ویژگی‌های SSD M.2 چیست؟

ویژگی‌های SSD M.2 چیست؟

ویژگی‌های SSD M.2 چیست؟ SSD M.2 یک درایو حالت جامد (SSD) است که در کارت‌های توسعه حافظه داخلی نصب شده استفاده می‌شود. SSD های M.2 با مشخصات صنعت کامپیوتر مطابقت دارند و به گونه ای طراحی شده اند که ذخیره سازی با کارایی بالا را در دستگاه های باریک و با محدودیت انرژی، مانند لپ تاپ های اولترابوک و تبلت، فراهم کنند. آنها به طور کلی کوچکتر از سایر SSDهایی مانند mini Serial Advanced Technology Attachment (mSATA) هستند.

SSD ها نوعی رسانه ذخیره سازی هستند که داده های دائمی را روی حافظه فلش حالت جامد ذخیره می کنند. برخلاف هارد دیسک (HDD)، SSD هیچ قطعه متحرکی برای شکستن یا چرخش به سمت بالا یا پایین ندارد. مشخصات رابط SSD M.2 در ابتدا به عنوان فاکتور فرم نسل بعدی شناخته می‌شد، اما نام آن به M.2 (تلفظ M-dot-2) تغییر یافت. درایوهای SSD M.2 برای افرادی که در حال خرید یا ارتقاء رایانه شخصی (PC) یا لپ تاپ برای موارد استفاده از قبیل بازی، انیمیشن سه بعدی، ویرایش ویدیو یا انتقال فایل های بزرگ هستند، مناسب است.

M.2 از پروتکل‎ها و برنامه‌های متعددی مانند Peripheral Component Interconnect Express (PCIe) و SATA پشتیبانی می‌کند. محصولات سازگار با M.2 به درایوهای حالت جامد محدود نمی‌شوند. این مشخصات همچنین از پروتکل‌هایی مانند USB و Wi-Fi پشتیبانی می‌کند و می‌تواند در کارت‌های گرافیک و کارت‌های شتاب دهنده هوش مصنوعی که از مشخصات M.2 استفاده می‌کنند استفاده شود.

مشخصات فرم فاکتور M.2 توسط سازمان بین المللی SATA و همچنین گروه ویژه PCI – کنسرسیومی از فروشندگان صنعت فناوری تعریف شده است.

ویژگی‌های SSD M.2 چیست؟

SSD M.2 چگونه کار می‌کند؟

ماژول‌های M.2 می‌توانند با کلاس‌های دستگاه مانند Wi-Fi، بلوتوث و شبکه‌های گسترده بی‌سیم ادغام شوند. اما فرم فاکتورهای M.2 معمولاً با SSD ها برای ذخیره سازی داده‌ها مرتبط هستند.

درایوهای M.2 برای اتصال به مادربرد نیازی به کابل ندارند. در عوض، آنها مستقیماً با یک اسلات کانکتور اختصاصی M.2 به مادربرد وصل می‌شوند.

SSD M.2 را می‌توان با هر دو پروتکل SATA و PCIe استفاده کرد. SATA استانداردی برای اتصال و انتقال داده‌ها از هارد دیسک‌ها به سیستم‌های کامپیوتری است. PCIe که یک استاندارد گذرگاه گسترش سریال است، برای اتصال یک کامپیوتر به یک یا چند دستگاه جانبی استفاده می‌شود.

SSD های M.2 همچنین از درایوهای اکسپرس حافظه غیر فرار (NVMe) مبتنی بر PCIe پشتیبانی می‌کنند. NVMe می‌تواند سرعت انتقال داده‌ها را بین سیستم‌های کلاینت و SSD ها از طریق یک گذرگاه PCIe افزایش دهد. پشتیبانی NVMe برای کاهش تنگناها و بهبود عملکرد توسعه یافته است. همچنین امکان افزایش پردازش موازی برای درخواست‌های خواندن و نوشتن را فراهم می‌کند. به دلیل طراحی، پشتیبانی NVMe می‌تواند تا پنج برابر بیشتر از مدل‌های SATA M.2 پهنای باند اضافه کند و ممکن است رایانه را قادر به ارائه عملکرد بهتر برای کارهایی مانند انتقال فایل کند.

SSD های M.2 همچنین می‌توانند یک طرفه یا دو طرفه باشند. بردهای M.2 یک طرفه در جاهایی که فضا محدود است، مانند لپ‌تاپ‌های بسیار نازک، استفاده می‌شود. با این حال، تراشه‌های دو طرفه فضای فیزیکی بیشتری را اشغال می‌کنند اما ظرفیت ذخیره سازی بیشتری دارند.

دستگاه M.2 در یک انتهای خود دارای بریدگی‌هایی است که به عنوان رابط عمل می کنند که به آن کلیدهای ماژول می‌گویند. ماژول‌های M.2 مستطیلی هستند. یک رابط لبه در یک طرف با یک سوراخ نصب در لبه مقابل قرار دارد. کانکتور لبه دارای 75 موقعیت با حداکثر 67 پین است. هر پایه تا 50 ولت و 0.5 آمپر رتبه بندی می‌شود.

