پاکسازی کیس

 

پاکسازی کیس

پاکسازی کیس بدون شک تمامی کیس های کامپیوتر موجود، مستعد دریافت گرد و غبار هستند. از این رو احتمال خرابی قطعات سخت افزاری و عدم کارکرد صحیح آنها در دراز مدت وجود دارد. گرد و غبار عامل اصلی تجمع گرما در یک یا بخش هایی از سخت افزارهای داخلی است. که از این رو می­تواند عامل گلوگاه حرارتی و یا خرابی قطعات باشد.

نحوه پاکسازی کیس

در نتیجه انجام عملیات های تمیز کاری، یک الزام برای دارندگان کامپیوترهای خانگی است. در ابتدا بهتر است که از کیس هایی با فیلترهای قابل شستشو استفاده کنید. همچنین هر چه کیس را در سطح بالاتری از زمین قرار دهید، سرعت ورود گرد و غبار بدان کمتر است. اگر میتوانید دور فن های کیس را دستی تنظیم کنید، بهتر است که در زمان بیکاری، پردازش متوسط و پایین، آنها را خاموش کنید. و یا دور فن ها را کاهش دهید تا بدین ترتیب از ورود گرد و غبار به داخل سیستم جلوگیری نمایید.

بهتر است که هر هفته دست کم یک بار محیط اطراف کامپیوتر را با جاروبرقی تمیز کنید. تا بدین ترتیب ذرات معلق در هوا که بر اثر اره رفتن به هوا وارد می شوند، کاهش یابند. نیازی به باز کردن در کیس، خصوصا در کامپیوترهای جدید نیست. و بهتر است که به جای باز کردن در کیس برای تهویه، از یک فن کمکی استفاده کنید. ورود گرد و غبار افزایش دمای قطعات و افزایش سرعت خرابی را به همراه دارد. همچنین می­تواند به موتور فن های تهویه کیس و یا کارت گرافیک و کولر پردازنده هم نفوذ کند. درنتیجه باعث ایجاد نویز صوتی و کاهش توانایی های آنها شود.

اگر فن­های کیس شما به صورت مستمر روشن هستند، می­توانید از فیلترهای ضد گرد و غباری استفاده کنید. این فیلترها در بازار موجود است. البته تعداد محدودی از کیس­های موجود دارای این فیلتر هستند. منبع تغذیه در کیس­هایی با مهندسی معکوس و طراحی جدید، در پایین کیس تعبیه شده.  و فن آن هم نزدیک ترین فن به سطح قرار گیری کیس است. ضمن مراقبت از اطراف فن، این بخش را در بازه­های زمانی کمتر تمیز نمایید. همچنین می­توانید فیلترهای کیس را ماهانه 2 بار بیرون آورده و تمیز نمایید.

آموزش تمیز کردن قطعات داخلی کیس

و اما برای پاکسازی کیس و قطعات سخت افزاری. در صورتی که داخل کیس با گرد و غبار سنگین روبرو شدید، پیشنهاد می کنیم که قطعات را باز کنید. و در ابتدا کیس را با فرچه یا قلم های رنگ آمیزی و فشار باد تمیز نمایید. اگر پمپ باد و یا بلوور در اختیار ندارید، میتوانید از اسپری باد استفاده کنید.

سپس ماژول های رم، M.2 و کانکتورهای تغذیه را باز کرده و مادربرد را تمیز نمایید. بهتر است که با یک مسواک و یا همان قلموی رنگ آمیزی، داخل اسلات­هایDDR و اسلات­های توسعه را تمیز کنید. در بسیاری از موارد پس از عملیات گرد و غبار زایی، سیستم خطای حافظه رم را اعلام میکند. حتی ممکن است اعلام کند که کارت گرافیک را نمی شناسد. این مشکلات به دلیل نفوذ گرد و غبار به اسلات های آنها است.

بدون نگرانی مجددا ماژول­های رم و یا کارت گرافیک را خارج کرده و داخل اسلاتهای آنها را مجددا تمیز کنید. به هیچ عنوان از مایعاتی مانند الکل و … برای تمیز کردن مادربرد و قطعات سخت افزاری استفاده نکنید. برای تمیز کردن موتور فن­ها و یا موتور فن کارت گرافیک هم می­توانید از اسپری کنتاکت شور نوع خشک استفاده نمایید. به یاد داشته باشید که استفاده از اسپری­های چرب خود باعث بروز ایراد و جذب غبار به داخل موتور میشود.

پاکسازی کیس با انواع اسپری

در صورتی گرد و غبار به حدی رسیده است که سیستم شما را دچار ایراد کرده و عملکرد عادی آن دچار مشکل شده است. از تمیز کردن پایه های قطعات و ICها کار را آغاز کنید. پس از باز کردن مادربرد و قطعات، با استفاده از تینر درصد بالا، پایه­های قطعات را با مسواک تمیز کنید. در صورتی که قلع مردگی در این مناطق به وجود آمده باشد، باید کار را به تکنسینهای سخت افزاری بسپارید.

وجود طولانی مدت گرد و غبار باعث افزایش دمای قطعاتی مانند خازن، IC  و چوک­ها میشود. و به همین علت خرابی آنها و یا دست کم قلع مردگی را شاهد خواهیم بود. منبع تغذیه به دلیل استفاده از فن­های بزرگ و دریچه­های تهویه بزرگ، بدون شک مستعد ورود گرد و غبار هستند. می­توانید پاور را خارج کرده و از دریچه­های آن، باد را با فشار وارد نمایید. گرد و غبارهای داخلی آن از سمت دیگر خارج خواهند شد.

در صورتی که به پمپ­های باد، بلوور اسپری باد دسترسی ندارید، می­توانید به مغازه­های تعمیر صوتی و تصویری و یا کامپیوتری مراجعه کرده و از آنها درخواست نمایید که پاکسازی کیس را انجام دهند.  به هر حال بد نیست بدانید که 75 درصد از عوامل خرابی در دنیای الکترونیک به گرما و گرد و غبار مربوط است. در روزهایی که خرید یک سخت افزار جدید کار دشواری است، بهتر است که نهایت احتیاط را در نگهداری از سیستم خود به خرج دهید.

برای کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان ما در گروه مهرگان آی تی در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازگشت به بالا