فلاپس چیست و منظور از ترافلاپس چیست؟

فلاپس چیست و منظور از ترافلاپس چیست؟

عملیات ممیز شناور در ثانیه (FLOPS) معیاری برای عملکرد رایانه است که در زمینه‌های محاسبات علمی که به محاسبات ممیز شناور نیاز دارند، مفید است. برای چنین مواردی، اندازه گیری دقیق‌تر از اندازه گیری دستورالعمل‌ها در ثانیه (MIPS) است.

فلاپس چیست و منظور از ترافلاپس چیست؟ به گفته IBM، ممیز شناور «روشی برای رمزگذاری اعداد واقعی در محدوده‌های دقت محدود موجود در رایانه‌ها» است. با استفاده از رمزگذاری ممیز شناور، اعداد بسیار طولانی را می توان نسبتاً آسان مدیریت کرد. یک عدد ممیز شناور به صورت یک عدد پایه یا مانتیس، یک توان و یک پایه یا ریشه عددی (که اغلب فرض می‌شود) بیان می‌شود.

پایه اعداد معمولاً ده است اما ممکن است 2 نیز باشد. عملیات ممیز شناور به رایانه هایی با ثبات های ممیز شناور نیاز دارد. محاسبه اعداد ممیز شناور اغلب در برنامه های کاربردی پردازش علمی یا واقعی مورد نیاز است و FLOPS یک معیار معمول برای هر رایانه ای است که این برنامه ها را اجرا می کند.

فلاپس چیست و منظور از ترافلاپس چیست؟

فلاپس چیست و منظور از ترافلاپس چیست؟ مگافلاپ s، گیگافلاپ s و ترافلاپ s

در کامپیوترهای بزرگتر و پردازش موازی، عملیات کامپیوتر را می توان در مگافلاپ s، گیگافلاپ s و ترافلاپ s اندازه گیری کرد. برخی از دانشمندان کامپیوتر حداقل شروع به فکر کردن در مورد پتافلاپ کرده اند.

محاسبات ممیز شناور برای اعداد واقعی بسیار بزرگ یا بسیار کوچک یا محاسباتی که به محدوده دینامیکی بزرگ نیاز دارند، مورد نیاز است. نمایش ممیز شناور شبیه نماد علمی است، با این تفاوت که همه چیز در پایه دو انجام می‌شود نه در پایه دهم. فرمت‌های مختلفی وجود دارد که رایج ترین آنها IEEE 754-1985 است.

فلاپس چیست و منظور از ترافلاپس چیست؟

توجه داشته باشید که یک “عملیات ممیز شناور” یک ضرب، یک تقسیم، یک جمع است. عملیات ممیز شناور هنگامی که با SIMD ترکیب می‌شود، ممکن است یک دستورالعمل (انجام 8 “چند و اضافه” به صورت موازی) به عنوان 16 دستورالعمل ممیز شناور محاسبه شود.

کامپیوتر Stretch آی‌بی‌ام، سریع‌ترین کامپیوتر جهان در سال 1961، می‌توانست حدود 417000 فلاپ انجام دهد و تقریباً 8 میلیون دلار (64 میلیون دلار امروز) – 153 دلار/FLOP به پول امروزی هزینه دارد.

ابرکامپیوتر Sunway TaihuLight چین با 93 پتافلاپ سریع‌ترین رتبه جهان است. این 93 کوادریلیون یا 93,000,000,000,000 FLOPS است و 273 میلیون دلار یا 0.000000003/FLOP هزینه دارد.

فلاپس چیست و منظور از ترافلاپس چیست؟

معیار رایج دیگر عملکرد کامپیوتر، MIPS، عملکرد عدد صحیح یک کامپیوتر را اندازه گیری می کند. نمونه هایی از عملیات اعداد صحیح شامل جابجایی داده ها (A به B) یا آزمایش ارزش (اگر A = B، سپس C) است.

MIPS به عنوان یک معیار عملکرد زمانی کافی است. که یک رایانه در پرس و جوهای پایگاه داده، پردازش کلمه، صفحات گسترده یا برای اجرای چندین سیستم عامل مجازی استفاده شود.

برای کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان ما در گروه مهرگان آی تی در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازگشت به بالا