بلاک چین چیست؟

بلاک چین چیست؟

بلاک چین چیست؟ بلاک چین، که گاهی به عنوان Distributed Ledger Technology  (DLT) شناخته می شود، تاریخچه هر دارایی دیجیتال را با استفاده از تمرکززدایی و هش رمزنگاری غیرقابل تغییر و شفاف می‌کند.

یک تشبیه ساده برای درک فناوری بلاک چین، Google Doc است. وقتی سندی ایجاد می‌کنیم و آن را با گروهی از افراد به اشتراک می‌گذاریم، سند به جای کپی یا انتقال، توزیع می‌شود. این عمل، یک زنجیره توزیع غیرمتمرکز ایجاد می‌کند که به همه امکان دسترسی همزمان به سند را می‌دهد.

البته، بلاک چین از Google Doc پیچیده‌تر است. اما می‌تواند تشبیه مناسبی باشد. زیرا سه ایده مهم این فناوری را نشان می‌دهد:

بلاک چین چیست؟ یک مرور اجمالی سریع

 • زنجیره بلوکی پایگاه داده‌ای است که بلوک‌های رمزگذاری شده داده را ذخیره می‌کند. و سپس آن‌ها را به هم متصل می‌کند تا یک منبع حقیقت زمانی برای داده‌ها تشکیل شود.
 • دارایی‌های دیجیتال به جای کپی یا انتقال، توزیع می‌شوند و یک رکورد تغییرناپذیر از یک دارایی ایجاد می‌کنند.
 • دارایی غیرمتمرکز است و امکان دسترسی و شفافیت کامل در زمان واقعی را برای عموم فراهم می‌کند.
 • یک دفتر کل تغییرات شفاف، یکپارچگی سند را حفظ می‌کند، که باعث ایجاد اعتماد در دارایی می‌شود.
 • اقدامات امنیتی ذاتی بلاک چین و دفتر کل عمومی آن را به یک فناوری اصلی برای تقریباً هر بخش تبدیل کرده است.

بلاک چین چیست؟

بلاک چین یک فناوری نویدبخش و انقلابی است زیرا به کاهش ریسک در معاملات کمک می‌کند. تقلب را از بین می‌برد و شفافیت را به روشی مقیاس پذیر برای کاربردهای بی‌شمار به ارمغان می‌آورد.

بلاک چین چیست و چگونه کار می‌کند؟

تمام هدف استفاده از بلاک چین این است که به افراد – به ویژه، افرادی که به یکدیگر اعتماد ندارند – اجازه دهد تا داده‌های ارزشمند را به روشی ایمن و غیرقابل دستکاری به اشتراک بگذارند.

بلاک چین از سه مفهوم مهم تشکیل شده است: بلاک‌ها، گره‌ها و ماینرها.

بلوک‌ها

هر زنجیره از چندین بلوک تشکیل شده است و هر بلوک دارای سه عنصر اساسی است:

 • داده‌های موجود در بلوک.
 • یک عدد کامل 32 بیتی به نام nonce. هنگامی که یک بلوک ایجاد می‌شود، nonce به طور تصادفی تولید می‌شود، که سپس یک هش هدر بلوک ایجاد می‌کند.
 • هش یک عدد 256 بیتی است که به nonce متصل شده است. باید با تعداد زیادی صفر شروع شود (یعنی بسیار کوچک باشد).

 

هنگامی که اولین بلوک یک زنجیره ایجاد می‌شود، یک nonce هش رمزنگاری را تولید می‌کند. داده‌های موجود در بلوک امضا شده در نظر گرفته می‌شود و برای همیشه به nonce و هش گره خورده است مگر اینکه استخراج شود.

ماینرها

ماینرها از طریق فرآیندی به نام ماینینگ، بلوک‌های جدیدی را روی زنجیره ایجاد می‌کنند.

در یک بلاک چین، هر بلوک دارای nonce و هش منحصر به فرد خود است. اما همچنین به هش بلاک قبلی در زنجیره وابسته است، بنابراین استخراج یک بلوک، به خصوص در زنجیره‌های بزرگ، آسان نیست.

