کامپیوتر یا لپ تاپ؟ کدام بهتر است؟

کامپیوتر یا لپ تاپ؟ کدام بهتر است؟

زمان تصمیم گیری بین خرید یک کامپیوتر رومیزی یا لپ تاپ، باید معیارهای زیادی را در نظر داشته باشید و بررسی کنید که چه چیزی به بهترین وجه ممکن با نیازهای شما مطابقت دارد. امروز قصد داریم که لپ تاپ و کامپیوتر را با هم مقایسه کنیم و مزایا و معایب هر کدام را ارائه می دهیم تا به شما کمک کنیم یک تصمیم آگاهانه‌تری بگیرید.

کامپیوتر یا لپ تاپ

هزینه

تفاوت لپ تاپ و کامپیوتر در مقدار هزینه، می‌تواند تاثیر زیادی در تصمیم ما داشته باشد.

کامپیوتر : طیف گسترده‌ای از دسکتاپ‌ها وجود دارد که طیف وسیعی از قیمت‌ها را به دنبال دارد. دسکتاپ‌ها می توانند قیمت معقولی داشته باشند و همچنان یک سیستم بسیار قدرتمند باشند.

لپ‌تاپ : لپ‌تاپ‌ها می‌توانند گزینه‌های نسبتاً گسترده‌ای از اجزای سازنده را دارا باشند، ولی محدودتر از رایانه‌های رومیزی هستند. برای خریدن یک لپ‌تاپ قدرتمندتر (سرعت بیشتر، گرافیک بالاتر، فضای ذخیره‌سازی بیشتر و غیره)، قیمت لپ تاپ می‌تواند به میزان قابل‌ توجهی بالاتر باشد.

قابل حمل بودن

کلیشه‌ای ترین تفاوت کامپیوتر و لپ تاپ ، قابل حمل بودن لپ تاپ می باشد.

کامپیوتر: دسکتاپ‌ها بزرگ هستند و مانیتور جداگانه نیز دارند. امکان بردن دسکتاپ از مکانی به مکان دیگر وجود دارد ولی خب بسیار دست و پا گیر می باشد و انتخابی برای حمل و نقل نیست. آنها طوری طراحی شده‌اند که تنها در یک مکان مورد استفاده قرار گیرند و نباید زیاد جابجا شوند.

لپ تاپ: لپ تاپ‌ها به خاطر اندازه جمع و جور قابل حمل هستند. آنها طوری طراحی شده اند که از مکانی به مکان دیگر برده شوند و در یک کوله پشتی یا کیف حمل لپ تاپ حمل شوند. آن‌ها برای استفاده در حال حرکت بسیار مناسب هستند.

کامپیوتر یا لپ تاپ

پردازنده

یکی از اساسی ترین شاخصه ها برای انتخاب کامپیوتر یا لپ تاپ، بحث CPU آن است.

کامپیوتر: پردازنده‌های دسکتاپ بزرگ تر هستند، این یعنی که پردازنده‌های دسکتاپ می‌توانند قدرتمند تر از پردازنده‌های لپ تاپ عمل کنند. پردازنده‌های جدید و پیشرفته در بازار اغلب ابتدا در رایانه‌های رومیزی در دسترس می باشند.

لپ‌تاپ: پردازنده‌های لپ‌تاپ تقریباً به پردازنده‌های دسکتاپ رسیده‌اند، ولی هنوز در مقایسه با پردازنده‌های دسکتاپ محدودتر هستند. برای مثال لپ تاپ‌های گیمینگ می‌توانند عملکردی یکسان داشته باشند ولی قیمت بسیار بالاتری دارند.

حافظه داخلی

دسکتاپ: رایانه‌های رومیزی امکان دارد چندین درایو حافظه داخلی نصب کرده باشند.

لپ تاپ: کامپیوترهای لپ تاپ معمولاً تنها برای یک درایو داخلی جا دارند. اگر به حافظه داخلی بیشتری نیاز دارید، درایو باید به طور کامل جایگزین شود، یا باید از حافظه داخلی بهره مند شوید.

در مقایسه لپ تاپ و کامپیوتر از لحاظ حافظه داخلی، اگرچه هر دو می توانند درایوهای خارجی متصل داشته باشند یا از فضای ذخیره سازی ابری استفاده کنند، رایانه‌های رومیزی می‌توانند چندین هارد دیسک داخلی و درایوهای دیگر را در خود داشته باشند.

مونتاژ و راه اندازی

دسکتاپ: راه اندازی دسکتاپ کمی کار اضافی برای اتصال می‌خواهد. همچنین برای راه اندازی آن به فضای بیشتری نیاز دارید. در حالی که اتصال همه چیز به هم کار سختی نمی باشد، اما هنوز هم دست و پا گیرتر از لپ تاپ است.

لپ‌تاپ: لپ‌تاپ‌ها طوری ساخته شده‌اند که استفاده از آن‌ها راحت باشد و به تایم کمی برای کار کردن نیاز دارد. آن را از جعبه خارج کرده، وصل کنید و دکمه پاور را فشار دهید. در عرض چند دقیقه، لپ تاپ آماده استفاده می‌باشد.

صفحه کلید

دسکتاپ: دسک‌تاپ‌ها می‌توانند از صفحه‌کلیدهای با اندازه کامل، از جمله صفحه اعداد استفاده کنند. هیچ محدودیتی در آن وجود ندارد.

لپ تاپ: لپ تاپ‌های کوچک تر با صفحه نمایش 14 اینچی و 15 اینچی دارای صفحه کلید کوچک‌تری می باشند و صفحه اعداد در سمت راست ندارند. لپ تاپ‌های بزرگتر با صفحه نمایش 17 اینچی صفحه کلید بزرگ‌تری دارند و امکان دارد دارای صفحه اعداد باشند.

