ضریب مولتی پلایر سی پی یو چیست؟

3 گام تا دانستن ضریب مولتی پلایر سی پی یو چیست؟

سرعت کلاک یا همان فرکانس یک پردازنده معادل است با حاصل ضرب فرکانس پایه (که معمولادر سی پی یو اینتل ۱۰۰ مگاهرتز است) در یک ضریب که با عنوان مولتی ‌پلایر (Multiplier) شناخته می‌شود. به عنوان مثال فرکانس یک پردازنده‌ی ۳.6 گیگاهرتزی از فرکانس پایه‌ی ۱۰۰ مگاهرتز و ضریب ۳6 به دست می‌آید.

در دنیای کامپیوتر، مفهومی به نام اورکلاک وجود دارد که با تغییرات در مشخصات فنی سخت‌افزارها، عملکرد کامپیوتر را بهبود می‌دهد.

برای آشنایی با مفهوم ضریب مولتی پلایر ابتدا لازم است با کلمات محدوده فرکانس سی پی یو و اورکلاک آشنا شوید

1)محدوده فرکانس سی پی یو

 

محدوده فرکانس سی پی یو

 

مفاهیمی مانند فرکانس پردازنده و یا کلاک پردازنده همگی به یک موضوع اشاره دارند؛ سرعتی که پردازنده می تواند آن دستور ها را پردازش کند.

فرکانس cpu با واحد گیگاهرتز (GHz) اندازه گیری می شود و امروزه بیشتر پردازنده ها فرکانسی بین 2 الی 4 گیگاهرتز دارند. البته می توانید برخی پردازنده های رده بالا را با فرکانس 5.5 گیگاهرتزی نیز بیابید.

یک پردازنده 5 گیگاهرتزی است یعنی چه؟ یعنی در هر ثانیه می تواند 5 میلیون عمل پردازش را انجام دهد.

در مبحث فرکانس سی پی یو ها با دو کلمه فرکانس پایه و فرکانس بوست رو به رو هستیم که به صورت دو عدد در واحد گیگا هرتز اعلام میشود که کمترین و بیشترین فرکانسی هستند که سی پی یو در حالت روشن و بدون اور کلاک میتواند ارائه دهد.

به فاصله بین این دو عدد محدوده فرکانس پردازنده گفته می شود.

2)اورکلاک

 

اورکلاک

 

اورکلاک (Overclock) در لغت به معنی افزایش سرعت کلاک (سرعت کلاک که با هرتز اندازه‌گیری می‌شود، تعداد چرخه‌هایی است که CPU شما می‌تواند در یک ثانیه انجام دهد) پردازنده است.

معنی overclock یا OC، افزایش ولتاژ سخت افزار است.

فقط اجزای سخت‌افزاری که دارای کلاک داخلی برای همگام‌سازی سرعت هستند، می‌توانند اورکلاک شوند.

پردازنده‌ی اصلی کامپیوتر شما به گونه‌ای تنظیم شده که در فرکانس مشخصی کار می‌کند و ماکسیمم فرکانس کاری آن نیز محدود به عددی خاص است.شما می‌توانید با افزایش سرعت سی‌پی‌یو با ایجاد نرخ کلاک بالاتر برای آن یا چند برابر‌کردن قدرت بایوس (BIOS)کامپیوتر، این قطعه را وادار به انجام محاسبات بیشتر در هر ثانیه کنید. طبیعتاً افزایش سرعت سی‌پی‌یو افزایش سرعت کامپیوتر را نیز به دنبال دارد.

بیشتر پردازنده‌ها را می‌توان اورکلاک کرد و سرعت کاری آن‌ها را افزایش داد.بهترین بهبود عملکرد در اورکلاک cpu معمولاً بین ۱۵ تا ۲۰ درصد است.

 

نکته : تا زمانی که ولتاژ اضافی اعمال نکنید و تنظیمات خنک‌کننده برای کنترل گرمای اضافی داشته باشید، اورکلاک کردن CPU ایمن است.

 

قبل از اقدام به اورکلاکینگ، به نوع پردازنده سیستم توجه کنید. اکثر پردازنده‌ها قابلیت اورکلاک دارند اما برخی قابلیت اورکلاک ندارند که به آنها پردازنده قفل شده می‌گویند. اورکلاک پردازنده به دو روش انجام می‌شود:

 1. افزایش سرعت کلاک پایه
 2. افزایش ضریب کلاک پایه

 

 

قبل از ادامه مبحث یک پیشنهاد عالی براتون داریم…

سی پی یو قوی و پرکاربرد با کاربری خانگی و مهندسی با پایین ترین فیمتی که میتونید در بازار پیدا کنید.حتما یک سر به این محصول بزنید.

https://mehreganit.com/product/%d9%be%d8%b1%d8%af%d8%a7%d8%b2%d9%86%d8%af%d9%87_%d9%85%d8%b1%da%a9%d8%b2%db%8c_%d8%a7%db%8c%d9%86%d8%aa%d9%84_%d9%85%d8%af%d9%84_core_i5_12400/

3)ضریب Multiplier:

 

ضریب Multiplier

 

در ابتدا توضیح کوتاهی در مورد باز یا بسته بودن ضریب مولتی پلایر ارائه خواهیم داد:

باز یا بسته بودن ضریب مالتی پلایر :

 • بسته:نمی شود حداکثر فرکانس را از حالت بوست یا توربو بالاتر برد
 • باز:شما میتوانید با فرآیندی به نام اورکلاک فرکانس کاری CPU  را از بیشترین میزان فرکانس توربو بالا ببرید.