ماینرها از نرم‌افزار ویژه‌ای برای حل مسئله ریاضی فوق‌العاده پیچیده برای پیدا کردن یک nonce که یک هش پذیرفته شده تولید می‌کند، استفاده می‌کنند. از آنجایی که nonce فقط 32 بیت و هش 256 است، تقریباً چهار میلیارد ترکیب غیر هش ممکن وجود دارد که باید قبل از یافتن ترکیب مناسب استخراج شوند. وقتی این اتفاق می‌افتد، گفته می‌شود که ماینرها “nonce طلایی” را پیدا کرده‌اند و بلوک آن‌ها به زنجیره اضافه می‌شود.

ایجاد تغییر در هر بلوک قبلی در زنجیره مستلزم استخراج مجدد نه تنها بلوک با تغییر، بلکه همه بلوک‌هایی است که بعد از آن ایجاد می‌شوند. به همین دلیل است که دستکاری فناوری بلاک چین بسیار دشوار است. به آن به عنوان “ایمنی در ریاضیات” فکر کنید زیرا یافتن nonce های طلایی به زمان و قدرت محاسباتی بسیار زیادی نیاز دارد.

هنگامی که یک بلوک با موفقیت استخراج شد، این تغییر توسط تمام گره‌های شبکه پذیرفته می‌شود و ماینر پاداش مالی دریافت می‌کند.

Nodes

یکی از مهمترین مفاهیم در فناوری بلاک چین، تمرکززدایی است. هیچ رایانه یا سازمانی نمی تواند مالک زنجیره باشد. در عوض، یک دفتر کل توزیع شده از طریق گره‌های متصل به زنجیره است. گره‌ها می‌توانند هر نوع وسیله الکترونیکی باشند که کپی‌هایی از بلاک چین را حفظ کرده و عملکرد شبکه را حفظ می‌کند.

هر گره دارای کپی مخصوص به خود از بلاک چین است و شبکه باید هر بلوک تازه استخراج شده را به صورت الگوریتمی تایید کند تا زنجیره به‌روزرسانی، قابل اعتماد و تایید شود. از آنجایی که بلاک چین‌ها شفاف هستند، هر اقدامی در دفتر کل به راحتی قابل بررسی و مشاهده است. به هر شرکت کننده یک شماره شناسایی الفبایی منحصر به فرد داده می‌شود که تراکنش‌های آن‌ها را نشان می‌دهد.

ترکیب اطلاعات عمومی با سیستم بررسی و تعادل به بلاک چین کمک می‌کند تا یکپارچگی خود را حفظ کند و اعتماد کاربران را ایجاد کند. اساساً، بلاک چین‌ها را می‌توان به عنوان مقیاس پذیری اعتماد از طریق فناوری در نظر گرفت.

 

کاربرد بلاک چین چیست؟

بلاک چین چیست؟

ارزهای دیجیتال: آغاز ظهور فناوری بلاک چین

شناخته شده ترین کاربرد بلاک چین در ارزهای دیجیتال است. ارزهای رمزنگاری شده، ارزهای دیجیتال (یا توکن‌ها) مانند بیت‌کوین، اتریوم یا لایت‌کوین هستند. که می‌توان از آنها برای خرید کالا و خدمات استفاده کرد. درست مانند شکل دیجیتالی پول نقد، رمزارز را می‌توان برای خرید همه چیز از ناهار تا خانه بعدی استفاده کرد. برخلاف پول نقد، کریپتو از بلاک چین برای عمل به عنوان دفتر کل عمومی و سیستم امنیتی رمزنگاری پیشرفته استفاده می‌کند، بنابراین تراکنش‌های آنلاین همیشه ثبت و ایمن می‌شوند.

بلاک چین چیست؟ کریپتوکارنسی چگونه کار می‌کند؟

ارزهای دیجیتال، ارزهای دیجیتالی هستند که از فناوری بلاک چین برای ثبت و ایمن سازی هر تراکنش استفاده می‌کنند. یک ارز دیجیتال (به عنوان مثال، بیت کوین) می‌تواند به عنوان یک شکل دیجیتالی پول نقد برای پرداخت همه چیز از اقلام روزمره گرفته تا خریدهای بزرگتر مانند اتومبیل و خانه استفاده شود. می‌توان آن را با استفاده از یکی از چندین کیف پول دیجیتال یا پلت‌فرم معاملاتی خریداری کرد، سپس با خرید یک کالا به‌صورت دیجیتالی با بلاک چین معامله و مالک جدید را ثبت کرد. جذابیت ارزهای دیجیتال این است که همه چیز در یک دفتر کل ثبت می‌شود و با استفاده از رمزنگاری ایمن می‌شود و یک رکورد غیرقابل انکار، مهر زمانی و ایمن از هر پرداخت ایجاد می‌کند.

