راهنمای جامع خرید پاور

راهنمای جامع خرید پاور

راهنمای جامع خرید پاور : پس از آنکه تمام قطعات مورد نیاز رایانه شخصی خود را تهیه کردید، در آخر می‌بایست به سراغ انتخاب پاور بروید. بر خلاف باور عامه کاربران، پاور یکی از قطعات مهم کامپیوتر است که انتخاب اشتباه آن باعث می‌شود سیستم روشن نشده و ویا در صورت روشن شدن آسی جدی به رایانه شما وارد سازد. در این راهنمای خرید با ما همراه باشید تا شما را با اصلی ترین فاکتورها در هنگام خرید پاور آشنا کنیم.

ظرفیت پاور

هر منبع تغذیه برقی، تا یک حداکثر ظرفیتی می‌تواند برق را بین اجزای رایانه تقسیم کند. این مقدار با وات نمایش داده شده و معمولا در اسم آن‌ها نوشته شده است.

اگر میزان برق مصرفی سیستم شما از توان پاور خارج شود، مشکلات زیادی اعم از سوختن خود پاور و دیگر اجزا، رخ خواهد داد. با این حساب، ممکن است در هنگام خرید تصمیم بگیرید که یک پاور بسیار قدرتمند با توان خروجی بالا تهیه کنید. این تصمیم تا حدی درست است و باید حداکثر توان منبع تغذیه شما کمی بیشتر از میزان مصرف برق شما باشد تا حاشیه امنی ایجاد کند.

اما اگر این فاصله زیاد باشد، جدا از هزینه اضافی که صرف شده، مشکلات دیگری رخ خواه داد. برای مثال یک پاور به‌گونه‌ای طراحی شده است‌ که توان 1200 واتی داشته باشد؛ اگر شما تنها از 200 وات توان آن استفاده کنید، پاور عملکرد خوبی نخواهد داشت و برق ثابتی خروجی نخواهد داد.

در هنگام خرید، ابتدا باید میزان برق مصرفی مورد نیاز سیستم خود را بررسی کنید. برای اطلاع از میزان برق مصرفی هر قطعه می‌توانید به مشخصات فنی درج شده بر روی کالا مراجعه کنید. درصورتی که این مشخصات موجود نبود، با مراجعه به سایت‌ newegg.com و با وارد کردن اطلاعات سیستم خود، میزان وات مورد نیاز سیستم خود را بدست بیاورید. بعد از این که توان لازم سیستم شما مشخص شد، حدود 20 درصد بیشتر از عدد به دست آماده، توان ایده‌آل برای پاور شما محسوب می‌شود.

راهنمای جامع خرید پاور

بازده و گواهینامه‌های پاور

بازده در پاور نشان دهنده این است که پاور شما، چه نسبت از مقدار برق ورودی را به مقدار برق لازم سیستم تبدیل می‌کند. برای مثال درصورتی که توان مورد نظر شما 500 وات و پاور شما 50 درصد باشد، 1000 وات وارد منبع تغذیه برق شده و 500 وات به سیستم تحویل داده شده و 500 وات دیگر به عنوان گرما هدر می‌رود.

برای اندازه‌گیری این مقدار، چند گواهینامه مختلف به نام 80 پلاس عرضه شده است تا بازده 80 درصدی در حالات مختلف را تضمین کند.

اگر قصد خرید پاور برای هر کاری غیر از استخراج رمز ارز دارید، مهم نیست کدام گواهینامه را دارد و هر کدام از این گواهینامه‌ها کفایت می کند.

اما درنظر داشته باشید که هرچه گواهینامه بهتر باشد، پاور شما مصرف برق کمتر خواهد داشت. بنابراین اگر قصد خرید منبع تغذیه برق برای کار استخراج رمز ارز را دارید هرچه گواهینامه بهتر باشد، پاور شما عملکرد بهتری خواهد داشت.

کابل‌های پاور

پس از تعیین میزان ظرفیت مورد نیاز، باید سراغ تعداد ورودی/خروجی های پاور رفت تا بررسی کنیم که با تعداد کابل‌های ما برابری می‌کند یا خیر.

کابل P1 (PC Main / ATX)

بزرگترین کابل در بین دیگر کابل‌ها بوده  و هدف اصلی آن، تامین برق مورد نیاز مادربرد است. توجه کنید که خود مادربرد به‌اضافه برقی که خودش مصرف می‌کند، برق بخش زیادی از دیگر قطعات را نیز تامین می‌کند که به‌همین دلیل است که کابل بزرگی به آن وصل می‌شود.

راهنمای جامع خرید پاور

کابل P4 (EPS)

همانطور که گفته شد، مادربرد با گرفتن برق زیاد، آن را بین برخی قطعات تقسیم می‌کند. به همین علت این کابل با اتصال مستقیم به پردازنده، برق مورد نیاز آن را تامین کند. برخی پردازنده‌ها از 4 پین و بقیه از 8 پین کابل استفاده می‌کنند. البته لازم به ذکر است که 4 پین عموما برای انواع استفاده‌ها کافی است و 4 پین دوم حکم احتیاط را دارد و برای کمک در هنگام اورکلاک در نظر گرفته شده است.

کابل PCI-E

مادربردها می‌توانند 75 وات برق را برای استفاده کارت گرافیک از طریق اسلات PCI-E، به آن اختصاص دهند. البته که این مقدار برای کارت گرافیک‌های امروزی کافی نبوده و نیاز به برق بیشتری است. به همین علت، کابل برق PCI-E ساخته شد.

