هارد دیسک بهتر است یا ssd

امروز در مهرگان آی تی قصد داریم بررسی کنیم که هارد دیسک بهتر است یا ssd؟ در ادامه همراه ما باشید.

انتخاب فضای ذخیره سازی مناسب فقط با مقایسه ظرفیت و هزینه کار درستی نیست. نوع فضای ذخیره‌سازی که رایانه شما استفاده می‌کند برای عملکرد آن مهم است، از جمله میزان مصرف برق و قابلیت اطمینان به آن! SSD و هارد دیسک (HDD) دو گزینه اصلی ذخیره سازی هستند که باید در نظر بگیرید.

هارد دیسک بهتر است یا ssd؟

هارد دیسک بهتر است یا ssd

 

HDD

HDD یک دستگاه ذخیره سازی داده است که در داخل کامپیوتر استفاده می شود. محبوب ترین برند آن westerndigital دیسک های چرخانی درون آن وجود دارد که داده ها به صورت مغناطیسی ذخیره می شوند. HDD دارای چند مبدل است که داده ها را روی دیسک می خوانند. این شبیه به نحوه عملکرد یک دستگاه پخش صفحه گردان است که دارای یک صفحه LP (هارد دیسک) و یک سوزن روی آن (ترانسدیوسر) است. هارد دیسک این عمل را انجام می دهد تا به داده های مختلف دسترسی پیدا کند.

HDD ها یک فناوری قدیمی به حساب می آیند، به این معنی که مدت زمان بیشتری نسبت به SSD ها در بازار حضور دارند. به طور کلی، هزینه کمتری دارند و برای داده‌هایی که نیازی به دسترسی مکرر ندارند، مانند پشتیبان‌گیری از عکس‌ها، ویدیوها یا فایل‌های تجاری، کاربردی هستند. آنها به دو شکل رایج در دسترس هستند: 2.5 اینچ (معمولاً در لپ تاپ ها استفاده می شود) و 3.5 اینچ (رایانه های رومیزی).

هارد دیسک بهتر است یا ssd

 

SSD

SSD ها نام خود را به این دلیل گرفتند که از دستگاه های استیت در زیر کاپوت استفاده می کنند. در SSD تمام داده ها در مدارهای مجتمع ذخیره می شوند. این تفاوت با هارد دیسک ها، به خصوص در اندازه و عملکرد، پیامدهای زیادی دارد. بدون نیاز به دیسک چرخان، SSD ها می توانند به شکل و اندازه یک آدامس (که به عنوان فرم فاکتور M.2 شناخته می شود) یا حتی به اندازه یک تمبر پستی کوچک شوند. ظرفیت آنها یا اینکه چقدر داده می توانند نگه دارند متفاوت است و آنها را برای دستگاه های کوچکتر، مانند لپ تاپ ها انتخاب می کنند. و SSD ها زمان دسترسی را به طور چشمگیری کاهش می دهند زیرا کاربران برای راه اندازی نیازی به صبر کردن برای چرخش پلاتر ندارند.

هارد دیسک بهتر است یا ssd

 

مزایا و معایب SSD و HDD

هارد دیسک‌ها هنوز در سیستم‌های قدیمی‌تر وجود دارند، اما SSD‌ ها در حال حاضر در سیستم‌های اصلی و لپ‌تاپ‌های سطح بالا مانند Apple MacBook Pro که یک هارد دیسک را حتی به عنوان یک گزینه قابل تنظیم ارائه نمی‌دهند وجود دارند. از سوی دیگر، دسکتاپ ها و لپ تاپ های ارزان تر، حداقل تا چند سال آینده به عرضه HDD ادامه خواهند داد.

همانطور که گفته شد، SSD ها و هارد دیسک ها کار یکسانی را انجام می دهند: سیستم شما را بوت می کنند و برنامه ها و فایل های شخصی شما را ذخیره می کنند. اما هر نوع ذخیره سازی ویژگی های منحصر به فرد خود را دارد. آنها از چه نظر متفاوت هستند، و چرا می خواهید یکی را انتخاب کنید؟

ظرفیت هارد دیسک بهتر است یا ssd

SSD های مصرفی به ندرت در ظرفیت های بیشتر از 2 ترابایت یافت می شوند و گران هستند. به احتمال زیاد واحدهای 500 گیگابایتی تا 1 ترابایتی را به عنوان درایوهای اصلی در سیستم ها پیدا خواهید کرد. در حالی که این روزها 500 گیگابایت ظرفیت هارد دیسک برای لپ‌تاپ‌ها در نظر گرفته می‌شود. کاربرانی که مجموعه‌های رسانه‌ای بزرگ دارند یا در زمینه تولید محتوا کار می‌کنند، با درایوهای 1 تا 8 ترابایتی که در سیستم‌های سطح بالا در دسترس هستند، نیاز دارند. اساساً، هرچه ظرفیت ذخیره سازی بیشتر باشد، می توانید موارد بیشتری را در رایانه شخصی خود نگه دارید. فضای ذخیره‌سازی مبتنی بر ابر ممکن است برای نگهداری فایل‌هایی که قصد دارید بین گوشی‌های هوشمند، تبلت و رایانه شخصی خود به اشتراک بگذارید خوب باشد.

