متاورس چیست و چگونه کار می‌کند؟

متاورس چیست و چگونه کار می‌کند؟

متاورس چیست و چگونه کار می‌کند؟ اگر اصطلاح Metaverse را شنیده‌اید و نمی‌دانید که دقیقا چیست، در این مقاله به شما پاسخی کامل و جامع خواهیم داد. ما قصد داریم در این راهنما، در مورد چیستی Metaverse و نحوه عملکرد آن صحبت کنیم. به طور خلاصه، متاورس را می‌توان به عنوان یک جهان مجازی موازی در اینترنت در نظر گرفت!

متاورس اصطلاحی است که از ترکیب دو کلمه مختلف Meta و Universe به وجود می‌آید. Metaverse اساساً یک فضای دیجیتالی است که در آن اشیاء و اشیاء دیجیتال نشان دهنده جامعه دیجیتال هستند. این فضا برای ترکیب چندین فناوری از جمله رسانه‌های اجتماعی، واقعیت افزوده (AR)، واقعیت مجازی (VR)، بازی‌های آنلاین و ارزهای دیجیتال است. و افراد را قادر می‌سازد تا به صورت مجازی با یکدیگر تعامل داشته باشند. به زبان عامیانه، این یک دنیای مجازی است که در آن کاربران می‌توانند با یکدیگر معاشرت کنند، خرید کنند، فعالیت‌های مختلف انجام دهند و چیزهای جدیدی یاد بگیرند.

اصطلاح Metaverse به نویسنده Neal Stephenson نسبت داده شده است. او کسی بود که در رمان علمی تخیلی خود «تصادف برف» در سال 1992، افراد را به عنوان آواتارهایی که در محیط‌های واقعیت مجازی مختلف (مانند ساختمان‌های سه بعدی واقع گرایانه) ملاقات می‌کنند، مجسم کرد.

به نوعی، Metaverse در حال حاضر در چندین پلتفرم بازی آنلاین از جمله Minecraft، Fortnite و Roblox وجود دارد. حتی برنامه‌هایی مانند تیم‌های مایکروسافت یا زوم را می‌توان نوعی متاورس نامید. زیرا گروهی از افراد دور هم جمع می‌شوند و در دنیای مجازی با هم تعامل دارند. با این حال، Metaverse مفهوم گسترده‌تری از بازنمایی فضای دیجیتال است تا مردم را از سفرهای مجازی گرفته تا کنسرت‌ها و کنفرانس‌ها دور هم جمع کند.

بحث متاورس موضوع داغ این روزها است. چراکه فیس بوک و مایکروسافت در حال تغییر نام پلتفرم‌های خود و نحوه کاربری این پلتفرم‌ها ‌هستند. این دو سازمان محبوب بر استفاده کامل از مفهوم Metaverse تمرکز دارند.

متاورس چیست و چگونه کار می‌کند؟

آیا متاورس مفهوم جدیدی است؟

خیر، به هیچ عنوان. متاورس یک پدیده جدید نیست، به خصوص برای گیمرها. افرادی که اطلاعات کافی در مورد Fortnite و Ready Player One دارند، می‌توانند مفهوم و عملکرد آن را به راحتی درک کنند. با این حال، این اصطلاح اخیراً از زمانی که فیس‌بوک کنترل آن را در دست گرفت و نام خود را به نام متا تغییر نام داد، سر و صدای زیادی بپا کرد.

Metaverse برای چه مواردی استفاده می‌شود؟

همانطور که در بالا توضیح دادیم، متاورس برای ایجاد یک دنیای مجازی برای گرد هم آوردن افراد استفاده می‌شود. کاربران به جای مشاهده محتوا، در واقع وارد این دنیای مجازی خواهند شد. جلسات آینده می‌تواند به فراجهان حرکت کند.

بیل گیتس گفته است که بیشتر جلسات مجازی احتمالاً در 3 سال آینده به متاورس منتقل می‌شوند و کارگران با استفاده از هدست‌های واقعیت مجازی و آواتارها تعامل خواهند داشت.

باربادوس اولین سفارت متاورس در جهان را تأسیس کرد:

این کشور کوچک در دریای کارائیب قرار است به اولین کشور مستقل در ساخت سفارت در متاورس تبدیل شود. باربادوس در 14 نوامبر قراردادی را با Decentraland برای ایجاد سفارت متاورس خود امضا کرده است.

گوچی رده جدید “طراحی متاورس” خود را معرفی می‌کند

Roblox در ارتباط با Gucci دسته جدیدی به نام “Metaverse Design” ارائه می‌دهد. گیمرها می‌توانند لباس‌های انحصاری را در Roblox خریداری کنند. اخیراً یک کیف دیجیتال گوچی به قیمت 4000 دلار در پلتفرم بازی Roblox فروخته شد که نشان می‌دهد مد مجازی می‌تواند به صنعت میلیون دلاری تبدیل شود!

