تلویزیون HDR چیست؟

تلویزیون HDR چیست؟

تلویزیون HDR چیست؟ HDR به‌عنوان جدیدترین ویژگی تلویزیونی معرفی می‌شود. این تکنولوژی با پنج فرمت مختلف، از HDR10+ گرفته تا Dolby Vision، توسط سازندگان مختلف پشتیبانی می‌شود.

HDR یا محدوده دینامیکی بالا یک استاندارد تلویزیونی است که به صفحه‌نمایش اجازه می‌دهد تا کنتراست بهتر، رنگ‌های دقیق‌تر و تصاویر واضح‌تری نسبت به مجموعه‌های معمولی ارائه دهد. تقریباً تمام تلویزیون‌های 4K از یکی از فرمت‌های HDR نیز پشتیبانی می‌کنند و هزینه اضافی برای آن پرداخت نمی‌کنید. اما آیا این فناوری به همان اندازه مهم است که تولیدکنندگان و خرده‌فروشان به شما می‌گویند؟

بهترین تلویزیون‌ها هنگام نمایش محتوای HDR به رنگ سیاه عمیق‌تر و سفیدهای روشن‌تر کشیده می‌شوند و کیفیت تصویر بهتری به شما می‌دهند. اما  تضمینی نیست که کیفیت تصویر  4K HDR بهتر از صرفا 4K باشد.

HDR چه ویژگی‌هایی دارد؟

عکاسان حرفه‌ای، با تکنولوژی HDR آشنا هستند، اما این تکنولوژی در فیلمبرداری کمی متفاوت عمل می‌کند. HDR اساساً محدوده دینامیکی بیشتری را بین تیره‌ترین رنگ‌ها و روشن‌ترین رنگ‌ها ایجاد می‌کند، با تفاوت‌های ظریف‌تر در تن‌ها در میانی. اگرچه تلویزیون‌های 4K به خودی خود عالی هستند، اما یک تصویر HDR 4Kروشن‌تر و دقیق‌تر به نظر می‌رسد. به‌ویژه هنگامی که صحنه‌های تاریک‌تر در فیلم‌ها و برنامه‌های تلویزیونی در حال پخش باشد. HDR فقط روشنایی تلویزیون را بهبود نمی‌بخشد، بلکه می‌تواند رنگ‌هایی را که می‌بینید بهبود بخشیده، و باعث می‌شود که جزئیات بیشتری ظاهر شوند، اگرچه این به کیفیت تلویزیون نیز بستگی دارد.

تلویزیون HDR چیست؟

فرمت‌های HDR و تفاوت آنها

پنج فرمت مختلف HDR وجود دارد که توسط سازندگان مختلف پشتیبانی می‌شود. این فرمت‌ها عبارتند از: HDR10، HDR10+، HLG، Dolby Vision و Technicolor. هر پنج مورد اساساً یک کار را انجام می‌دهند: بهبود کنتراست و عمق رنگ، به ویژه در مورد صحنه‌های بسیار تاریک یا روشن. تفاوت بین فرمت‌ها به نحوه استفاده از ابرداده‌ها، پخش‌کننده‌های رسانه‌ای و استودیوهایی که از آنها پشتیبانی می‌کنند، و همچنین عوامل دیگری مانند آسانی پخش آنها برمی‌گردد.

ابرداده چیست؟

یکی از تفاوت‌های عمده بین انواع HDR در استفاده از فراداده استاتیک یا پویا خلاصه می‌شود. HDR10 از ابرداده استاتیک استفاده می‌کند، HDR10+ و Dolby Vision از ابرداده پویا استفاده می‌کنند، Technicolor می‌تواند از هر دو استفاده کند و HLG از هیچکدام استفاده نمی‌کند. فراداده اطلاعات مورد نیاز برای تبدیل یک فایل ویدئویی استاندارد به یک فایل ویدئویی HDR است. ابرداده پویا می‌تواند HDR را بر اساس صحنه به صحنه، بر اساس روشنایی تلویزیون شما و آنچه که نمایش داده می‌شود، تنظیم کند.

در ابرداده‌های ایستا وقتی صحنه‌ها به طور خاص روشن یا تاریک می‌شوند، احتمال از بین رفتن جزئیات بیشتر است. فکر کنید که در یک روز آفتابی بیرون بروید. آفتاب تند باعث می‌شود که برای محافظت از چشمانتان از عینک آفتابی استفاده کنید. وقتی به داخل خانه برمی‌گردید، عینک را از روی چشمتان می‌بردارید. این کاری است که ابرداده پویا انجام می‌دهد. ابرداده استاتیک نمی تواند چنین تنظیماتی داشته باشد.

تلویزیون HDR چیست

استاندارد فعلی HDR HDR10 است و هر تلویزیون دارای HDR با آن سازگار است. همچنین سرویس‌های پخش، مانند نتفلیکس و آمازون ویدیو، و استودیوهای فیلم، از جمله سونی، یونیورسال و برادران وارنر محصولات خود را به صورت HDR10 Ultra-HD Blu-ray را ارائه می‌کنند.

تلویزیون HDR چیست؟

دالبی ویژن

برخلاف HDR10، سازندگان تلویزیون برای استفاده از Dolby Vision باید هزینه‌ای بپردازند. دالبی ویژن از متادیتای دینامیک به جای ایستا استفاده می‌کند. علی‌رغم هزینه استفاده از Dolby Vision، اکثر سازندگان پیشرو تلویزیون در حال ساخت تلویزیون‌های سازگار با آن هستند. Dolby Vision چندین مشکل را حل می‌کند که مانع از پخش آسان محتوای HDR می‌شد. با نسخه‌های قدیمی‌تر HDMI نسبت به HDR10 کار می‌کند و می‌توان آن را همزمان با محتوای محدوده دینامیکی استاندارد (SDR) منتقل کرد. چیزی که اگر یک کانال تلویزیونی را در خانه تماشا کنید، متوجه خواهید شد.