دو کابل 6 پین و 8 پین در این راستا معرفی شدند که به ترتیب توانایی انتقال 75 و 150 وات به‌ازای هر یک کابل را دارند. برای مثال اگر کارت گرافیک شما یک کابل 6 پین مصرف می‌کند. به این معنی است که در کنار 75 وات از مادربرد، 75 وات نیز از کابل گرفته و در مجموع تا 150 وات مصرف دارد.

راهنمای جامع خرید پاور

مانند دیگر کابل‌ها، PCI-E نیز یک ساختار دوتایی دارد تا از کارت گرافیک‌های مختلف پشتیبانی کند. این ساختار 6+2 بوده ک تقریبا در همه مادربردهای بالارده و حتی میان‌رده به کار گرفته می‌شود.

کابل 4 پینی Molex

در زمان‌های قدیم، این کابل یکی از پرکاربردترین کابل‌ها بوده که برای هاردها، درایوهای سی‌دی و حتی بعضی کارت گرافیک‌ها نیز استفاده می‌شد. اکثر کاربردهای این کابل، با PCI-E و SATA  جایگزین شده است. و الان تنها کاربرد باقی‌مانده این کابل، تامین برق فن‌های کیس است.

با توجه به طراحی به کار گرفته شده در این کابل،. اتصال تنها از یک جهت رخ می‌دهد و اتصال دو سر محکم بوده و حتی جدا کردن آن تا حدی سخت می‌شود.

کابل SATA

این کابل، جانشین بر حق کابل مولکس به حساب می‌رود که برق تمام هاردها و درایوها را تامین می‌کند. همانند مولکس این کابل نیز تنها می‌تواند از یک جهت، وارد شود.

راهنمای جامع خرید پاور

مبدل‌ها

با توجه به کاهش کاربرد کابل مولکس، تقریبا در هر سیستمی یک سری کابل مولکس قرار گرفته‌اند که استفاده‌ای نمی‌شوند و بیکار مانده‌اند. برای استفاده کردن از این کابل‌ها، برخی مبدل‌ها طراحی شده‌اند که برای مثال، دو کابل مولکس را به یک کابل PCI-E تبدیل می‌کند تا کمبود کابل PCI-E جبران شود.

توجه داشته باشید که این مبدل‌ها راهکار ساده‌ای هستند تا کمبود کابل را جبران کنند اما چون برای این کار طراحی نشده‌اند، نباید برای استفاده بلند مدت از آن‌ها استفاده شود بلکه بهتر است تنها به عنوان یک راهکار موقت تا خرید پاور جدید مورد استفاده قرار گیرند. البته برخی مبدل‌ها مانند تبدیل مولکس به ساتا، آسیبی نداشته و می‌توان به عنوان راهکار دائمی نیز از آن استفاده کرد.

ماژولار

پاورها در سه نوع مختلف تمام ماژولار، نیمه ماژولار و غیر ماژولار عرضه می‎‌شوند که تفاوت آن‌ها در اتصال کابل‌شان به خود پاور است.

در پاورهای ماژولار، هیچ کابلی از قبل به پاور متصل نیست. در این نوع پاور، شما تنها کابل‌هایی که مورد نیاز است را استفاده می‌کنید. تا هم زیبایی کار حفظ شود و هم کابل‌های اضافه مانع جریان هوا در کیس شما نشوند. همچنین می‌توانید از کابل‌ها در رنگ‌ها و طرح‌های مختلف استفاده کنید تا سیستم‌تان را شخصی سازی کنید.

بر خلاف نوع قبل، در پاورهای غیرماژولار تمام کابل‌ها به پاور متصل بوده و توانایی جدا کردن آن‌ها را ندارید و کابل‌هایی که استفاده نمی‌شوند، معلق خواهند ماند.

پاور نیمه ماژولار همان طور که از اسمش پیداست پُلی بین ماژولار و غیرماژولار است. برخی کابل‌های اصلی مانند کابل اتصال به مادربرد، مانند غیر ماژولار از قبل به پاور متصل بوده و کابل‌هایی مانند ساتا و PCI-E که ممکن است استفاده نشوند، ماژولار هستند. این ترکیب تمام مزیت‌های ماژولار به‌جز شخصی سازی را به شما می‌دهد.

هنگام خرید، تنها فاکتوری که باید در نظر گرفت بودجه شماست، زیرا ماژولار بودن یک ویژگی ظاهریست و تاثیر آنچنانی بر روی عملکرد و… ندارد.

 

دیگر ویژگی‌های پاور

فن

بخشی از برق وارد شده به درون پاور به گرما تبدیل می‌شود. و این باعث افزایش دمای پاور خواهد شد. به همین علت معمولا یک فن در پاور قرار می‌گیرد.

ویژگی‌های ظاهری

جدا از مسئله رنگ که ممکن است بخواهید هم رنگ دیگر قطعات شما باشد. برخی از پاورها فن خنک کننده‌شان مجهز به سیستم نور پردازی RGB است که ممکن است فاکتور مهمی برای شما باشد.

فرم فاکتور

همانند مادربرد، پاورها نیز در ابعاد استاندارد مختلف عرضه می‌شوند که برخی از آنان مناسب سرورها و برخی مناسب کامیپوترهای خانگی هستند.

هنگام خرید، باید دقت کنید که فرم فاکتور پاور، توسط کیس شما پشتیبانی شود تا پاور در کیس شما توانایی جا شدن داشته باشد.

برای کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان ما در گروه مهرگان آی تی در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازگشت به بالا