یکی از راه‌های اورکلاک کردن کامپیوتر، دستکاری در فرکانس پایه و ضریب مولتی پلایر پردازنده است. اما معمولا در پردازنده‌های ارزان، ضریب مولتی ‌پلایر توسط سازنده قفل (Locked) می‌شود و نمی‌توان تغییری در آن به وجود آورد.

چنانچه بخواهید در این پردازنده‌ها به قدرت بیشتری دست پیدا کنید، تنها می‌توانید اندکی (کمتر از ۱۰ مگاهرتز) در فرکانس پایه تغییر ایجاد کنید تا پردازنده‌تان کمی تغییر را به خود ببیند.

اما در مدل‌هایی که مولتی پلایر باز (Unlocked) دارند، می‌توانید هم فرکانس پایه و هم ضریب را تغییر دهید. اعمال تغییرات در مولتی‌پلایر و فرکانس مبنا کار ساده‌ای نیست و به سال‌ها تجربه و کار عملی نیاز دارد.

در تولیدات INTEL مدل‌هایی که کدشان به K ختم می‌شوند دارای مولتی‌پلایر باز هستند و در تولیدات AMD حرف X نشان‌دهنده‌ی ضریب باز است.

که استفاده از یک پردازنده‌ی اورکلاک شده مثل استفاده از خودرویی است که موتور توربو دارد. با وجود این که قدرت بیشتری تحویل می‌دهد، شاهد استهلاک بیشتری هم خواهید بود.

*** این نکته را در خاطر داشته باشید که نام CPU هایی که قدرت اورکلاک کردن دارند با پسوند K همراه هستند و در کل پردازنده های سری K فرکانس یالاتری خواهند داشت.***

برای بهتر متوجه شدن موضوع اصلی این مقاله به جدول زیر دفت فرمایید:

COREI7-4790 COREI7-4790K
فرکانس مرجع 3.6GH 4.0GH
فرکانس بوست 4.0GH 4.4GH
ضریب مالتی پلایر بسته باز
قابلیت اورکلاک

 

 

فرکانس در پردازنده های اینتل به صورت پله های 100 مگا هرتزی و در AMD به صورت پله های 25 مگا هرتزی افزایش پیدا میکنند.

از کجا بفهمیم ضریب مالتی پلایر یک سی پی یو چند است؟ جواب ساده است : از فرکانس مرجع

هنگامی که فرکانس در سی پی یو های اینتل به صورت پله های 100 مگا هرتزی یعنی 0.1 گیگا هرتزی افزایش می یابد و فرکانس مرجع یک پردازنده 3.6 گیگا هرتز است با تقسیم 3.6 گیگاهرتز بر 0.1 گیگا هرتز به عدد 36 خواهیم رسید که همان عدد ضریب مالتی پلایر یا مولتی پلایر است.

وقتی میگوییم ضریب مالتی پلایر 36 است یعنی چه؟ یعنی باید فرکانس آن 36 پله افزایش پیدا کند تا به حداکثر استفاده از فرکانس مرجع برسد.

نکته: اصطلاح ضریب مولتی پلایر فقط برای محدوده فرکانس خاموشی تا مرجع است.

در انتها:

به خاطر داشته باشید اگر برای کار های سینگین گیمینگ یا گرافیکی و یا انجام چندین کار همزمان در سیستم خود نیاز به افزایش فرکانس و یا اورکلاکینگ دارید به ضریب مالتی پلایر و قدرت اورکلاکینگ سی پی مورد نظر خود توجه کنید

از این مطلب یاد گرفتیم که رابطه اورکلاک و ضریب مالتی پلایر سی پی یو چیست؟ همچنین با روش های افزایش فرکانس کاربردی سی پی یو و مطالب مرتبط با آن آسنا شدیم، ضریب مالتی پلایر باز و بسته را شناختیم و توضیحاتی مختصر از فرکانس مبنا و بوست خدمت شما ارائه شد

 

 1. موبوتب -

  مرسی از مقاله خوبتون – یه فن قوی رو سی پی یو 10900K انداختم خیلی خوبه . کلا اورکلاک اگه واقعا استفاده کنین خیلی تاثیرشو میشه دید

  1. shahintahmasbi -

   ممنون از همراهی و توجه شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازگشت به بالا