چگونه بفهمیم مادربرد چه cpu ساپورت میکند

چگونه بفهمیم مادربرد چه cpu ساپورت میکند

برای اینکه بدانید CPU شما با مادربرد شما سازگار است یا خیر، باید مدل سوکت را بدانید . هر CPU نیاز به سوکت خاصی دارد که می توانید از مشخصات آن ها مطلع شوید.

به عنوان مثال، آخرین پردازنده های دسکتاپ نسل دهم و یازدهم اینتل به سوکت LGA1200 نیاز دارند در حالی که پردازنده های دسکتاپ سری AMD Ryzen 1000، 2000، 3000، 4000 و 5000 به سوکت AM4 نیاز دارند.

وقتی مشخصات مادربرد را به صورت آنلاین بررسی می کنید، تمام مدل های CPU پشتیبانی شده را لیست می کنند. این اطلاعات سوکت شما را قادر می سازد مدل های CPU هایی را که مادربرد پشتیبانی می کند استنباط کنید.

چگونه بفهمیم مادربرد چه cpu ساپورت میکند؟

چگونه بفهمیم مادربرد چه cpu ساپورت میکند

سوکت مادربرد نیز ارتباط زیادی با چیپست آن دارد. چیپست اساساً فاکتورهای زیادی از مادربرد از جمله سوکت آن را تعیین می کند.

در اصل، ما به نوع سوکت، معنای آنها و همچنین پایه لمسی در چیپست های مادربرد و اینکه چگونه بر انتخاب CPU شما تأثیر می گذارد، خواهیم پرداخت.

باز هم همانطور که قبلا ذکر شد، برای اینکه بفهمید آیا CPU شما با مادربرد شما سازگار است یا خیر، ویژگی اصلی که باید به آن نگاه کرد جزئیات سوکت است.

سوکت CPU چیست؟

سوکت CPU همانطور که از نامش پیداست، پایه فیزیکی است که پردازنده روی آن قرار می گیرد. اساساً ابعاد مکانیکی و فیزیکی مناسب و چیدمان پین را برای تسهیل اتصال CPU با مادربرد فراهم می کند. به عبارت ساده، مکانی است که CPU روی مادربرد قرار می گیرد.

اگر CPU دارید که با مادربرد خود سازگار نیست، عملاً حتی در سوکت cpu جا نمی شود.

چگونه بفهمیم مادربرد چه cpu ساپورت میکند

انواع سوکت ها و روش های نصب سطحی

سه نوع روش نصب سطحی برای CPU ها وجود دارد:

  • LGA: Land Grid Array
  • PGA: پین Grid Array
  • BGA : آرایه شبکه توپ

چگونه بفهمیم مادربرد چه cpu ساپورت میکند

نوع LGA

Land Grid Array نوع نصبی است که توسط اینتل استفاده می شود . در مورد LGA، سوکت مادربرد دارای پین های قابل مشاهده است. در حالی که CPU دارای تماس های مسطح است.

به عنوان مثال می توان به Intel LGA 1151 مورد استفاده توسط پردازنده های نسل هفتم، هشتم و نهم و Intel LGA 1200 مورد استفاده توسط پردازنده های نسل دهم و یازدهم اشاره کرد.

نوع PGA

Pin Grid Array نوع نصبی است که توسط AMD استفاده می شود . این نوع نصب سطحی دارای پین های قابل مشاهده بر روی CPU است. در مورد PGA، سوکت مادربرد دارای شکاف های پین است که پین ​​های CPU به داخل آن می لغزند.

AMD AM4 مورد استفاده در سری های 1000، 2000، 3000، 4000 و 5000 همگی از سوکت AM4 استفاده می کنند.

نوع BGA

Ball Grid Array تکنیک نصب سطحی است که در CPU های لپ تاپ یافت می شود. CPU های BGA به سوکت مادربرد لحیم می شوند و بنابراین قابل تعویض نیستند.

چگونه بفهمیم مادربرد چه cpu ساپورت میکند

 

چگونه بفهمیم چه سوکت داریم؟

شما باید مشخصات پردازنده و مادربرد را برای سوکت بررسی کنید تا بفهمید که آیا آنها سازگار هستند یا خیر.