ویژگی‌های SSD M.2 چیست؟

فرم فاکتور SSD M.2 چیست؟

به طور کلی، SSD های M.2  دارای 22 میلی‌متر عرض و 60 میلی‌متر یا 80 میلی متر طول هستند. اگرچه، طول کارت می‌تواند متفاوت باشد. اندازه کارت با یک عدد چهار یا پنج رقمی مشخص می‎شود. دو رقم اول عرض و اعداد باقی مانده طول هستند. به عنوان مثال، کارت 2260 22 میلی متر عرض و 60 میلی متر طول دارد. درایوهای طولانی‌تر M.2 معمولاً تراشه‌های NAND بیشتری را برای ظرفیت اضافی در خود جای می‌دهند. سایزهای دیگر عبارتند از:

  • 2280 — 22 mm x 80 mm
  • 2230 — 22 mm x 30 mm
  • 2242 — 22 mm x 42 mm
  • 2260 — 22 mm x 60 mm
  • 22110 — 22 mm x 110 mm

عرض 22 میلی متر استاندارد برای دسکتاپ و لپ‌تاپ است. یک کارت 80 میلی متری یا 110 میلی‌متری می‌تواند هشت تراشه NAND را با ظرفیت 2 ترابایت (TB) در خود جای دهد.

ماژول‌های SSD M.2 از طریق کانکتورهای دو طرف به بردهای مدار متصل می‌شوند. برخلاف mSATA، کارت‌های SSD M.2 دارای دو نوع اتصال هستند که به عنوان سوکت نیز شناخته می‌شوند: سوکت‌های کلید B و سوکت‌های کلید M. یک کارت واحد همچنین می‌تواند هر دو نوع کلید را داشته باشد. نوع کلید تعداد خطوط PCIe را که سوکت پشتیبانی می‌کند تعیین می کند. یک کلید B یک یا دو خط PCI express را نگه می‌دارد، در حالی که یک کلید M حداکثر چهار خط PCIe را نگه می‌دارد. کانکتور لبه کلید B دارای عرض شش پایه و کانکتور لبه کلید M دارای پنج پایه است.

برای آداپتورهای بی‌سیم Wi-Fi و بلوتوث، کارت‌های M.2 برای اسلات‌های A و E در مادربرد کلید می‌شوند. اکثر کارت‌های بی‌سیم M.2 از هر دو اسلات کلید A و E پشتیبانی می‌کنند.

مزایا و معایب SSD M.2 چیست؟

مزایای استفاده از SSD M.2 عبارتند از:

در لپ‌تاپ، یک SSD M.2 در لپ تاپ فضای بسیار کمتری را اشغال می‌کند. همچنین انرژی بسیار کمتری نسبت به درایو حالت جامد استاندارد SATA یا SAS-Attached SCSI (SAS) مصرف می‌کند. با این حال، اگر ظرفیت ذخیره سازی عظیم در یک دستگاه تلفن همراه مورد نیاز باشد، سایر عوامل شکل احتمالاً مناسب تر خواهند بود.

یک SSD M.2 بر اساس مشخصات NVMe، می‌تواند با سرعت بسیار بیشتری نسبت به SATA یا SAS SAS بخواند و بنویسد.

رابط انعطاف پذیر یک SSD M.2 از PCIe، SATA، USB 3.0، بلوتوث و Wi-Fi پشتیبانی می‌کند. اگر کاربر یک لپ تاپ با رابط M.2 خریداری کند، گزینه‌های پیکربندی زیادی برای تجهیزات جانبی خواهد داشت.

برخی از اشکالاتی که در SSD های M.2 وجود دارد عبارتند از:

قیمت بالا: یک SSD M.2 بیشتر از SATA SSD قیمت بالاتری دارد. قیمت هاردهای 2.5 اینچی SATA SSD به شدت کاهش یافته است. زیرا در تعداد بیشتری تولید می‌شوند.

ظرفیت محدود: در حالی که 1 ترابایت یا 2 ترابایت احتمالاً برای اکثر برنامه‌های کاربردی تلفن همراه کافی است، سیستم‌های ذخیره سازی سازمانی به ظرفیت‌های بالاتری نیاز دارند.

گزینه‌های خرید SSD M.2 چیست؟

کارت‌های M.2 معمولاً در دستگاه‌های محاسباتی موبایل جدیدتر استفاده می‌شوند. از آنجایی که فرم فاکتور با کارت‌های mSATA متفاوت است، SSD‌های M.2 با سیستم‌های قدیمی‌تر سازگار نیستند و ممکن است برای دستگاه‌های ذخیره‌سازی بزرگ سازمانی مناسب نباشند.