تا به امروز، تقریباً 6700 ارز دیجیتال در جهان وجود دارد که ارزش کل بازار آنها حدود 1.6 تریلیون دلار است. و بیت کوین اکثریت ارزش را در اختیار دارد. این توکن‌ها در چند سال اخیر بسیار محبوب شده‌اند، به طوری که یک بیت‌کوین معادل 60000 دلار است.

در اینجا برخی از دلایل اصلی وجود دارد که چرا همه به طور ناگهانی متوجه ارزهای دیجیتال می‌شوند:

 • امنیت بلاک چین سرقت را بسیار سخت تر می‌کند. زیرا هر ارز رمزنگاری شده دارای شماره شناسایی غیرقابل انکار خود است که به یک مالک متصل است.
 • کریپتو نیاز به ارزها و بانک‌های مرکزی شخصی‌سازی شده را کاهش می‌دهد. با بلاک چین، رمزارز را می‌توان بدون نیاز به مبادله ارز یا بدون دخالت بانک‌های مرکزی به هر نقطه و هرکسی در جهان ارسال کرد.
 • ارزهای دیجیتال می‌توانند برخی از افراد را ثروتمند کنند. دلالان قیمت ارزهای دیجیتال، به ویژه بیت کوین را بالا برده‌اند و به برخی از پذیرندگان اولیه کمک می‌کنند تا میلیاردر شوند. اینکه آیا این واقعاً مثبت است یا خیر، هنوز مشخص نشده است.
 • شرکت‌های بزرگ بیشتر و بیشتری به ایده ارز دیجیتال مبتنی بر بلاک چین برای پرداخت می‌پردازند. در فوریه 2021، تسلا به طور معروف اعلام کرد که 1.5 میلیارد دلار در بیت کوین سرمایه گذاری می‌کند و آن را به عنوان پرداخت برای خودروهای خود می‌پذیرد.
استدلال‌های قانونی زیادی علیه ارزهای دیجیتال

البته، استدلال‌های قانونی زیادی علیه ارزهای دیجیتال مبتنی بر بلاک چین وجود دارد. اولاً، کریپتو یک بازار بسیار تنظیم شده نیست. بسیاری از دولت‌ها به سرعت وارد حوزه کریپتو شدند، اما تعداد کمی از آن‌ها مجموعه‌ای قوی از قوانین مدون در رابطه با آن دارند. علاوه بر این، کریپتو به دلیل دلالان فوق‌الذکر، بی‌ثبات است. در سال 2016، بیت کوین حدود 450 دلار برای هر توکن قیمت داشت. سپس در سال 2018 به حدود 16000 دلار در هر توکن جهش کرد، به حدود 3100 دلار کاهش یافت و سپس به بیش از 60000 دلار افزایش یافت. عدم ثبات باعث شده است که برخی افراد بسیار ثروتمند شوند.

اینکه آیا ارزهای دیجیتال آینده هستند یا نه، باید منتظر بود. در حال حاضر، به نظر می‌رسد که افزایش سریع بلاک چین بیشتر از تبلیغات خالص در واقعیت ریشه می‌گیرد. اگرچه بلاک چین همچنان در این زمینه کاملاً جدید و بسیار اکتشافی پیشرفت می‌کند، اما بلاک چین نیز فراتر از بیت کوین نویدبخش است.

بلاک چین چیست؟

فراتر از بیت کوین: بلاک چین اتریوم

بلاک چین که در ابتدا به عنوان سیستم دفتر کل بسیار شفاف برای بیت کوین ایجاد شد، مدت‌هاست با ارزهای دیجیتال مرتبط بوده است. اما شفافیت و امنیت این فناوری در تعدادی از زمینه‌ها رو به افزایش بوده است، که بسیاری از آن‌ها را می‌توان به توسعه بلاک چین اتریوم مرتبط دانست.

در اواخر سال 2013، توسعه دهنده روسی-کانادایی Vitalik Buterin کاغذ سفیدی را منتشر کرد که پلتفرمی را پیشنهاد می‌کرد که عملکردهای سنتی بلاک چین را با یک تفاوت کلیدی ترکیب می‌کند: اجرای کد رایانه. بنابراین، پروژه اتریوم متولد شد.

بلاک چین اتریوم به توسعه دهندگان اجازه می‌دهد برنامه‌های پیچیده‌ای ایجاد کنند که می‌توانند با یکدیگر در بلاک چین ارتباط برقرار کنند.

