چگونه هارد دیسک را به کامپیوتر وصل کنیم

چگونه هارد دیسک را به کامپیوتر وصل کنیم

چگونه هارد دیسک را به کامپیوتر وصل کنیم؟ اتصال هارد اینترنال به کامپیوتر یکی از ساده‌ترین راه های به روز رسانی می باشد و اغلب گزینه بهتری نسبت به استفاده از هارد دیسک اکسترنال است که امکان دارد از بین بروند یا کارایی خود را از دست بدهند. اتصال هارد اینترنال به کامپیوتر اصولا به نصب زیاد، اتصال چند کابل و قالب بندی درایو برای استفاده نیازی ندارد. با این حال، مواردی وجود دارد که باید بدانید تا نصب تا حد امکان راحت باشد.

چگونه هارد دیسک را به کامپیوتر وصل کنیم؟

چگونه هارد دیسک را به کامپیوتر وصل کنیم

چگونه هارد دیسک را به کامپیوتر وصل کنیم ? قدم اول

قدم اول در اتصال هارد به کامپیوتر و لپ تاپ این است که مطمئن شوید که از کامپیوتر با سیستم ویندوز استفاده می کنید. البته از نظر فنی جایگزینی هارد دیسک iMac امکان پذیر می باشد ، ولی انجام این کار بسیار سخت است و می تواند گارانتی شما را باطل کند.

از سوی دیگر ، کامپیوترهای رومیزی ویندوز بسیار ساده کار می کنند. اگر قصد دارید یک هارد اینترنال را روی کامپیوتر Mac نصب کنید، می توانید آن را نزدمتخصصین محصولات اپل ببرید و از آن ها کمک بگیرید.

قدم دوم

از اطلاعات کامپیوتر خود بک آپ بگیرید. اگر هارد اینترنال موجود را از کامپیوتر خود در می آورید، از اطلاعات آن پشتیبان تهیه کنید تا بعداً بتوانید اطلاعات را بازیابی کنید. اگر قصد دارید که هارد دیسک اصلی خود را نصب نگه دارید، به جای آن هارد اینترنال دوم را اضافه کنید.

نحوه اتصال هارد اینترنال به کامپیوتر

چگونه هارد دیسک را به کامپیوتر وصل کنیم

 

قدم سوم

پیش از خرید هارد دیسک جدید برای سیستمتان، مطمئن شوید که قمی توانید هارد اینترنال جدیدی را روی رایانه خود نصب کنید.

اگر قصد دارید هارد دیسک دوم را روی رایانه خود تعبیه کنید ، اطمینان حاصل کنید که یک اسلات توسعه را دارد که به شما این امکان را می دهد هارد دیسک اینترنال دوم را نصب کنید. باید مطمئن شوید که هارد اینترنال داخل مانیتور قابل تعویض است.

قدم چهارم

یک هارد دیسک تهیه کنید که با مادربرد شما سازگار باشد. SATA رایج ترین نوع هارد اینترنال برای سیستم های امروزی است ، البته خیلی از مادربردهای جدید از دیسک های سخت M.2 SSD پشتیبانی می کنند ، که بسیار کوچک تر و اصولا سریع تر از درایوهای SATA می باشند (اگر درایو و مادربرد شما از NVMe پشتیبانی می کنند)

قدم پنجم

کامپیوتر خود را خاموش و اتصال برق آن را قطع کنید. برای خاموش کردن رایانه ، روی نماد Start Windows کلیک کنید و بعد روی نماد Power در منوی Start کلیک کنید. برای خاموش کردن رایانه ، روی گزینه shut down کلیک کنید.

لازم به ذکر است که می توانید دکمه روشن / خاموش صفحه کلید لپ تاپ یا کامپیوتر دسکتاپ خود را فشار دهید و نگه دارید تا کامپیوتر شما خاموش شود. اتصال برق رایانه خود را قطع کنید و دکمه روشن / خاموش را فشار دهید تا اگر برقی باقیمانده در قسمت الکترونیک کامپیوتر مانده از بین برود.

چگونه یک هارد دیسک روی کامپیوتر نصب کنیم

چگونه هارد دیسک را به کامپیوتر وصل کنیم

 

قدم ششم

پنل کامپیوتر خود را بردارید. به احتمال زیاد به پیچ گوشتی نیاز پیدا می کنید. پنل کناری کیس کامپیوتر را بردارید. احتمالا نیاز باشد هر دو طرف کیس کامپیوتر را بردارید. همچنین باید بگوییم که برای این کار، به یک کابل اتصال هارد اینترنال به لپ تاپ نیاز دارید.

قدم هفتم

هارد اینترنال قدیمی را بردارید. اگر یک هارددیسک قدیمی را جدا می کنید ، مطمئن شوید که همه کابل ها هم از مادربرد و هم از منبع تغذیه جدا شده اند. اگر هارد دیسک پیچ شده باشد ، تمام پیچ ها را بردارید. برای دسترسی به هارد دیسک ها در یک جعبه محتمل ، امکان دارد لازم باشد کابل ها یا کارت های بیشتری را بردارید.

