چگونه هارد دیسک خود را پاک کنید

چگونه هارد دیسک خود را پاک کنید

چگونه هارد دیسک خود را پاک کنید آیا قصد فروش کامپیوتر خود را دارید؟ ممکن است قبلاً فایل‌ها و اطلاعات شخصی را حذف کرده باشید. یا  Windows را مجدداً نصب یا بازنشانی کرده و در نتیجه اطلاعات خصوصی خود را پاک کنید. در هر صورت، هنوز کارتان تمام نشده است. قبل از خداحافظی با دوست قدیمی خود باید یک اقدامی مهم انجام دهید. شما باید هارد دیسک خود را پاک کنید.

اکثر لپ‌تاپ‌ها و بسیاری از رایانه‌های رومیزی به جای هارد دیسک‌های مکانیکی دارای درایوهای حالت جامد هستند. SSD ها سریعتر از نمونه‌های مکانیکی خود هستند اما پاک کردن آنها سخت‌تر است. حذف فایل‌های شما کار ساده‌ای نیست زیرا می‌توان آنها را بازیابی کرد. و حتی اگر Bin را خالی کنید، فایل‌های حذف شده شما اغلب با ابزار بازیابی مناسب بازیابی می‌شوند.

با استفاده از ویژگی‌های بازنشانی داخلی، می‌توانید ویندوز 10 ، 8.1 و 7 را به شرایط کارخانه بازگردانید. اما اگر می‌خواهید یک روش قوی‌تر و ایمن‌تر برای پاک کردن هارد دیسک خود داشته باشید، یک ابزار پاک‌سازی خوب هارد دیسک این کار را انجام می‌دهد. اگر یک هارد مکانیکی را پاک می‌کنید، یک ابزار جهت پاک کردن درایو نیاز دارید که مطابق با استاندارد DoD 5220.22-M باشد. این بدان معناست که این برنامه با سه بار رونویسی داده‌های شما با نویسه‌های مختلف را در درایو شما کاملاً پاک می‌کند.

چگونه هارد دیسک خود را پاک کنید

چرا با حذف و فرمت کردن، اطلاعات هارد دیسک پاک نمی‌شود؟

هارد دیسک نوعی دستگاه ذخیره سازی است که از آن برای ذخیره اطلاعات دیجیتال استفاده می‌شود. فایل‌ها روی سطح مغناطیسی و چرخشی پلاترهای هارد ذخیره می‌شود. هنگام خواندن یا نوشتن اطلاعات، محتوای مغناطیسی سطح پلاتر به 1 یا 0 تغییر پیدا می‌کند. بدین ترتیب تمام اطلاعات موجود در هارد دیسک به شکل باینری ذخیره می‌شود.

به طور مثال، هنگامی که سیستم اطلاعاتی مانند عکس، موسیقی و غیره را در هارد دیسک ذخیره می‌کنید سطرهای صفر و یک روی پلاتر ذخیره می‌شود. وقتی که یک فایل پاک می‌شود این یک ها و صفرها بدون تغییر باقی می‌مانند و تنها اشاره‌گری که به این فایل‌ها اشاره دارند پاک خواهد شد.

بنابراین ریکاوری فایل‌های پاک شده قبل از اینکه اطلاعات رونویسی یا خراب شوند قابل انجام است. فرمت کردن یا پارتیشن بندی هارد نیز به همین روال است و این درست مانند این است که فهرست یک کتاب پاره شود اما فصل‌ها و محتوای کتاب سالم باقی بماند.

چگونه هارد دیسک خود را پاک کنید

درایو خود را در ویندوز 10 پاک کنید

با کمک ابزار بازیابی در ویندوز 10، می‌توانید رایانه خود را ریست کرده و درایو را به طور همزمان پاک کنید. به تنظیمات> به روز رسانی و امنیت> بازیابی بروید و در قسمت بازنشانی این رایانه روی شروع به کار کلیک کنید.

پنجره بازیابی ویندوز 10

سپس از شما سوال می‌شود که آیا می‌خواهید فایل‌های خود را نگه دارید یا همه چیز را حذف کنید. حذف همه چیز را انتخاب کنید، روی Next کلیک کنید، سپس روی Reset کلیک کنید.

پاک کردن هارد ویندوز 10

رایانه شما مراحل بازنشانی را طی می‌کند و ویندوز را دوباره نصب می‌کند. پس از اتمام کار، رایانه شما راه اندازی مجدد می‌شود و شما را در صفحه نمایش تنظیمات ویندوز قرار می‌دهد. اگر قصد فروش یا واگذاری رایانه شخصی خود به شخص دیگری را دارید، ممکن است بخواهید مراحل راه اندازی را برای راه اندازی رایانه شخصی برای آن فرد طی کنید. اما اگر می‌خواهید رایانه شخصی خود را برای همیشه کنار بگذارید، فقط در این مرحله آن را خاموش کنید.

درایو خود را در ویندوز 8.1 پاک کنید

در Windows 8.1 ، به Settings> Change PC Settings> Update and recovery> Recovery بروید. روی دکمه شروع به کار در بخش عنوان حذف همه چیز و نصب مجدد ویندوز کلیک کنید. در صفحه بعدی، روی Next کلیک کنید.