برنامه نویسان اتریوم می‌توانند توکن‌هایی برای نمایش هر نوع دارایی دیجیتال ایجاد کنند، مالکیت آن را ردیابی کنند و عملکرد آن را طبق مجموعه‌ای از دستورالعمل‌های برنامه نویسی اجرا کنند.

توکن‌ها می‌توانند فایل‌های موسیقی، قراردادها، بلیط‌های کنسرت یا حتی سوابق پزشکی بیمار باشند. اخیراً، توکن‌های غیرقابل تعویض (NFT) رایج شده‌اند. NFT ها توکن‌های منحصر به فرد مبتنی بر بلاک چین هستند که رسانه‌های دیجیتالی (مانند ویدیو، موسیقی یا هنر) را ذخیره می‌کنند. هر NFT توانایی تأیید صحت، تاریخچه گذشته و مالکیت انحصاری قطعه رسانه دیجیتال را دارد. NFT ها به شدت محبوب شده‌اند زیرا موج جدیدی از سازندگان دیجیتالی را برای خرید و فروش آثار خود ارائه می‌دهند، در حالی که اعتبار مناسب و سهم منصفانه‌ای از سود را دریافت می‌کنند.

کاربردهای جدید بلاک چین، پتانسیل فناوری دفتر کل را برای نفوذ در سایر بخش‌ها مانند رسانه، دولت و امنیت هویت گسترش داده است. هزاران شرکت در حال حاضر در حال تحقیق و توسعه محصولات و اکوسیستم‌هایی هستند که کاملاً بر اساس فناوری در حال رشد کار می‌کنند.

بلاک چین وضعیت فعلی نوآوری را به چالش می‌کشد و به شرکت‌ها اجازه می‌دهد فناوری‌های پیشگامانه مانند توزیع انرژی همتا به همتا یا اشکال غیرمتمرکز رسانه‌های خبری را آزمایش کنند. دقیقاً مانند تعریف بلاک چین، استفاده از سیستم دفتر کل تنها با تکامل فناوری تکامل می‌یابد.

بلاک چین چیست؟ برنامه‌های کاربردی

بلاک چین تقریباً تعداد بی پایانی از برنامه‌های کاربردی در تقریباً هر صنعت دارد. فناوری دفتر کل را می‌توان برای ردیابی تقلب در امور مالی، به اشتراک گذاری ایمن سوابق پزشکی بیمار بین متخصصان مراقبت‌های بهداشتی و حتی به عنوان روشی بهتر برای ردیابی مالکیت معنوی در تجارت و حقوق موسیقی برای هنرمندان استفاده کرد.

تاریخچه

 

اگرچه بلاک چین یک فناوری جدیدی بوده، اما دارای تاریخچه غنی و جالبی است. در زیر جدول زمانی کوتاهی از برخی از مهم ترین و قابل توجه ترین رویدادها در توسعه بلاک شرح داده شده است.

2008

 • ساتوشی ناکاموتو، نام مستعار یک شخص یا گروه، «بیت کوین: یک سیستم نقدی الکترونیکی همتا به همتا» را منتشر می‌کند.

2009

 • اولین معامله موفق بیت کوین (BTC) بین دانشمند کامپیوتر هال فینی و اسرارآمیز ساتوشی ناکاموتو اتفاق می‌افتد.

2010

 • LASZLO HANYCEZ، برنامه نویس مستقر در فلوریدا، اولین خرید خود را با استفاده از بیت کوین تکمیل می‌کند. دو پیتزا PAPA JOHN. HANYCEZ 10000 بیت کوین را انتقال داد که در آن زمان حدود 60 دلار ارزش داشت. امروز ارزش آن 80 میلیون دلار است.
 • ارزش بازار بیت کوین رسماً از 1 میلیون دلار فراتر می‌رود.

2011

 • 1 BTC = 1 USD، برابری ارز دیجیتال با دلار آمریکا.
 • بنیاد ELECTRONIC FRONTIER Foundation، ویکی لیکس و سایر سازمان‌ها شروع به پذیرش بیت کوین به عنوان کمک مالی می‌کنند.

2012

 • بلاک چین و ارز رمزنگاری شده در برنامه‌های تلویزیونی پرطرفدار مانند همسر خوب که بلاک چین را به فرهنگ پاپ تزریق می‌کند، ذکر شده است.
 • مجله بیت کوین که توسط توسعه دهنده اولیه بیت کوین ویتالیک بوترین راه اندازی شد.