شما می توانید سوکت پردازنده پشتیبانی شده را از طریق مشخصات آن به صورت آنلاین دریابید.

سوکت اینتل مشخص می کند که چه نوع آنها نیز تعداد پین آنها باشد.

در اینجا FCLGA1200 به این معنی است:

  • FC: Flip Chip
  • LGA: Land Grid Array
  • 1200: مقدار پین

توجه به چیپست مادربرد برای تایید سازگاری

در حالی که سوکت نگرانی اصلی هنگام بررسی سازگاری بین CPU و مادربرد است، چیپست مادربرد نیز اهمیت دارد.

این به این دلیل است که اغلب اوقات، سوکت در نسل های مختلف چیپست یکسان باقی می ماند. این می تواند برخی از مشکلات سازگاری را ایجاد کند که بیشتر از طریق به روز رسانی بایوس قابل حل است.

برای مثال، چیپست مادربردهای قدیمی تر AMD B350، AMD B450 و جدیدتر AMD B550 از سوکت AM4 استفاده می کنند.

با این حال، قدیمی ترین این سری یعنی AMD B350 در سال 2017 برای اولین پردازنده های سری Ryzen 1000 AMD منتشر شد. AMD B550 در ژوئن 2020 درست قبل از عرضه پردازنده های AMD Ryzen 5000 عرضه شد.

بنابراین، مادربردهای B550 به راحتی می‌توانند جدیدترین پردازنده‌های AMD Ryzen سری 5000 را بدون به‌روزرسانی بایوس اجرا کنند.

با این حال، مادربرد B350 قدیمی‌تر، علیرغم داشتن سوکت پشتیبانی‌شده ، به‌طور پیش‌فرض قادر به اجرای پردازنده‌های سری 5000 نیست. در عوض، به یک به روز رسانی بایوس نیاز دارد.

بنابراین، اطمینان حاصل کنید که چیپست مادربردی تهیه می کنید که به خوبی با تاریخ انتشار CPU مطابقت دارد. به عنوان مثال، اگر قصد دارید یک پردازنده AMD سری 5000 تهیه کنید، به شما توصیه نمی کنم که به سراغ مادربردهای قدیمی تر AMD B350 بروید.

چگونه بفهمیم مادربرد چه cpu ساپورت میکند

آیا آداپتور سوکت CPU وجود دارد؟

داشتن یک آداپتور سوکت CPU که به شما امکان می دهد CPU LGA1151 را در سوکت LGA1200 قرار دهید، عالی خواهد بود. با این حال، چنین آداپتورهای سوکتی به دلیل مشکلات مختلف سازگاری امکان پذیر نیست.

چند دهه پیش، سازندگان راهی برای استفاده از پردازنده‌های پنتیوم اینتل با بردهای ناسازگار با استفاده از آداپتورهای سوکت ارائه کردند. با این حال، اینها هرگز نتایج رضایت‌بخشی نداشتند و از آنجایی که تقریباً به اندازه تهیه یک مادربرد جدید گران بودند، این ایده هرگز برای استفاده انبوه محقق نشد.

نسل پردازنده جیپست ها
نسل 6 و 7 Q170 – H170 – Q150 – B150 – H110
نسل 8 و 9 H310 – Z370 – Q370 – B365 – Z390
نسل 10  Z490 – B460 – H470 – Q470 – W480 – H410
نسل 10 و 11 Q570 – W580 – B560 – H510 – H570 – Z590
نسل 12 Z690 – H670 – B660 – H610

 

نتیجه

بنابراین ساده‌ترین پاسخ به این سؤال که « چگونه بفهمیم مادربرد چه cpu ساپورت میکند » این است که بفهمیم از چه سوکتی پشتیبانی می‌کند و سپس مادربردی را انتخاب کنیم که سوکت پشتیبانی‌شده را داشته باشد.

سوکت ها نیز در نسل های مختلف چیپست مادربرد مشترک هستند. اگر قصد دارید به دنبال پردازنده ای از آخرین نسل باشید، توصیه می کنیم آخرین سری چیپست مادربرد را تهیه کنید.

برای مشاوره یا ثبت سفارش با کارشناسان ما در مهرگان آی تی در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازگشت به بالا