بهترین سیستم خنک کننده کامپیوتر

چه سیستم خنک کننده ای برای کامپیوتر شما مناسب است؟ در مقاله بهترین سیستم خنک کننده کامپیوتر با ما همراه باشید تا پاسخ سوال خود را دریافت کنید.

مغز متفکر سیستم های کامپیوتری یا همان cpu نیاز به یک خنک کننده مناسب دارد،زیرا گرمای ایجاد شده در نتیجه فعالیت زیاد باعث فرسودگی آن می شود،و حتی در مواقعی مثل رندرینگ دما به حدی بالا می رود که ممکن است اجزا و اتصالات داخلی ذوب شوند.

بنابراین انتخاب یک سیستم خنک کننده مناسب امری ضروری است…

 

اما از کجا بدانیم چه سیستم خنک کننده ای مناسب ما است؟

پاسخ این سوال بستگی به مبلغ بودجه و هدف شما از کابری آن دارد.

به طور کلی کاربری کامپیوتر را در سه دسته بندی کلی می توان دسته بندی کرد:

  • سیستم های خانگی
  • سیستم های اداری
  • سیستم های گیمینگ

کاربری خانگی

پردازنده هایی که در سیسیتم های خانگی مورد استفاده قرار میگیرند،معمولا با توجه به عدم نیاز به کار های بزرگ،معمولی هستند.به همین دلیل دمای آنها خیلی بالا نمیرود و یک فن هوایی معمولی می تواند به راحتی نیاز آن را برطرف کند.

کاربری اداری

سیستم های اداری از نظر کاربری تا حدودی شبیه سیستم های خانگی هستند با این تفاوت که مدت زمان بیشتری در طول روز روشن بوده و کار میکنند،لذا فن مورد نیاز آن باید قدرت بیشتری داشته باشد.

در این سیستم ها نیز یک فن هوایی پر قدرت میتواند از عهده خنک کنندگی پردازنده برآید.

کاربری گیمینگ

همانطور که اشاره شد برای سیستم هایی که در حالت اورکلاک قرار میگیرند باید از کولر های قوی مثل واتر کولر ها استفاده کرد.

از مزایای واتر کولر این است که در نهایت سکوت و آرامش میتوانند با کامپیوتر خود کار کنند زیرا حرکت مایع در داخل لوله بر خلاف پروانه های فن هیچ صدایی ندارد.

این کولر ها نه تنها فضای کمتری در داخل کیس اشغال میکنند بلکه به دلیل وجود لوله های رنگی ظاهری جذاب به کیس می بخشند.

تنها مشکل این سیستم ها قیمت بالای آنها است و اگر بخواهید آن را شخصی سازی کنید بایستی چندید برابر هزینه پرداخت کنید.کیفیت مایع خنک کننده هم باید مورد توجه قرار بگیرد.

 

خنک کننده های هوایی(AIR COOLER)

 

 

یکی از ساده ترین و پرطرفدار ترین سیستم های خنک کننده،کولرها یا سیستم های خنک کننده هوایی هستند. از برندهای معتبر این خنک کننده میتوان AMD و INTEL کننده ها را نام برد.

این فن ها با بیرون کشیدن و ایجاد فشار هوای مثبت در CPU هوای گرم از اطراف کیس مانع از بالارفتن دمای قطعات میشوند.

مزایای این نوع خنک کننده هاقیمت ارزان تر و نصب ساده تر است.یکی از مشکلات این صدای زیاد و نویز است و در طولانی مدت باعث نارضایتی کاربران میشود.

اما مشکل نویز در مدل های مدرن با پایین آمدن به زیر 40 دسی بل تا حد زیادی رفع شده است.به طور کلی،این خنک کننده ها به دلیل در دسترس بودن بیشتر،قیمت پایین تر گزینه محبوبی برای کاربران خانگی و اداری هستند.

 

خنک کننده های آبی(WATER COOLER)

 

 

خنک کننده های آبی قیمت بالاتری دارند و از طریق مایعی که ترکیبی از آب مقطر و مایع هادی حرارت (از خانواده فلوئور کربن)است گرما را منتقل میکند این خنک کننده ها در مقایسه با ورژن هوایی قدرت بیشتری دارند و برای پردازنده هایی که در حالت اورکلاک قرار میگیرند مناسب هستند.

در این نوع سیستم های خنک کننده یک پمپ کوچک در بالای پردازنده قرار میگیرد و مایع مخصوص در لوله های کوچک و منعطف به گردش در می آید.حرارت پردازنده از طریق گردش حرارت پردازنده از طریق یک قطعه مسی که زیر پمپ قرار دارد به مایع منتقل میگردد.

یک رادیاتور کوچک به کمک چندین فن دمای این مایع را پایین آورده و دوباره به پردازنده انتقال داده میشود.

خنک کننده های آبی یا مایع به دو دسته مدار بسته (CLOSE LOOP) و مدار باز (OPEN LOOP) تقسیم میشوند.فن های مداربسته کیت های از پیش ساخته شده اند که قابلیت شخصی سازی ندارند ولی فن های مدار باز راندمان و ظاهر بهتری داشته و در عین حال شخصی سازی میشوند.

مفهموم شخصی سازی این است که کاربر میتواند متناسب با فضای کیس اتصالات را اندازه گیری کرده و برش بزند.DEEP COOL,GREEN,COOLER MASTR از برند های معتبر کولر های آبی هستند.

 

در جدول زیر به صورت خلاصه به مقایسه دو نوع خنک کننده ها میپردازیم

 

  • دوباره به این سوال بر می گردیم که کدام یک از سیستم های خنک کننده برای شما مناسب است؟

در پاسخ باید نگاهی به هدف شما از استفاده از سیستم کامپیوتری و به طور خاص پردازنده (cpu) داشته باشیم.

شاید نتوان یک نسخه کلی برای تمام سیستم ها پیچید اما معمولا نیاز بسیاری از سیستم های خانگی و اداری با کولر های هوایی برطرف میشود.اما برای سیستم های گیمینگ و رندرینگ حتما از خنک کننده ی آبی استفاده کنید تا صدمه ای به قطعات کامپیوترتان وارد نشود.

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازگشت به بالا