تنظیم مجدد ویندوز 8.1

این گزینه به شما داده می‌شود که فایل‌های خود را حذف کرده یا درایو را کاملاً تمیز کنید. درایو را کاملاً تمیز کنید، سپس روی دکمه بازنشانی کلیک کنید.

پاک کردن درایو ویندوز 8.1

رایانه شما بازنشانی می‌شود و ویندوز دوباره نصب می‌شود. پس از راه اندازی مجدد کامپیوتر، در صفحه تنظیمات ویندوز قرار می‌گیرید. اگر قصد دارید رایانه شخصی خود را به کسی بفروشید، می‌توانید مراحل راه اندازی را طی کنید تا آن را برای او آماده کنید. چنانچه که قصد دارید کامپیوتر را کنار بگذارید، کافی است آن را پس از پاک‌سازی خاموش کنید.

درایو خود را در ویندوز 7 پاک کنید

Windows 7 همان ابزار Reset موجود در Windows 10 یا 8.1 را ارائه نمی‌دهد. اما شما همچنان می‌توانید هارد ویندوز 7 خود را در شرایط مناسب به تنظیمات کارخانه برگردانید. برای روان‌تر شدن روند، به پارتیشن بازیابی یا دیسک نصب ویندوز 7 نیاز دارید.

چگونه هارد دیسک خود را پاک کنید کنترل پنل ویندوز

کنترل پنل را باز کرده و بر روی Recovery کلیک کنید. در صفحه بعدی، روی پیوند روش‌های بازیابی پیشرفته کلیک کنید. توجه داشته باشید که اگر رایانه شما دارای پارتیشن بازیابی نباشد، ممکن است در اینجا خطایی دریافت کنید که از حرکت به جلو جلوگیری می‌کند.

چگونه هارد دیسک خود را پاک کنید روش‌های بازیابی پیشرفته

صفحه بعدی بسته به نحوه انتخاب مجدد نصب ویندوز 7، گزینه‌های متفاوتی را ارائه می‌دهد. گزینه مناسب را برای کار خود انتخاب کنید. پس از انتخاب، Skip را انتخاب کنید تا از فایل‌های شما نسخه پشتیبان تهیه شود. سپس روی راه اندازی مجدد کلیک کنید.

راه اندازی مجدد ویندوز 7

بعد ویندوز راه اندازی مجدد می‌شود. بسته به گزینه‌ای که انتخاب کرده‌اید، اکنون می‌توانید ویندوز 7 را مجدداً نصب و راه اندازی کنید. در نتیجه نصب قبلی را پاک کنید. برای ارائه روش پاک کردن ایمن‌تر، باید به یک ابزار شخص ثالث مراجعه کنید.

چگونه هارد دیسک خود را پاک کنید ابزار پاک کردن دیسک

Disk Wipe یک ابزار پاک کننده قابل حمل رایگان است که از درایو USB اجرا می‌شود. و درایو بوت ویندوز شما را پاک می‌کند. کافی است فایل DiskWipe.exe را در رایانه خود بارگیری و اجرا کنید، یا یک محیط قابل بوت روی درایو فلش USB خود ایجاد کرده و DiskWipe را از آنجا اجرا کنید. رابط کاربری ساده درایوها و پارتیشن‌های شما را نمایش می‌دهد. موردی را که می‌خواهید پاک کنید انتخاب کنید و روی Wipe Disk کلیک کنید.

این برنامه از شما می‌پرسد که چگونه می‌خواهید درایو را دوباره فرمت کنید – NTFS ، FAT یا FAT32. در مرحله بعد، نوع الگوی پاک کردن و تعداد پاس‌هایی که می‌خواهید استفاده کنید، مانند One Pass Zeros ، One Pass Random یا DoD را انتخاب کنید. به طور کلی، هرچه تعداد پاس‌های بیشتری را انتخاب کنید، این روند بیشتر طول می‌کشد، اما پاک‌سازی ایمن‌تر خواهد بود.

چگونه هارد دیسک خود را پاک کنید

Parted Magic

با 11 دلار، این ابزار پارتیشن بندی دیسک، شبیه سازی دیسک، بازیابی فایل و پاک کردن درایو را ارائه می‌دهد. این نرم افزار از SSD نیز پشتیبانی می‌کند. برای اجرای این برنامه مبتنی بر لینوکس از یک درایو USB قابل بوت یا CD/DVD ، باید از ابزاری مانند Rufus برای راه اندازی رسانه استفاده کنید.

رایانه خود را بوت کنید و رسانه قابل بوت را که ایجاد می‌کنید انتخاب کنید. در صفحه Parted Magic ، روی نماد Erase Disk دوبار کلیک کنید. در منوی Eraser ، Secure Erase یا Block Wiping را انتخاب کنید (برنامه تفاوت های این دو را توضیح می‌دهد) و سپس روش پاک کردن مورد نظر خود را انتخاب کنید.  پنجره بعدی، درایو را که می‌خواهید پاک کنید انتخاب کنید ، روی OK کلیک کنید و درایو پاک می‌شود.

برای کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان ما در گروه مهرگان آی تی در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازگشت به بالا