سرعت هارد دیسک بهتر است یا ssd

اینجاست که SSD ها می درخشند. کامپیوتر مجهز به SSD در کمتر از یک دقیقه و اغلب در چند ثانیه بوت می شود. یک هارد دیسک برای سرعت بخشیدن به مشخصات عملکرد به زمان نیاز دارد و در طول استفاده معمولی کندتر از SSD خواهد بود. رایانه شخصی یا مک با SSD سریع‌تر بوت می‌شود، برنامه‌ها را سریع‌تر راه‌اندازی و اجرا می‌کند، و فایل‌ها را سریع‌تر منتقل می‌کند. چه از رایانه خود برای تفریح، تحصیل یا کار استفاده کنید، سرعت اضافی ممکن است تفاوت بین اتمام به موقع و دیر رسیدن باشد.

هارد دیسک بهتر است یا ssd

دوام هارد دیسک بهتر است یا ssd

SSD هیچ قطعه متحرکی ندارد، بنابراین در صورت افتادن کیف لپ‌تاپ یا لرزش سیستم در حین کار، به احتمال زیاد اطلاعات شما را ایمن نگه می‌دارد. اکثر هارد دیسک‌ها هنگام خاموش بودن سیستم، اطلاعاتع خود را حفظ می‌کنند، اما زمانی که کار می‌کنند، هدها در فاصله چند نانومتری روی صفحه درایو حرکت می‌کنند. اگر در مورد تجهیزات خود سختگیر هستید، یک SSD توصیه می شود.

فرم فاکتور های هارد دیسک بهتر است یا ssd

از آنجایی که هارد دیسک ها به صفحات چرخان متکی هستند، محدودیتی برای کوچک بودن آنها وجود دارد. سال‌ها پیش، ابتکاری برای ساخت هارد دیسک‌های چرخان 1.8 اینچی وجود داشت، اما این ابتکار در حدود 320 گیگابایت متوقف شد و سازندگان گوشی‌های هوشمند تنها از حافظه فلش برای ذخیره‌سازی اولیه خود استفاده می‌کنند.

SSD ها چنین محدودیتی ندارند، بنابراین می توانند با گذشت زمان به کوچک شدن آنها ادامه دهند. SSDها در اندازه‌های درایو لپ‌تاپ 2.5 اینچی موجود هستند، اما این فقط برای سهولت در نصب در درایوهای شناخته شده است. با این حال، آنها به طور فزاینده ای در حال حرکت به سمت فرم M.2 هستند، و این درایوها در طول های 42 میلی متر، 60 میلی متر، 80 میلی متر و 120 میلی متر هستند.

هارد دیسک بهتر است یا ssd

صدا و طول عمر هارد دیسک بهتر است یا ssd

حتی کم صداترین هارد دیسک نیز در هنگام استفاده کمی نویز تولید می کند. (صفحات درایو می چرخند و اطلاعات خوانده شده به جلو و عقب تیک می زند.) هارد دیسک های سریعتر نسبت به آنهایی که کندتر هستند صدای بیشتری تولید می کنند اما SSD ها به هیچ وجه سر و صدا ندارند.

بعلاوه، یک SSD نیازی به مصرف برق برای چرخاندن یک دیسک ندارد. در نتیجه، هیچ یک از انرژی مصرف شده توسط SSD به عنوان اصطکاک یا سر و صدا هدر نمی رود و باعث کارآمدتر شدن آنها می شود. روی دسکتاپ یا سرور، این امر منجر به کاهش مصرف انرژی می شود.

سپس بحث طول عمر مطرح می شود. در حالی که درست است که SSD ها در طول زمان فرسوده می شوند (هر سلول در یک بانک حافظه فلش می تواند به تعداد محدودی بارها نوشته شود و پاک شود، که توسط سازندگان SSD به عنوان “ترابایت نوشته شده” یا رتبه بندی TBW اندازه گیری می شود)، به لطف دستور TRIM . فن آوری که به صورت پویا این چرخه های خواندن/نوشتن را بهینه می کند، احتمالاً قبل از شروع به خطاهای خواندن/نوشتن با SSD، سیستم را به دلیل منسوخ شدن کنار می گذارید. اگر واقعاً نگران هستید، چندین ابزار می توانند به شما اطلاع دهند که آیا به پایان عمر رتبه بندی شده درایو نزدیک می شوید. در نهایت، هارد دیسک ها نیز در اثر استفاده مداوم فرسوده می شوند، زیرا از روش های ضبط فیزیکی استفاده می کنند.

مقایسه سرعت HDD و SSD

مدل سرعت
HDD 128 مگابایت بر ثانیه
SSD 2.5 inch 550 مگابایت بر ثانیه
SSD M.2 3000 مگابایت بر ثانیه

در انتهای مقاله ” هارد دیسک بهتر است یا ssd ” به اطلاع شما می‌رسانیم که برای کسب اطلاعات بیشتر و یا خرید محصول می توانید با کارشناسان ما در مهرگان آی تی تماس حاصل نمایید.

 1. حسین -

  مفید بود

  1. shahintahmasbi -

   خوشحال شدیم که براتون مفید بود.

 2. میثم -

  سلام
  اگه برای نصب ویندوز یه SSD ۱۲۰GB استفاده کرد و برای برنامه ها و ذخیره فایل هامون از هارد دیسک استفاده کنیم ، روی سرعت سیستم تاثیری می‌ذاره ؟

  1. shahintahmasbi -

   سلام دوست عزیز
   بله تاثیر میذاره ، توصیه میشه برنامه هارو هم بر روی SSD نصب کنید و تنها فایلهاتون داخل هارددیسک ذخیره کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازگشت به بالا