این امر پخش Dolby Vision HDR را آسان‌تر می‌کند. Dolby Vision HDR همچنین دارای سقف روشنایی بالاتری است. روشنایی صفحه نمایش بر حسب نیت اندازه گیری می‌شود، برخی از تلویزیون‌ها تا 2000 نیت دارند، اما HDR10 به 1000 نیت می‌رسد. Dolby Vision این سقف را به 4000 نیت می‌رساند، بنابراین از صفحه نمایش روشن‌تر بهره می‌برد. برخی از تلویزیون‌های ال‌جی، پاناسونیک و سونی با Dolby Vision سازگار هستند.

HDR10+

سامسونگ، فاکس قرن بیستم، آمازون ویدیو و پاناسونیک، از نسخه به‌روز رسانی شده  HDR10 با نام HDR10+ استفاده می‌کنند که از ابرداده‌های پویا به جای ابرداده‌های استاتیک استفاده می‌کند. با انجام این کار، HDR10+ نقطه ضعف اصلی HDR10 را برطرف می‌کند. به نظر می‌رسد سامسونگ HDR10+ را جایگزینی مناسب برای Dolby Vision می‌داند. و هیچ هزینه‌ای برای تولیدکنندگان محتوا برای استفاده از آن وجود ندارد. با توجه به تعداد نسبتاً معدودی از برندها و استودیوهای تلویزیونی که برای HDR10+ ثبت نام کرده‌اند، ممکن است مدتی طول بکشد تا Dolby Vision به آن برسد، اما عدم پرداخت هزینه مجوز ممکن است برای بسیاری از شرکت‌ها را برای رجوع به این فرمت جدید وسوسه کند.

تلویزیون HDR چیست؟

Dolby Vision IQ

این فرمت مانند Dolby Vision با یک پیشرفت کلیدی کار می‌کند: از سنسور نور در تلویزیون برای تنظیم تصویر HDR بر اساس میزان روشنایی اتاق شما استفاده می‌کند. پس از به‌روزرسانی، HDR10+ می‌تواند همین کار را انجام دهد.

HLG

همانطور که گویی تکنولوژی تلویزیون‌ها به کلمات اختصاری بیشتری نیاز دارد، در اینجا HLG یا لگ گامای ترکیبی آمده است. این برنامه توسط BBC و پخش کننده ژاپنی NHK در تلاش برای حل مشکل پخش محتوای HDR توسعه یافته است. در حال حاضر در ژاپن، HLG در حال استفاده است. اما بی‌بی‌سی هنوز یک کانال HDR راه‌اندازی نکرده یا حتی برنامه‌ای را با HDR پخش نکرده است. بی بی سی هنوز در مرحله آزمایشی با پخش HLG خود است و از پلتفرم پخش خود برای آزمایش آن استفاده می‌کند.

علی‌رغم اینکه محتوای HLG بسیار نو پا است، تولیدکنندگان تلویزیون همچنان برای ورود آن آماده هستند. زیرا اکثر تلویزیون‌های سامسونگ، پاناسونیک، ال جی و سونی از این فناوری پشتیبانی می کنند.

تلویزیون HDR

Technicolor HDR که در ارتباط با Philips توسعه یافته است، منحصر به فرد است. زیرا می‌تواند محتوای SDR را به HDR ارتقا دهد. این ارتقاء به معنی آن است که ویدیوی HDR می‌تواند در تلویزیون‌های غیر HDR نمایش داده شود.

Technicolor می‌تواند مشکل سازگاری HDR را حل کند، زیرا می‌تواند یک سیگنال HDR را به سیگنال دیگری تبدیل کند که توسط تلویزیون شما پشتیبانی می‌شود. به عنوان مثال، اگر پخش HDR Technicolor به تلویزیونی منتقل شود که فقط از Dolby Vision پشتیبانی می‌کند، Technicolor می‌تواند سیگنال را تبدیل کرده و تلویزیون می‌تواند آن را نمایش دهد.

صرفا داشتن یک تلوزیون HDR به این معنی نیست که هر فیلمی که تماشا می‌کنید HDR باشد. برای اینکه بتوانید از قابلیت‌های اضافه شده تلویزیون خود استفاده کنید، محتوا نیز باید HDR باشد. و مانند مشاهده معمولی 4K، محتوای با کیفیت HDR در حال انتشار است.

یوتیوب، آمازون و نتفلیکس شروع به ارائه HDR در خدمات پخش ویدیوی خود کرده‌اند. اما برای پخش محتوای HDR 4K ز طریق اینترنت به پهنای باند مناسبی نیاز دارید (نتفلیکس 25 مگابیت در ثانیه را توصیه می‌کند). استودیوهای فیلم در حال توزیع فیلم‌های جدید با کیفیت HDR و همچنین مسلط مجدد عناوین قدیمی هستند. و پخش‌کننده‌های بلوری 4K مانند سامسونگ و پاناسونیک می‌توانند این دیسک‌های 4K HDR را پخش کنند. پخش‌کننده‌هایی مانند بی‌بی‌سی آزمایش‌هایی را با تلویزیون HDR روی iPlayer انجام داده‌اند. اما با توجه به اینکه زیرساخت‌های تلویزیونی برای مقابله با پخش استاندارد 4K مشکل دارند، ممکن است لازم باشد کمی بیشتر صبر کنیم تا تلویزیون HDR به یک واقعیت اصلی تبدیل شود.

برای کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان ما در گروه مهرگان آی تی در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازگشت به بالا