تاریخچه بزرگترین شبکه استریم در جهان

تاریخچه بزرگترین شبکه استریم در جهان

تاریخچه بزرگترین شبکه استریم در جهان نتفلیکس که در اواخر دهه 90 به عنوان یک کسب و کار اجاره دی وی دی شروع به کار کرد، راه درازی را پیمود تا خود را به عنوان پیشروترین سرویس سرگرمی استریم در جهان معرفی کند.

در حال حاضر Netflix (NFLX) مسئول تغییرات گسترده‌ای در صنعت سرگرمی است. چه بپذیرید و چه نپذیرید، این شرکت تاثیرگذارترین و فعال‌ترین شرکت در زمینه گسترش دنیای بازی، فیلم و سریال است. نتفلیکس نوعی از محتوا را ارائه کرده که  شوک بزرگی به هالیوود وارد ساخته است. زیرا نحوه تولید و فروش محتوا را به طور کامل تغییر داد.

تاسیس نتفلیکس

بر سر اینکه نتفلیکس چگونه آغاز به کار کرد، شک و شبه و داستان‌های زیادی وجود دارد. رید هستینگز چند نسخه مختلف داستانی، از نوع آغاز به کار این شرکت ارائه کرده است. همچنین یکی از بنیانگذاران نتفلیکس، مارک راندولف نسخه داستانی خود را از ماجرا بیان کرده است.

راندولف تمایل دارد اعتبار بیشتری به این شرکت بدهد. طبق گزارش CNBC، راندولف گفته است که در تلاش بودند تا “Amazon.com” خود را ایجاد کنند. که چیزی تبدیل به دی وی دی شد.

طبق وب سایت خود نتفلیکس، این شرکت در سال 1997 توسط هاستینگز و راندولف به عنوان راهی برای ارائه اجاره فیلم از طریق اینترنت تأسیس شد. این اقدام در نهایت منجر به Netflix.com در سال 1998 شد که بر اجاره و فروش DVD متمرکز بود.

سال بعد، نتفلیکس یک سرویس اشتراک اضافه کرد که به مشتری امکان اجاره نامحدود DVD را با نرخ ماهانه می داد. در سال 2000 زمانی که نتفلیکس سیستم‌های توصیه‌ای را ارائه کرد، که از رتبه‌بندی اعضا برای پیش‌بینی انتخاب‌ها استفاده می‌کرد اوضاع شروع به تغییر کرد.

تاریخچه بزرگترین شبکه استریم در جهان

گاه‌شمار نتفلیکس

  • در سال 2002، نتفلیکس به تدریج رشد کرد. تا سال 2005 به 4.2 میلیون عضو رسید. ارزش سهام در ابتدا کمتر از 2 دلار برای هر سهم بود.
  • نقطه عطف بزرگ قطعاً معرفی استریم در سال 2007 بود. ایجاد مکانی که در آن اعضا بتوانند محتوا را به صورت آنلاین تماشا کنند اساساً بازی را تغییر داد. انعکاس این حرکت هنوز هم احساس می شود.
  • در سال 2009 این شرکت شروع به همکاری با شرکت های الکترونیکی کرد تا نتفلیکس را روی تلویزیون های هوشمند و کنسول های بازی قرار دهد. این روند در چند سال بعد ادامه یافت و این شرکت در سال 2012 به اروپا دسترسی پیدا کرد.
  • در سال 2013 همه چیز تغییر کرد. نتفلیکس برنامه های اصلی خود را معرفی کرد. «House of Cards» و «Orange is the New Black» را به یاد بیاورید.
  • در سال 2016، نتفلیکس در سرتاسر جهان قابل دسترسی بود و این شرکت همچنان به تولید محتوای اصلی‌تر ادامه می‌دهد و در عین حال برای افزایش عضویت خود تلاش می‌کند.

اگر معرفی استریم نقطه عطف بود، نبوغ این بود که چگونه نتفلیکس اساساً از دیگر سازندگان محتوا برای شکست دادن آنها در بازی خود استفاده کرد. شبکه‌ها با دادن مجوز محتوای خود به نت‌فلیکس، همه آنچه‌را که برای جذب بینندگان  نیاز بود، در اختیار شرکت قرار دادند. در حالی که ممکن است در کوتاه مدت ایده خوبی به نظر برسد، اما می توان استدلال کرد که این یک اقدام خودتخریبی مطلق توسط شبکه ها در دراز مدت بود.