با این حال، فروشندگان ذخیره سازی سازمانی شروع به ترکیب SSD های M.2 در آرایه‌‌های ذخیره سازی هیبریدی و تمام فلش خود کرده‌اند. حتی با وجود ظرفیت‌های محدود، اندازه و چگالی SSD‌های M.2 همچنان به فروشندگان ذخیره‌سازی اجازه می‌دهد تا ظرفیت زیادی با عملکرد بالا را در یک منطقه کوچک قرار دهند.

چگونه یک SSD M.2 را انتخاب کنید؟

درایوهای M.2 SATA و درایوهای M.2 NVMe در حال تبدیل شدن به توصیه استاندارد برای ساخت و ارتقاء رایانه‌های جدید هستند، زیرا آن‌ها ارزان‌تر و محبوب‌تر می‌شوند.

اگر لپ‌تاپ با مشخصات M.2 سازگار باشد، دارای رابط فیزیکی خواهد بود و سیستم عامل دستگاه باید قبلاً شامل درایورهای رابط کنترل‌کننده میزبان پیشرفته مورد نیاز برای فعال کردن نصب کارت حافظه M.2 باشد. همچنین ممکن است لازم باشد که تنظیماتی در سیستم ورودی/خروجی اصلی دستگاه انجام شود تا بتواند فضای ذخیره سازی M.2 را تشخیص دهد.

اگر رایانه عمدتاً برای کارهای روزانه یا بازی استفاده می‌شود، درایو M.2 SATA کافی است. با این حال، اگر کاربر به بهترین سرعت محاسباتی نیاز دارد یا به سرعت خواندن و نوشتن متوالی سریع برای موارد استفاده مانند ویرایش ویدیوی 4K یا انتقال فایل‌های بزرگ نیاز دارد، باید درایو M.2 NVMe انتخاب شود.

اگر مادربرد دارای اسلات M.2 نباشد، کاربر می‌تواند درایو M.2 را روی کارت دریافت کند، که فروشندگانی مانند Asus یا MSI ارائه می‌دهند. این‌ها درایو M.2 را روی یک کارت توسعه PCIe قرار می‌دهند و امکان استفاده از M.2 را از طریق اسلات‌های PCIe فراهم می‌کنند.

تفاوت‌های SSD های M.2، mSATA و NVMe چیست؟

اس اس دی M.2 معمولاً به عنوان جایگزین mSATA نامیده می‌شود. اما SSD های mSATA هنوز وجود دارند و ممکن است برای مدتی همچنان تولید شوند. به ویژه، در پلتفرم‌های لپ تاپ که از این عامل پشتیبانی می‌کنند. از آنجایی که کارت‌های M.2 و mSATA متفاوت هستند و کانکتورهای متفاوتی دارند، نمی‌توان آن‌ها را به یک دستگاه وصل کرد. به این معنی که هر دو هنوز موارد استفاده خود را دارند.

M.2 یک فرم فاکتور است که می‌تواند به شکل SATA SSD یا PCIe NVMe SSD باشد.

ویژگی‌های SSD M.2 چیست؟

عوامل شکل SSD فناوری میکرون

SSD های M.2 سریع‌تر هستند و داده‌های بیشتری را نسبت به اکثر کارت‌های mSATA ذخیره می‌کنند. اس اس دی های M.2 از انواع استانداردهای رابط مانند رابط‌های PCIe 3.0، SATA 3.0 و USB 3.0 در مقایسه با mSATA که فقط از استانداردهای رابط SATA پشتیبانی می‌کند، پشتیبانی می‌کنند. SSD های M.2 SATA عملکردی مشابه کارت‌های mSATA دارند، اما کارت‌های M.2 PCIe به طور قابل توجهی سریع‌تر هستند. علاوه بر این، SSD های SATA حداکثر سرعت 600 مگابایت بر ثانیه دارند، در حالی که کارت های M.2 PCIe می‌توانند به 4 گیگابایت در ثانیه دست پیدا کنند.

پشتیبانی PCIe همچنین به کارت‌های M.2 اجازه می‌دهد تا از پروتکل NVMe استفاده کنند. یک درایو NVMe به دلیل کاهش تأخیر، افزایش عملیات ورودی/خروجی در ثانیه و مصرف انرژی کمتر، مزیت عملکردی زیادی نسبت به درایوهای مبتنی بر انواع دیگر رابط‌ها ارائه می‌دهد.

مزیت اصلی یک SSD PCIe مبتنی بر NVMe نسبت به SATA و mSATA سرعت است. در حالی که SATA با سرعت 750 مگابایت در ثانیه کار می‌کند، NVMe با سرعت 1 گیگابایت در ثانیه در سریع‌ترین حالت کار می‌کند.

با توجه به مزایای سرعت درایوهای NVMe، درایوهای SSD M.2 NVMe انتخاب خوبی برای بارهای کاری فشرده یا حجم کاری هستند که نیاز به خواندن و نوشتن درایوهای سخت دارند.

برای کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان ما در گروه مهرگان آی تی در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازگشت به بالا