قدم هشتم

محفظه هارد دیسک را به هارد دیسک جدید انتقال دهید. بعضی از رایانه ها از محفظه مخصوصی برای ایمن سازی هارد دیسک بهره می برند. اگر هارد دیسک شما دارای محفظه ای برای هارد می باشد ، تمام پیچ ها را برداشته و هارد قدیمی را بیرون بکشید. هارد دیسک جدید را در همان محفظه بگذارید و آن را با پیچ محکم کنید.

قدم نهم

هارد اینترنال جدید خود را نصب کنید. هارد را در شکاف هارد دیسک قدیمی نصب کنید، یا شکاف انبساط را برای هارد دیسک جدید قرار دهید.

اتصال هارد دوم روی کامپیوتر

چگونه هارد دیسک را به کامپیوتر وصل کنیم

 

قدم دهم

هارد را ایمن کنید. بعد از وصل کردن هارد اینترنال به کامپیوتر ، از پیچ های همراه آن استفاده کنید تا هارد دیسک را در محفظه سفت کنید. در حالت ایده آل ، شما باید از دو پیچ در هر طرف هارد استفاده کنید.

اگر هارد دیسک محکم نباشد، می تواند سر و صدای زیادی ایجاد کند و باعث آسیب فیزیکی شود. پس پیچ ها را محکم ببندید ، اولی بیش از حد سفت نکنید چون امکان دارد باعث آسیب شود.

قدم یازدهم

هارد اینترنال را به مادربرد وصل کنید. در هارد درایو های جدید از کابل های SATA استفاده کرده اند که نازک و شبیه کابل های USB می باشد. برای اتصال هارد دیسک به مادربرد از کابل SATA استفاده کنید.

کابل های SATA قادر به آن هستند که در هر دو جهت وصل شوند. برای نصب SSD M.2 ، کافی است SSD را در زاویه 30 درجه در اسلات M.2 بگذارید. انتهای دیگر SSD را فشار دهید و آن را به مادربرد پیچ کنید.

اگر هارد اینترنال اصلی خود را وصل می کنید ، کابل SATA باید در اولین کانال SATA متصل شود. این قطعه امکان دارد دارای برچسب SATA0 یا SATA1 باشد. برای اطلاعات دقیق مادربرد خود به سایت برند مادربرد خود مثل asus مراجعه کنید.

قدم دوازدهم

منبع تغذیه را به هارد دیسک متصل کنید. اکثر پاور ساپلای های جدید دارای اتصالات برق SATA هستند ، اگرچه منابع تغذیه قدیمی فقط دارای اتصالات Molex4pin می باشند.

در این صورت ، اگر در حال نصب یک درایو SATA هستید ، به یک آداپتور Molex-to-SATA نیاز دارید. اطمینان حاصل کنید که با کمی تکان دادن کابل ها ، هیچ یک از کابل ها از بین نمی روند و محکم می باشند.

قدم سیزدهم

کامپیوتر خود را ببندید اگر نیاز بود کیس را حرکت دهید تا از داخل کار کند ، طرفین کیس را تعویض کنید و کابل های خود را دوباره وصل کنید.

آموزش نصب هارد داخلی کامپیوتر

چگونه هارد دیسک را به کامپیوتر وصل کنیم

 

قدم چهاردهم

دوباره کامپیوتر را به برق وصل کنید و کامپیوتر خود را روشن کنید. شما باید صدای هارد دیسک را که شروع به چرخیدن می کند بشنوید. در صورت شنیدن بوق یا هرگونه صدای ناخوشایند ، بلافاصله کامپیوتر را خاموش کرده و اتصالات هارد را چک کنید.

قدم پانزدهم

یک سیستم عامل نصب کنید. پیش از این که دوباره بتوانید از کامپیوتر خود استفاده کنید ، هارد اینترنال خالی نیاز به نصب یک سیستم عامل بر روی آن دارد.

اگر تمامی مراحل بالا را رعایت کرده و انجام دهید نحوه اتصال هارد اینترنال به کامپیوتر را یاد گرفته و قادر به آن هستید هارد اینترنال دوم را به کامپیوتر وصل کنید و بعد آن ها را پارتیشن بندی کنید و فایل های خود را درون آن سیو کرده.

 1. Mohsenghanbari -

  عالی بود

 2. علی -

  هاردی که در ان ویندوز است به ساتا 2 وصل است ، اگر آن را با ساتا 1 وصل کنم مشکلی پیش نمی آید؟؟؟

  1. shahintahmasbi -

   سلام وقت بخیر
   خیر مشکلی پیش نمیاد

 3. حسین -

  سلام من دوتا هارد دارم داخل کامپیوترم میخواستم بدونم اگه یه هارد جدید بخرم و بخوام اونو به هاردی که ویندوز نصب نیست روش جابجا کنم
  ایا باید روی این جدید هم ویندوز نصب کرد ؟یا خیر؟

  1. shahintahmasbi -

   سلام حسین عزیز
   خیر لازم نیست ویندوز نصب کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازگشت به بالا