2013

 • ارزش بازار BTC از 1 میلیارد دلار فراتر رفت.
 • بیت کوین برای اولین بار به 100 دلار/BTC رسید.
 • BUTERIN مقاله «پروژه اتریوم» را منتشر می‌کند که نشان می دهد بلاک چین علاوه بر بیت کوین، امکانات دیگری نیز دارد (به عنوان مثال، قراردادهای هوشمند).

2014

 • شرکت بازی سازی ZYNGA، D LAS VEGAS HOTEL و OVERSTOCK.COM همه شروع به پذیرش بیت کوین به عنوان پرداخت کرده‌اند.
 • پروژه اتریوم BUTERIN از طریق یک پیشنهاد اولیه سکه (ICO) تأمین مالی می‌شود که بیش از 18 میلیون دلار در بیت کوین جمع آوری می‌کند و راه‌های جدیدی را برای بلاک چین باز می‌کند.
 • R3، گروهی متشکل از بیش از 200 شرکت بلاک‌چین، برای کشف راه‌های جدید بلاک‌چین که می‌تواند در فناوری پیاده‌سازی شود، تشکیل شده است.
 • پی پال ادغام بیت کوین را اعلام می‌کند.

2015

 • تعداد بازرگانانی که بیت کوین را می‌پذیرند بیش از 100000 است.
 • تیم زنجیره‌ای شرکت Blockchain NASDAQ و SAN-Francisco برای آزمایش فن آوری برای تجارت سهام در شرکت‌های خصوصی.

2016

 • غول فناوری IBM یک استراتژی بلاک چین را برای راه حل‌های تجاری مبتنی بر ابر اعلام می‌کند.
 • دولت ژاپن مشروعیت بلاک چین و ارزهای رمزنگاری شده را به رسمیت می‌شناسد.

 

2017

 • بیت کوین برای اولین بار به 1000 دلار/BTC می‌رسد.
 • ارزش بازار ارزهای دیجیتال به 150 میلیارد دلار می‌رسد.
 • جیمی دیمون، مدیر عامل JP MORGAN، می‌گوید که او به بلاک چین به عنوان یک فناوری آینده اعتقاد دارد و از وال استریت به سیستم LEDGER رای اعتماد می‌دهد.
 • بیت کوین به بالاترین حد خود در 19783.21 دلار/BTC رسیده است.
 • دبی اعلام کرد که دولتش تا سال 2020 از فناوری بلاک چین استفاده خواهد کرد.

2018

 • فیس بوک متعهد به راه اندازی یک گروه بلاک چین است. همچنین به امکان ایجاد ارز رمزنگاری شده خود اشاره می‌کند.
 • IBM یک پلتفرم بانکی مبتنی بر بلاک چین را با بانک‌های بزرگی مانند سیتی و بارکلی که در حال امضا هستند، توسعه می‌دهد.

2019

 • رئیس جمهور چین، جی شین پینگ، به طور علنی از بلاک چین استقبال می‌کند، زیرا بانک مرکزی چین اعلام می‌کند که در حال کار بر روی ارز دیجیتال خود است.
 • جک دورسی، مدیرعامل توییتر و اسکوئر اعلام کرد که SQUARE مهندسان بلاک چین را برای کار بر روی طرح‌های آتی کریپتو استخدام خواهد کرد.
 • بورس اوراق بهادار نیویورک (NYSE) ایجاد BAKKT – یک شرکت کیف پول دیجیتالی که شامل تجارت کریپتو می‌شود را اعلام کرد.

2020

 • بیت کوین تا پایان سال 2020 تقریباً به 30000 دلار می‌رسد
 • پی پال اعلام می‌کند که به کاربران امکان خرید، فروش و نگهداری ارزهای رمزنگاری شده را می‌دهد.
 • باهاما به اولین کشور جهان تبدیل شد که ارز دیجیتال بانک مرکزی خود را راه اندازی کرد، که به طور مناسب به عنوان “Sand Dollar” شناخته می‌شود.
 • بلاک چین به یک بازیکن کلیدی در مبارزه با کووید-19 تبدیل می‌شود، عمدتاً برای ذخیره ایمن داده‌های تحقیقات پزشکی و اطلاعات بیماران

برا ی کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان ما در گروه مهرگان آی تی در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازگشت به بالا