نحوه انتخاب منبع تغذیه کامپیوتر

پاور، کمتر از سایر قطعات به چشم کاربران می‌آید. اما مهمترین قطعات کامپیوتر، همین منبع تغذیه است. درست است که رایانه‌های شخصی با برق کار می‌کنند و اما این امر مستقیماً از پریز برق به هر جزء داخل کیس رایانه ارائه نمی‌شود. در عوض، برق از جریان متناوب (AC) ارائه شده توسط شرکت برق به جریان مستقیم (DC) که توسط قطعات PC در ولتاژ مورد نیاز استفاده می‌شود، منتقل می‌شود.

آموزش نحوه انتخاب منبع تغذیه کامپیوتر

خرید هر منبع تغذیه برای کار با رایانه وسوسه کننده است اما هر انتخابی عاقلانه نیست. منبع تغذیه‌ای که برق قابل اطمینان یا تمیز ارائه نمی‌دهد، می‌تواند مشکلات متعددی ایجاد کند.

بدیهی است، تنوع انتخاب منبع تغذیه بسیار زیاد است. اما کمی وقت گذاشتن برای اطمینان از منبع تغذیه برای قطعات رایانه شما بسیار حیاتی است.

بنابراین ، شما باید منبع تغذیه خود را با توجه به CPU ، GPU ، RAM و گزینه‌های ذخیره‌ سازی انتخاب کنید. انتخاب منبع تغذیه مناسب، بهترین عملکرد ممکن را در اختیار شما قرار می‌دهد. و به اطمینان از عمر سیستم شما کمک می‌کند.

به چه میزان توان خروجی نیاز دارید؟

 هنگام انتخاب منبع تغذیه چندین عامل مهم وجود دارد که شناسایی یکی از مهمترین عوامل بسیار ساده است. برای اطلاع از میزان توان مورد نیاز، نیازی نیست معیارها را بنویسید یا نظرات را بخوانید. در عوض، می‌توانید از ابزاری مانند ماشین حساب منبع تغذیه Newegg و سایت Green برای تعیین دقیق میزان نیاز منبع جدید خود به خروجی استفاده کنید.

ابزار فوق با آخرین گزینه‌های واحد پردازش مرکزی (CPU)، مادربرد، واحد پردازش گرافیکی (GPU)، حافظه دسترسی تصادفی (RAM) و موارد دیگر به روز است. در حالی که این ابزار جزئیات هر جزء را بررسی نمی‌کند، اما در صورت لزوم این کار را انجام می‌دهد و حدس و گمان را از تصمیم گیری در مورد میزان قدرت شما حذف می‌کند.

نحوه انتخاب منبع تغذیه کامپیوتر

هنگام خرید منبع تغذیه، ارتقاء را پیش بینی کنید

ممکن است بخواهید انتخابی داشته باشید که مطمئن شوید می‌توانید نیازهای بلند مدت خود را برطرف کنید. به عنوان مثال، ارتقا به Nvidia GeForce RTX 2080 نیاز را به 631 وات می‌رساند. در حالی که دو برابر شدن RAM نیاز شما را فقط به 582 وات افزایش می‌دهد. اگر در نهایت هر دو ارتقاء را انجام دهید، حداقل 637 وات نیاز خواهید داشت.

شما فقط برای برآوردن نیازهای امروز خود برنامه ریزی نکنید، بلکه این فکر کنید که ممکن است بعداً سیستم خود را ارتقا دهید. و اگر در حال خرید یک کیس آماده شده هستید، باید از منبع تغذیه آن مطمئن باشید که می‌تواند در آینده با ارتقا سیستم نیز سازگار باشد.

یک نکته مهم در مورد قدرت: قدرت پایدار و ماکزیمم قدرت دو چیز متفاوت هستند. به طور کلی، ” توانی” که منبع تغذیه به طور مداوم ارائه می‌دهد، قدرت پایدار اطلاق می‌شود. در حالی که ماکزیمم قدرت به حداکثر قدرت افزایش یافته PSU اشاره می‌کند. هنگام خرید منبع تغذیه، مطمئن شوید که توان مداوم آن نیازهای شما را برآورده می‌کند. در غیر این صورت، وقتی رایانه شخصی شما در حال بارگذاری کامل است، به احتمال زیاد با مشکل مواجه خواهد شد.

حفاظت

برخی از تولیدکنندگان منبع تغذیه، برای محافظت از قطعات شما در برابر مسائل مربوط به برق، محافظ‌هایی را ایجاد خواهند کرد.

اولین مورد حفاظت در برابر ولتاژ زیاد است.

مورد دوم حفاظت از اضافه بار و اضافه جریان است.

