GPU کارت گرافیک چیست؟

GPU کارت گرافیک چیست؟

جی‌پی‌یو کارت گرافیک چیست؟ GPU  کارت گرافیک درواقع یک چیپ مخصوص است که روی یک برد جداگانه نصب شده است. این برد جداگانه به‌عنوان یک بستر برای اجرای پردازش‌های گرافیکی استفاده می‌شود. این برد از طریق یک اتصال قدرتمند و پر سرعت به نام PCI Express به برد اصلی رایانه متصل می‌شود.

رایانه‌ها از طریق این برد اطلاعات خود را به واحد پردازش گرافیکی .(GPU) کارت گرافیک ارسال می‌کنند. کارت گرافیک همان‌طور که گفته شد وظیفه برق رسانی را بر عهده دارد. همچنین در کارت‌های گرافیک قدرتمند که از چیپ‌‌های قوی و پرسرعت استفاده می‌کنند تعدادی فن و ابزار خنک سازی نیز نصب شده است.

GPU کارت گرافیک چیست؟

GPU کارت گرافیک چیست؟ به دلیل توان بالا و پردازش‌های سنگین توسط واحد پردازش گرافیکی .(GPU) کارت گرافیک این قطعات به شدت داغ می‌کنند. به همین دلیل نیاز به یک خنک کننده جداگانه دارند. امروزه کارت‌های گرافیک قدرتمند دارای خنک کننده‌های ویژه‌ای هستند. که می‌توانند دمای کارت گرافیک را تا چندین درجه خنک کنند.

GPU   قرارگرفته روی کارت گرافیک می‌تواند در هر ثانیه چندین گیگابایت اطلاعات را پردازش آن‌ها را به خروجی اصلی که درواقع یک صفحه نمایش است منتقل کند. کارت‌های گرافیک امروزی دارای توان بسیار بالایی در امر پردازش هستند. و واحد پردازش گرافیکی (GPU)کارت گرافیک دارای قدرت و توانی هم‌رده با بهترین پردازنده‌های دنیا می‌باشند. این کارت‌های گرافیک قدرتمند توانایی اجرای سنگین‌ترین بازی‌ها با بهترین و روان‌ترین گرافیک و خروجی ممکن را دارا می‌باشند.

GPU کارت گرافیک چیست؟

کار واحد گرافیکی در کامپیوتر چیست؟

چیپ گرافیک به کار رفته در کامپیوتر می‌تواند به سه صورت باشد. کارکرد هر یک از این سه مورد مشابه به هم بوده. و فقط در توان خروجی با یکدیگر تفاوت دارند. این سه مورد عبارت‌اند از:

  • استفاده GPU در کامپیوتر به صورت آنبورد

چیپ واحد پردازش گرافیکی (GPU)در کامپیوتر روی مادربرد قرار گرفته است و نیازی به کارت جداگانه نیست. و در این حالت روی مادربرد یک خروجی گرافیک و یک پورت Display قرار می‌گیرد. که می توان مانیتور را به آنجا متصل کرد. کارت‌های گرافیک که به صورت آنبورد در سیستم قرار می گیرند توان گرافیکی متوسطی دارند. در صورتی که CPU در کامپیوتر به صورت آنبورد نصب شود می‌تواند از پس کارهای اداری و معمولی و حتی نرم افزار فتوشاپ بر بیاید.

  • استفاده GPU در کامپیوتر به‌عنوان چپ قرار گرفته در کنار CPU

در بعضی از پردازنده‌های تولید شده توسط کمپانی اینتل در کنار پردازنده یک چیپ  گرافیک مجتمع نیز قرار می‌گیرد. این کار بیشتر در لپ‌تاپ‌ها و سیستم های یکپارچه All in one رواج دارد. با این کار CPU هم می‌تواند کار پردازش اصلی را انجام دهد و هم از چیپ گرافیکی خود برای کارهای گرافیکی استفاده کند. ابن کار باعث می‌شود که قیمت این دستگاه ها مقرون به صرفه تر باشد. و مصرف برق و انرژی و حتی تولید گرما در این دستگاه ها کمتر باشد.

  • استفاده از GPU در کامپیوتر با استفاده از کارت گرافیک

در این صورت شما مجهز به یک کارت گرافیک قدرتمند خواهید بود. توان هر کدام از کارت‌های گرافیک با یکدیگر متفاوت بوده و دارای قدرت و سرعت های مختلفی می‌باشند. به این ترتیب شما می توانید بر اساس نیاز فعلی خود اقدام به تهیه کارت گرافیک مناسب نمایید. استفاده از واحد پردازش گرافیکی (GPU)در کامپیوتر تحت عنوان کارت گرافیک می‌تواند .دست شما را برای انجام انواع پردازش‌های گرافیکی و رندر های گرافیکی و اجرای انواع بازی باز نگه دارد.

در صورتی که کارت گرافیک شما مناسب اجرای یک برنامه و یا بازی مورد نظر نباشد .این بازی یا برنامه روی سیستم شما خیلی کند اجرا خواهد شد و یا اصلاً اجرا نمی‌شود.

GPU کارت گرافیک چیست

GPU کارت گرافیک چیست؟

به همین دلیل قبل از نصب این برنامه ها و بازی ها باید مشخصات سیستم پیشنهادی انهار را با سیستم خود تطبیق دهید. امروزه کارت های گرافیک با چیپ های گرافیکی قدرتمند در رده قیمت چند هزار دلاری می باشند. که توانایی اجرای بازی های فوق سنگین دربالاترین کیفیت را دارا می باشند.

برای کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان ما در گروه مهرگان آی تی در ارتباط باشید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازگشت به بالا