متاورس چیست و چگونه کار می‌کند؟

بازی‌ها به Metaverse منتقل می‌شوند

یک بازی متاورس بازی‌ای است که به میلیون‌ها بازیکن اجازه می‌دهد تا در یک دنیای مجازی با یکدیگر تعامل داشته باشند. Roblox، Fortnite، Acknoledger، Crucible Network، Ex-Populous، Netvrk، Meta Spatial، Sandbox و … شماری از بازی‌های متاورس هستند که در حال حاضر در دسترس هستند.

چه پیاده سازی‌هایی درحال حاضر در Metaverse صورت گرفته است؟

پیاده سازی‌های فعلی Metaverse عمدتاً شامل بازی‌های ویدئویی اینترنتی مانند Roblox، Active Worlds، Decentraland و Fortnite می‌شود. حتی روی تقویت فناوری واقعیت مجازی تمرکز دارد. فیس بوک نیز اخیراً فیس بوک Horizon را راه اندازی کرده است که اساساً یک دنیای واقعیت مجازی است. علاوه بر آن، چندین سازمان بر استفاده از متاورس در افزایش بهره وری کار تمرکز دارند.

منظور زاکربرگ از متاورس چیست؟

مارک زاکربرگ پیش‌تر برنامه‌های خود را برای تأسیس “متاورس” اعلام کرده است. در ادامه به برخی از اظهار نظرات وی اشاره خواهیم کرد.

  • من معتقدم متاورس فصل بعدی اینترنت است.
  • یک اینترنت تجسم یافته، که در آن به جای اینکه فقط محتوا را مشاهده کنید، در آن حضور خواهید داشت.
  • آنچه به نظر من جالب‌تر است این است که چگونه این مضامین به یک ایده بزرگ‌تر تبدیل می‌شوند. هدف اصلی ما در همه این ابتکارات کمک به پویا کردن متاورس است.

نقل قول‌های مدیر عامل فیس بوک به وضوح نشان می‌دهد که چگونه متاورس در آینده تمرکز اصلی فیس بوک خواهد بود.

آیا مایکروسافت روی متاورس کار می‌کند؟

مایکروسافت برنامه خاص خود را برای برندسازی متاورس در دست دارد. این کمپانی برنامه ریزی کرده است که Mesh را برای تیم‌های مایکروسافت که تا حدودی شبیه به Metaverse است، عرضه کند. چندین ویژگی جدید مانند حالت Together به دنبال ایجاد فضاهای مجازی با همکاری بهتر است. با این حال، فضایی یکپارچه و جهانی نمی‌سازد و بیشتر شبیه دروازه ورود به فراجهان است.

در متاورس چه کاری می‌توانم انجام دهم؟

Metaverse به عنوان یک تغییر دهنده بزرگ سبک زندگی معرفی شده است. متاورس در ایجاد دنیای مجازی که مردم را در سراسر جهان گرد هم می‌آورد، فعالیت خواهد کرد. و می‌توان از آن برای مواردی مانند کنسرت‌های مجازی، سفرهای مجازی، خرید، فعالیت‌های اوقات فراغت و موارد دیگر استفاده کرد. دامنه Metaverse به یک اقدام خاص محدود نمی‌شود. متاورس در دنیای امروزی که تحت تأثیر همه‌گیری ویروس کرونا قرار گرفته است و جوامع زیادی را مجبور به قرنطینه و دور کاری کرده، کاربرد اساسی خواهد داشت. در چنین مواردی، کارمندان و مدیران می‌توانند به جای دیدن تک تک کارگران در شبکه تماس ویدیویی، به یک دفتر مجازی ملحق شوند.

متاورس چیست و چگونه کار می‌کند؟

همانطور که مارک زاکربرگ می‌گوید:

بسیاری از تجربیات در متاورس امکان انتقال از زندگی در دنیای کنونی به زندگی در دنیای دیگر یا همان دنیای مجازی وجود دارد.

کاربران قادر خواهند بود بین دنیای مجازی متمایز تولید شده توسط سازمان‌های مختلف حرکت کنند. با این حال، برندها و سازمان‌های بزرگ فناوری هنوز در حال کار بر روی چگونگی ارتباط جهان‌های مجازی مجزا با یکدیگر هستند. آنها باید روی مجموعه استانداردهای یکسانی برای اتصال دنیای مجازی مختلف به توافق برسند.

ارز دیجیتال متاورس چیست و چگونه کار می‌کند؟

انتظار می‌رود هر پلتفرم متاورس، ارز دیجیتال یا توکن‌های مخصوص به خود را داشته باشد که کاربران می‌توانند آن‌ها را به صورت آنلاین در پلتفرم خود خریداری و استفاده کنند. در حال حاضر، Decentraland (CRYPTO:MANA) و The Sandbox (CRYPTO:SAND) دو مورد از ارزهای رمزنگاری متاورس محبوب هستند که می‌توانند در بازی‌های متاورس مربوطه خود استفاده شوند.

برای کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان ما در گروه مهرگان آی تی در ارتباط باشید.

 

  1. فرزانه فرازی -

    افزایش اطلاعات من در مورد متاورس رنگ یا همان متاورس ملی همیشه از اهداف من بوده است. امیدوارم شما نیز در این زمینه مطالبی منتشر کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازگشت به بالا