وجود دارد که قطعه را خرد نکرده و مثلا بر روی آن چندین حفره به وجود می آورد و یا قطعه را له و تا می کند.

حذف دائمی اطلاعات هارد دیسک

امحاء مغناطیسی اطلاعات هارد degausser (حذف اطلاعات هارد بدون بازیابی )

در این روش حذف دائمی اطلاعات هارد دیسکی ، ساختار اطلاعاتی قطعه کلا منهدم خواهد شد، البته فیزیک قطعه مثلا هارد دیسک سالم مانده ولی هیچگونه اطلاعاتی بر روی آن موجود نمی باشد. معلوم است که این روش در هارد های مغناطیسی و یا نوارهای مغناطیسی به کار می آید.

در برخی کشور ها بعد از امحاء مغناطیسی قطعه را نیز خرد و منهدم می کنند و جهت ریسایکل به قطعات دیگر آن را به شمش تبدیل می کنند. این راه خیلی سریع و امن است ولی اگر از دستگاه مناسب استفاده شود چونکه برخی از هارددیسک ها دارای چندین پلتر هستند و نیاز به القاء مغناطیسی شدیدتر و همچنین در راستاهای متنوع دارند.

هر چند که بعد از انجام این روش بر روی هارد دیسک ونوار های مغناطیسی تمامی اطلاعات حذف شده و دیگر قابل بازیابی نمی باشند ،ظاهر قطعه تماما سالم است اما دیگر قابل استفاده نمی باشد. این روش برای اشخاصی خوب است که قصد تعویض هارد خود را در گارانتی دارند ولی با توجه به ماهیت اطلاعات درون هارد دیسک علاقه ای به ارسال هارد خود به گارانتی ندارند.

این روش کاملا ایمن و سریع می باشد و دستگاه های متنوعی برای انجام پروسه degausser هست تا اگر تعداد زیادی هارد موجود باشد کاملا اتوماتیک و سریع اطلاعات آن ها را پاک کند. توجه کنید که دیگر امکان بازیابی اطلاعات هارد وجود ندارد.

حذف دائمی اطلاعات هارد دیسک

بازنویسی اطلاعات با نرم فزارهای Low Level Format / Wiping / Ziro-Fill

بعضی از مواقع نیاز است که بخش خاصی از اطلاعات یک هارد دیسک و یا رسانه اطلاعاتی مثل فلش درایو و… ازبین برود و یا حتی کل اطلاعات پاک شود. بعد از پاک کردن اطلاعات با این روش هارد دیسک و یا آن رسانه اطلاعاتی قابل استفاده است و میتوان با کاربری دیگری از آن استفاده کرد با این اطمینان خاطر که دیگر هیچ گونه اطلاعاتی پیش از زمان حذف اطلاعات استخراج نمی شود. استاندارد های متنوعی برای این روش است که آن هم بر اساس تعداد دفعات بازنویسی داده ها می باشد.

اصولا در این روش تمامی بیت ها و یا کوچکترین واحدهای حافظه با یک الگوی خاص بازنویسی می شوند، مثلا اگر همه با صفر پرشوند به آن Zero Fill می گویند و این عملیات امکان دارد چندین بار و با پترن های متنوعی تکرار شود. مثلا بار اول با ۰۰ و بار دوم با FF و بار سوم با ۳۵ و الی آخر…

سرعت پاک کردن اطلاعات در این روش از حذف دائمی اطلاعات هارد دیسک به سرعت هارد و ظرفیت آن ارتباط دارد و اصولا از یک ساعت تا چندین ساعت زمان می خواهد تا تمامی اطلاعات حذف و غیر قابل بازیابی شوند. مزیت این روش نسبت به روش های دیگر این است که می توان بعد از پاک کردن اطلاعات هارد از آن دوباره استفاده کرد.

دقت کنید که نرم افزار های متنوعی برای حذف دائمی اطلاعات هارد دیسک، بدون بازیابی هستند که بعضی از آن ها در محیط ویندوز و یا لینوکس و بعضی دیگر حتی از روی DVD و USB درایو به صورت بوت ایبل قابل اجرا می باشند. پیشنهاد ما به شما این دسته آخر است.

دقت کنید که تعداد دفعات بالای تکرار رایت کردن بر روی هارد دیسک برای اطمینان از پاک شدن اطلاعات و ریکاوری نشدن داده ها امکان دارد زمان زیادی از شما بگیرد.

در مورد برنامه Low Level Format که یکی از رایج ترین نرم افزار هایی است که در خصوص حذف دائمی اطلاعات هارد دیسک به کار افراد و متخصصین می آید. این نرم افزار با خنثی کردن همه اطلاعات و چیدمان دوباره تمامی سکتور ها کاری می کند که تمامی اطلاعات هارد دیسک حذف شود و امکان بازیابی این اطلاعات به صفر می رسد. البته یادتان نرود که قبل از اینکار از مهم نبودن اطلاعاتی که درون هارد است، اطمینان حاصل کنید.

ما امروز تلاش کردیم که راه هایی برای پاک کردن کامل هارد بدون امکان بازیابی را به شما معرفی کنیم. این روش‌ها فقط وقتی به کار می‌آید که می خواهید لپ تاپ یا سیستمتان را بفروشید.

در بقیه مواقع در حذف دائمی اطلاعات هارد دیسک از روش‌های معمول استفاده کنید تا اگر اشتباهی شد بتوانید تمامی اطلاعات خود را برگردانید. یادتان نرود که قبل از انجام این روش‌ها، حتما از اطلاعات خود پشتیبان بگیرید چرا که تیم مهرگان آی تی هیچگونه مسئولیتی نسبت به اشتباهات شما در این زمینه ندارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازگشت به بالا