هر چند که این امکان برای شما وجود دارد که یک کیبورد را به لپ تاپ متصل کنید، ولی اگر کار اصلی شما با کیبورد می‌باشد، شاید بین کامپیوتر و لپتاپ ، کامپیوتر انتخاب بهتری باشد.

کامپیوتر یا لپ تاپ؟

اندازه صفحه نمایش

دسکتاپ: نمایشگرهای رومیزی اصولا 19 اینچ یا بزرگ تر هستند.

لپ تاپ: از آنجایی که قابل حمل بودن یکی از مشخصه های پر رنگ لپ تاپ‌ها است، اندازه صفحه نمایش کوچکتر ضروری می باشد و اندازه صفحه نمایش اغلب از 10 اینچ تا 17 اینچ متغیر است.

البته باید توجه کنید که لپ تاپ یا کامپیوتر را می‌توان به نمایشگرها، تلویزیون‌ها و پروژکتورهای بزرگتر وصل کرد.

مصرف برق

دسکتاپ: کامپیوترهای رومیزی انرژی بیشتری نسبت به لپ تاپ مصرف می‌کنند. آن‌ها باید یک منبع تغذیه با وات بیشتر، چندین قطعه داخل کامپیوتر و یک مانیتور را تغذیه کنند. اگر برق نوسان داشته باشد یا قطع شود ، هر سندی که روی آن کار می‌شود و ذخیره نمی‌شود و امکان دارد از بین برود.

لپ تاپ: لپ تاپ ها نسبت به کامپیوترهای رومیزی انرژی کمتری مصرف می‌کنند. لپ‌تاپ‌ها باتری هم دارند، بنابراین نوسانات برق و قطعی برق هزینه‌ای برای از دست دادن کار ذخیره‌ نشده ندارد. زمانی که برق نوسان می‌کند یا قطع می‌شود، باتری بلافاصله وارد عمل می‌شود.

ارتقاء

دسکتاپ: اکثر اجزای یک دسکتاپ قابل حمل هستند و آپدیت آن را راحت تر می‌کند. کیس‌های رومیزی بزرگ‌تر هستند و فضای بیشتری را برای اضافه کردن و حذف سخت‌افزار، استفاده از ابزارها و سازمان‌دهی کابل‌ها فراهم می‌ سازد. دسکتاپ‌ها بزرگ‌تر هستند و راحت‌تر به‌روزرسانی می‌شوند.

لپ‌تاپ: حافظه و هارد دیسک تنها قطعاتی هستند که می‌توان آن‌ها را در لپ‌تاپ ارتقا داد. نیاز به ارتقاء هر چیزی غیر از هارد دیسک و حافظه معمولاً به یک لپ تاپ جدید نیاز دارد.

این موضوع یکی از موضوعات مهم در انتخاب کامپیوتر یا لپ تاپ است. به این منظور که اگر قصد دارید با هزینه کمتر، همواره به روز باشید، کامپیوتر برای شما مناسب تر می باشد.

بازی

دسکتاپ: دسکتاپ‌ها قادر به آن هستند که از کارت‌های ویدئویی پرقدرت استفاده کنند که نیاز به انرژی بالاتری دارند و به کاهش یا اتلاف حرارت بهتر نیاز دارند. تقریباً هر کارت گرافیکی را می‌توان در دسکتاپ استفاده کرد، از جمله دو یا چند کارت گرافیک به طور همزمان. بنابراین، آن‌ها همیشه عملکرد بهتری برای گیم دارند.

لپ تاپ: فضای فیزیکی در لپ تاپ محدود می باشد که قابلیت‌های گرافیکی را محدود می‌کند. در حالی که لپ‌تاپ‌های رده بالاتر می‌توانند گرافیک بهتر از متوسط را برای بازی‌ها و برنامه‌های مبتنی بر CAD ارائه دهند، کاهش یا اتلاف گرما با فضای موجود در قاب لپ‌تاپ محدود می‌شود.

کامپیوتر یا لپ تاپ؟ کدام بهتر است؟

تعمیر

دسکتاپ: تعمیرات کامپیوتر رومیزی به طور کلی راحت تر است چون بیشتر سخت افزار را می‌توان از قفسه هر فروشگاه خرده فروشی رایانه خریداری کرد. شاسی کامپیوتر رومیزی نیز خیلی بزرگتر و راحت‌تر از لپ تاپ کار می‌کند.

لپ‌تاپ: برای بیشتر کاربران، باز کردن لپ‌تاپ برای تعمیر یک قطعه امکان دارد سخت باشد، و پیدا کردن قطعه جایگزین اغلب نیاز به تماس با سازنده کامپیوتر یا سفارش از یک سایت آنلاین دیگر دارد.

در نهایت، تصمیم نهایی بین کامپیوتر یا لپ تاپ بستگی به نیاز شما دارد. در حالی که کلیت حرف های بالا امکان دارد به نظر برسد به کامپیوترهای رومیزی بهترین گزینه تمایل داشته باشد، اگر به قابلیت حمل نیاز دارید، لپ تاپ بهترین گزینه است. محدودیت‌هایی وجود دارد که باید در نظر گرفته شوند.

با این حال، اگر می‌خواهید بیشترین هزینه را داشته باشید و قابل حمل بودن مساله نیست، کامپیوتر احتمالا بهترین انتخاب است. دسکتاپ‌ها برای بازی‌های گرافیکی فشرده، استفاده از برنامه‌های کاربردی CAD و برای کسانی که ترجیح می‌دهند گزینه ارتقاء آسان‌تر را داشته باشند، گزینه‌های بهینه‌ای هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازگشت به بالا