نحوه انتخاب منبع تغذیه کامپیوتر

همانطور که در حال جستجو برای منابع تغذیه هستید، بسیاری از آن‌ها را مشاهده خواهید کرد که دارای برچسب گواهی PLUS 80 هستند. 80 Plus یک برنامه صدور گواهینامه است که تولیدکنندگان می‌توانند از آن برای اطمینان از اینکه منابع تغذیه آنها الزامات کارایی خاصی را برآورده می‌کند، استفاده کنند. این برنامه دارای سطوح مختلف اعم از گواهینامه پایه تا تیتانیوم است. و منابع تغذیه توسط آزمایشگاه‌های مستقل رتبه بندی می‌شوند تا سطوح کارایی زیر را برای سیستم‌های برق 115 ولت مصرف کننده ارائه دهند:

% بار نامی

10%

20%

50%

100%

80 PLUS

 

80%

80%

80%

80 PLUS Bronze

 

82%

85%

82%

80 PLUS Silver

 

85%

88%

85%

80 PLUS Gold

 

87%

90%

87%

80 PLUS Platinum

 

90%

92%

89%

80 PLUS Titanium

90%

92%

94%

90%

فرم فاکتور

اگرچه هنوز منبع تغذیه فاکتور AT موجود برای خرید وجود دارد، اما منبع تغذیه با ضریب AT بدون شک در حال خروج محصولات قدیمی هستند. حتی منابع تغذیه بعدی ATX) )ATX 2.03 و نسخه‌های قبلی نیز در حال کاهش است. تفاوت‌های عمده بین فاکتورهای منبع تغذیه ATX و AT عبارتند از:

  • منبع تغذیه ATX یک ریل ولتاژ اضافی +3.3 ولت را فراهم می‌کند.
  • یک کانکتور 20 پین به عنوان رابط اصلی تغذیه آن است.
  • از قابلیت خاموش شدن پشتیبانی می‌کند و به نرم افزار اجازه می‌دهد منبع تغذیه را خاموش کند.
  • در حال حاضر فاکتور فرم  ATX12V:
  •  ATX12V v1.0 یک کانکتور 4 پین +12 ولت
  •  دارای کانکتور برق 15 پین SATA است.
  •  فرمت آن 24 پین است.
  • همه منابع تغذیه ATX12V شکل و اندازه فیزیکی مشابه فاکتور فرم ATX را حفظ می‌کنند.
  • ضریب فرم منبع تغذیه EPS12V علاوه بر کانکتور 4 پین ATX12V از کانکتور تغذیه پردازنده 8 پین نیز استفاده می‌کند.

منبع تغذیه بی فایده است اگر به تمام قطعات رایانه شما متصل نشود و به آن نیرو ندهد. این بدان معناست که باید تمام انواع اتصال دهنده مورد نیاز را داشته باشد.

اولین کانکتوری که باید مورد توجه قرار گیرد کانکتور اصلی است که مادربرد را تغذیه می‌کند. این کانکتور در دو نوع 20 پین و 24 پین عرضه می‌شود.

مورد بعدی اتصال قدرت پردازنده است که در نسخه های 4 پین و 8 پین ارائه می‌شود. همانند اتصال اصلی تغذیه، بسیاری از مادربردهای مدرن به فرمت بزرگتر تغییر کرده‌اند. مجدداً مطمئن شوید منبع تغذیه شما سازگار است.

صدای فن و انعطاف کابل

هنگام انتخاب منبع تغذیه، چند نکته دیگر را نیز باید در نظر گرفت. این نکات چندان حیاتی نیستند، اما می‌توانند بر میزان مفید بودن منبع تغذیه در طول عمر کامپیوتر شما تأثیر بگذارند.

همانطور که قبلاً اشاره کردیم، منبع تغذیه گرما تولید می‌کند. شما باید این را در نظر داشته باشید که تا چه میزان بی‌صدا کارکردن رایانه برایتان مهم است. فن‌های بزرگتر که برای حرکت دادن همان مقدار هوا آهسته تر می‌چرخند، باعث ایجاد رایانه‌ای آرام‌تر می‌شود.

سه نوع اصلی کابل کشی منبع تغذیه وجود دارد. این که شما یک سیستم سیمی، مدولار یا ترکیبی را انتخاب کنید، تعیین می‌کند که داخل کیس شما چقدر منظم خواهد بود. و چقدر کار باید انجام دهید تا رایانه خود را منظم نگه دارید.

کابل کشی سخت به این معنی است که هر کانکتور مستقیماً به منبع تغذیه متصل است. روش ماژولار بدین معناست که هر کانکتور را می‌توان در صورت نیاز اضافه کرد.

سیستم‌های ترکیبی دارای برخی از کابل‌ها هستند، مانند اتصال برق اصلی، متصل فیزیکی و بقیه اختیاری هستند.

برای کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان ما در گروه مهرگان آی تی در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازگشت به بالا