تاریخچه بزرگترین شبکه استریم در جهان

 

بزرگترین شبکه استریم در جهان: جنجال های نتفلیکس

نتفلیکس بدون حاشیه نبوده است. این دسرویس محتوای زیادی تولید می کند که خط قرمزهای بسیاری را رد میکند. برخی از کاربران با میزان برهنگی، خشونت، و صحنه‌های صریح جنسی مشابه با HBO مشکل داشتند. همچنین انتقاداتی از نمایش موفق آن “13 Reasons Why” نیز صورت گرفته است. نتفلیکس همچنین به دلیل مسابقه 1 میلیون دلاری خود که به شخصی برای بهبود سیستم توصیه فیلم این سرویس ارائه کرده بود، با انتقاد مواجه شد. بحث بر سر این واقعیت بود که اطلاعات مشاهده خصوصی کاربران برای تحقیقات آماری به نهادهای خارجی داده می شد. “جایزه نتفلیکس” در سال 2010 لغو شد.

چه آینده‌ای در پیش روی نتفلیکس است؟

در حال حاضر، نتفلیکس با ظهور چیزی مواجه است که در گذشته با آن مشکلی نداشت: رقابت. نام‌های کلیدی در سرگرمی‌ها مانند Disney (DIS) : دریافت گزارش شرکت والت دیزنی، AT&T (T) : دریافت گزارش AT&T Inc. و Apple (AAPL) – Get Apple Inc. Report در حال گرفتن بازی استریمینگ هستند.

افزایش سریع گزینه‌های مشاهده و افزایش تنش بر سر کنترل محتوا، چالش‌هایی را برای نتفلیکس ایجاد می‌کند. در حالی که این شرکت همیشه می‌توانست یک کتابخانه محتوای بسیار قابل توجه را از منابع خارجی جمع‌آوری کند، به نظر می‌رسد که این سرویس بیش از پیش به تولید محتوای خود وابسته خواهد شد. این به معنای هزینه بیشتر است.

این شرکت موفق به افزایش اعضای خود و در عین حال بهبود صورت سود و زیان خود شده است. مشکل جریان نقدینگی است. نتفلیکس به دلیل بودجه ای که برای نمایش ها و فیلم های خود می گذارد، جریان نقدی بسیار ضعیفی دارد. پاسخ به این سوال که آیا این شرکت می تواند همه این کارها را به طور سودآور انجام دهد یا خیر هنوز مشخص نیست.

تاریخچه بزرگترین شبکه استریم در جهان

 

تاریخچه بزرگترین شبکه استریم در جهان: رشد سهام نتفلیکس

سهام نتفلیکس که در سال 2018 به اوج خود نزدیک به 400 دلار در هر سهم رسید. این شرکت در تلاش است تا دوباره سهام خود را با شتاب زیاد، رشد دهد. دلیل اصلی در اینجا ارزش گذاری است. نتفلیکس برای مدت بسیار طولانی قیمت بسیار بالایی دارد.

سرمایه‌گذاران گمانه‌زنی‌های زیادی را در قیمت‌گذاری انجام داده‌اند و سهام را به سطوحی سوق داده‌اند که برای حفظ آن نیاز به رشد سود زیادی دارد. این رشد ناشی از افزایش مستمر هزینه های اشتراک است. بسیاری از مشکلاتی که سهام در سال گذشته با آن روبه‌رو بود به این موضوع مربوط می‌شود که سرمایه‌گذاران به تدریج تهدیدهایی را برای این داستان رشد مشاهده می‌کنند.

در حال حاضر فقط 300 دلار برای هر سهم معامله می شود، نتفلیکس بیش از 100 برابر درآمد دارد. سهام تا به امروز تقریباً 10 درصد رشد کرده است، اما در تلاش است تا قدرت صعودی واقعی پیدا کند. با نگاهی به آینده، بسیاری از موارد ممکن است به نحوه تأثیرگذاری رقبا بر نرخ عضویت بستگی داشته باشد.

برای کسب اطلاعات  بیشتر و مشاوره با کارشناسان ما در گروه مهرگان آی تی در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازگشت به بالا