7 دلیل از کار افتادن مادربرد

7 دلیل از کار افتادن مادربرد

7 دلیل از کار افتادن مادربرد : مادربرد ستون فقرات یک کامپیوتر است. تا زمانی که برای مادربرد رایانه شما مشکلی پیش نیامده باشد. همه چیز درست پیش خواهد رفت. اما در صورت بروز مشکل، مادربرد رایانه شما اغلب با هزینه بالای تعمیر مواجه خواهد شد. از طرف دیگر، تعویض مادربرد معمولاً هزینه بسیار بالایی به شما متحمل می‌کند. برای تعمیر مادربردها به ابزارهای ویژه‌ای از جمله میکروسکوپ،. اسیلوسکوپ دیجیتال، مولتی‌متر دیجیتال .و ایستگاه‌های دفع هوای گرم نیاز است.

تعمیر مادربرد زمانی انجام می‌شود که هزینه تعمیر مادربرد نسبت به هزینه تعویض آن کم‌تر باشد. هنگامی که مشکل از خازن‌ها، مقاومت‌ها یا تراشه‌های BGA باشد، می‌توان مادربرد را با هزینه کمی تعمیر کرد. در ادامه به 7 عامل از کار افتادن مادربرد اشاره خواهیم کرد. امیدوارم پیش از آنکه مادربردشما نیاز به تعویض یا تعمیر داشته باشد،این وبلاگ را مطالعه کنید. در این مقاله چندین نکته اساسی وجود دارد. که می‌تواند طول عمر مادربرد شما را افزایش دهد. با ما همراه باشید…

7 دلیل از کار افتادن مادربرد جریانات قوی و ناگهانی برق

7 دلیل از کار افتادن مادربرد

جریانات ناگهانی و قوی برق می‌تواند در اثر وسایل برقی معیوب،. مشکلات سیم‌کشی برق، مشکلات سرویس برق خارج از خانه یا نتیجه برخورد صاعقه باشد. این جریانات ناگهانی و قوی برق عامل اصلی خرابی سنسور مادربرد است. و اغلب از طریق کابل Coax / خط تلفن وارد می‌شود. و گاهی می‌تواند از محافظ نیز عبور کند!

این تغییر ولتاژ ناگهانی می‌تواند به مدارهای ظریف مادربرد آسیب برساند. به یاد داشته باشید که مادربردها به جریان مستقیم (DC) برق متکی هستند. اتصال رایانه به پریز برق که دارای نوسانات مکرر در خروجی برق است نیز ممکن است به مادربرد آسیب برساند. اگرچه در بعضی مواقع ممکن است آسیب فوری قابل مشاهده نباشد،. اما ممکن است با گذشت زمان به مادربرد آسیب برساند. برای محافظت از مادربرد در برابر ولتاژهای ناگهانی، از محافظ ولتاژ با کیفیت بالا استفاده کنید.

7 دلیل از کار افتادن مادربرد گرد و غبار ، موی حیوانات اهلی

7 دلیل از کار افتادن مادربرد

گرد و غبار ، موهای حیوانات خانگی و آلودگی می‌تواند قاتل مادربرد باشد. مو یا گرد و غبار در دستگاه شما جمع می‌شود. و از گردش هوا جلوگیری می‌کند. در چنین شرایطی مادربرد خنک نشده .و دمای آن از حد استاندارد بالاتر خواهد رفت. گرد غبار برای مادربرد مانند چربی برای رگ‌های شما مضر است!

اکثر رایانه‌ها با ورود هوای خنک از اطراف رایانه خنک می‌شوند. چنانچه اطراف کیس شما مسدود باشد و قادر به جابجایی هوا نباشد، با افزایش دما در داخل کیس مواجه خواهد شد. اگر رایانه رومیزی دارید به شما توصیه می‌کنیم آن را روی میز کامپیوتر نصب کنید. اگر در میز کار شما فضایی جهت قرار گرفتن کامپیوتر طراحی شده، از تهویه مناسب آن اطمینان حاصل کنید.

7 دلیل از کار افتادن مادربرد دود سیگار ، مواد آئروسل ، عطرها

تار حاصل از دود سیگار نه تنها برای سلامتی شما مضر است، بلکه سلامتی رایانه شما را نیز به خطر خواهد انداخت. دود سیگار، هنگامی که با گرد و غبار ترکیب شود، ماده چسبنده‌ای در داخل کامپیوتر تولید می‌کند. علاوه بر دود سیگار، سایر مواد آئروسل مانند اسپری مو یا عطر نیز می‌توانند همین تأثیر را داشته باشند. هنگام روشن بودن سیستم هر چیزی که در هوا شناور باشد می‌تواند به داخل دستگاه شما وارد شود. و به آن آسیب وارد کند. همه این‌ها بقایای چسبنده‌ای به جا می‌گذارند. که باعث جمع شدن گرد و غبار و سایر بقایای خارجی می‌شود. توصیه می‌شود که برای تمیز کردن فضای داخلی رایانه خود یک برنامه دوره‌ای داشته باشید. همچنین سعی کنید رایانه خود را از این موارد دور نگه دارید.

