گجت هوشمند چیست؟

گجت هوشمند چیست؟

گجت هوشمند چیست؟ و چه زمانی می‌توان یک ابزار را “هوشمند” نامید؟ بر اساس Merriam-Webster، یک “Gadget” وسیله مکانیکی یا الکترونیکی کوچک با کاربرد عملی است. اما اغلب به عنوان یک ابزار جدید در نظر گرفته می‌شود. با این حال، تعریف “هوشمند” از Merriam-Webster معانی مختلفی دارد.

یکی از نزدیک‌ترین معنایی که می‌توانیم با یک ابزار مرتبط بدانیم، « در یادگیری یا فکر کردن عملکرد خوبی دارد» و «نشان دادن هوش یا قضاوت خوب» است. بنابراین، آیا می‌توانیم این تعریف را ترکیب کنیم؟ با ترکیب این دو جمله  می‌توان تعریفی از ابزار هوشمند به‌عنوان یک وسیله مکانیکی یا الکترونیکی کوچک با کاربرد عملی ارائه داد. یا به زبان ساده، Smart Gadget اساساً کاربران را از نظر عملکرد، یادگیری، تفکر یاری می‌کند.

ابزارهای هوشمند در لوازم خانگی، لوازم جانبی خودرو، دستگاه‌های الکترونیکی، لوازم جانبی بازی، محصولات اداری و همچنین لوازم جانبی تلفن همراه بکار می‌رود. گجت‌های هوشمند نیز با اتوماسیون مرتبط هستند، زیرا در اکثر موارد ابزار هوشمند با خودکار کردن فرآیندها و همچنین عملکردهای خاص، تجربه کاربر را آسان می‌کنند.

به عنوان مثال، یک چراغ هوشمند نیازی به فشار دادن دکمه روشن و خاموش ندارد چون به صورت خودکار انجام می‌شود. چراغ هوشمند اگر حضور افراد را حس کند به طور خودکار دکمه روشن را فعال می‌کند. و اگر شخص در اتاق نباشد، به صورت خودکار و برنامه ریزی شده خاموش می‌شود.

گجت هوشمند چیست؟

با این حال، گجت هوشمند معانی و کاربردهای متفاوتی برای دسته‌های مختلف دارد. یک گجت هوشمند مورد نیاز اماکن اداری با یک گجت هوشمند برای اماکن مسکونی متفاوت است. هر فضایی گجت مورد نیاز خود را طلب می‌کند که در فضایی دیگر کاربرد ندارد. در زیر چند مثال برای دسته‌های خاص ارائه می‌کنیم:

گجت هوشمند برای خانه‌ها

ابزار هوشمند برای خانه‌ها اساساً دستگاه‌هایی هستند که لوازم خانگی را خودکار یا از راه دور کنترل می‌کنند. ماشین لباسشویی زمانی به عنوان یک دستگاه هوشمند در نظر گرفته می‌شد زیرا فرآیند کار شستن لباس‌های کثیف را به کمک برنامه دادن، انجام می‌داد.

اما با پیشرفت تکنولوژی، گجت هوشمند برای خانه‌ها نیز شامل اینترنت اشیا است که در آن ما لوازم خانگی متصل به اینترنت و همچنین ارتباط با حسگرها و سایر وسایل را داریم. این گجت‌ها و دستگاه‌های هوشمند یک محیط هوشمند را تشکیل می‌دهد که آن را به یک خانه هوشمند تبدیل می‌کند.

روشنایی هوشمند

برخی از ابزارهای هوشمند محبوب برای خانه، روشنایی هوشمند هستند. در روشنایی هوشمند چراغ‌های خانه شما به اینترنت متصل می شوند و می توان آن‌ها را از راه دور و یا به کمک حس‌گرهای هوشمند به صورت اتومات روشن و یا خاموش کرد. این لامپ‌های هوشمند مانند لامپ‌های هوشمند ال ای دی فیلیپس از طریق الکسا یا گوگل هوم به اینترنت متصل می‌شوند.

با نصب این لامپ هوشمند در خانه، می‌توانید چراغ‌های خود را با کنترل صوتی روشن یا خاموش کنید. فقط تصور کنید وارد یک اتاق می‌شوید و فقط بگویید “الکسا، چراغ را روشن کن” و نور بلافاصله روشن می‌شود.

گجت هوشمند چیست؟

دوربین امنیتی هوشمند

یکی دیگر از ابزارهای هوشمندی که در خانه های هوشمند ضروری است، دوربین هوشمند است. دوربین هوشمند در اصل یک دوربین مدار بسته است که به گوشی هوشمند شما متصل می شود. بنابراین، اساساً می توانید خانه خود را از راه دور از طریق اینترنت نظارت کنید.

گجت هوشمند چیست؟

تنظیم هوشمند

آیا از نیاز به تنظیم تاسیسات گرمایشی برای تنظیم دمای اتاق خود در دمای مناسب خسته شده‌اید؟ چنین مشکلی در گذشته وجود داشت. زیرا ماشین‌ها اکنون می‌توانند نیازهای شما را هوشمندانه یاد بگیرند و تنظیم کنند. یک ترموستات هوشمند می‌تواند به طور هوشمند دمای اتاق را بدون نیاز به دخالت انسان تنظیم کند.

یکی از محبوب ترین ترموستات‌های هوشمند، ترموستات هوشمند Nest است. با این ترموستات هوشمند می‌توان آن را با آمازون الکسا ادغام کرد و در نتیجه آن را به صورت صوتی فعال کرد. یکی دیگر از موارد جالب در مورد Nest، توانایی آن برای اتصال با سایر دستگاه‌های هوشمندی است که در خانه خود دارید، مانند لامپ LED هوشمند.

برای کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان ما در مهرگان آی تی در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازگشت به بالا