7 دلیل از کار افتادن مادربرد مسائل مربوط به گرمایش

اگر چندین عمل به طور همزمان انجام شود و منبع تغذیه به طور مداوم در حداکثر خروجی کار کند، مادربرد بیش از حد گرم خواهد شد. توصیه می‌شود در صورت بازی، تماشای فیلم و غیره، پی‌در‌پی به رایانه خود استراحت دهید. در بعضی موارد، گرم شدن بیش از حد نیز ممکن است به دلیل نوسانات منبع تغذیه یا بروز مشکل در یکی از قسمتهای مدار مادربرد باشد. همچنین استفاده از لپ‌تاپ بر روی لباس و پا یا روی سطح نرم دیگر، می‌تواند ورودی‌ها و فن‌های خروجی را بپوشاند. در چنین شرایطی مادربرد لپ‌تاپ بیش از حد استاندارد گرم خواهد شد.

با تمیز نگه داشتن محیط فن،. استراحت دادن به رایانه پس از استفاده زیاد،. استفاده از لپ‌تاپ در اتاق‌های خنک و استفاده از آن روی یک سطح سخت و سرد می‌توان از گرم شدن بیش از حد مادربرد جلوگیری کرد. همچنین برای نظارت بر دمای داخلی کامپیوتر،. می‌توانید نرم افزار نظارت بر دما را نصب کنید. چند برنامه رایگان که توصیه می‌کنیم شامل:. Speccy ، HW Monitor و Core Temp هستند. اگر دستگاه شما بیش از حد گرم می‌شود ، باید زمان تمیز کردن قطعات داخلی باشد. و در بعضی موارد، عایق حرارتی جدیدی روی CPU یا GPU اعمال شود. تا گرما از تراشه های تولید کننده گرما به هیت سینک منتقل شود.

7 دلیل از کار افتادن مادربرد ضربه یا ریختن مایعات

7 دلیل از کار افتادن مادربرد

یک ضربه تصادفی به مادربرد شما می‌تواند باعث آسیب شدید مدارها شود. همچنین مادربردها به دلیل ریختن مایعات بر رویشان بلافاصله از کار می‌افتند. به نظر می‌رسد مایعات غلیظ و شیرین بیشترین آسیب را خواهد زد. آب می‌تواند باعث آسیب رساندن تراشه‌های مختلف مادربرد شود. که باعث از کار افتادن مادربرد شود. اگر نوشیدنی‌ای روی لپ‌تاپ یا کیس شما ریخت، آن را دوباره روشن نکنید. و آن را برای تمیز کردن سریعاً به یک تعمیرگاه رایانه منتقل کنید.

 نقص طراحی سازنده

مادربردها به صورت انبوه تولید می‌شوند. و احتمال وقوع نقص در تولید وجود دارد. مادربردهای ارزان قیمت نیز با سرعت بیشتری خراب می‌شوند. خازن‌های نصب شده ممکن است خراب باشند. و باعث بروز مشکلاتی اساسی شوند. معماری برد ممکن است به اشتباه مهندسی شده باشد. و مشکلات خنک کننده‌ای وجود داشته باشد.

اکثر مادربردها دارای گارانتی هستند. بنابراین اگر در دوره ضمانت مشکلی پیش بیاید برای شما مشکلی نخواهد داشت. البته این ضمانت فقط یک سال است. و مشکلات تولید شده توسط کاربر را پوشش نمی‌دهد.

 استهلاک و فرسودگی

این یک واقعیت است که مادربرد شما سرانجام از کار خواهد افتاد. مادربرد یک صفحه مدار الکتریکی است و دارای عمری محدود. برخی مادربردهای خوب در صورت مراقبت صحیح، حدود پنجاه هزار ساعت زمان کار می‌کنند. هنگامی که آنها به عمر مفید خود رسیدند، خراب می‌شوند. و ممکن است مجبور شوید آن را تعویض کنید. پس داشتن توقع مادامالعمر از یک مادربرد کمی دور از ذهن است.

برای کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان ما در گروه مهرگان آی تی در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازگشت به بالا