اسلات مادربرد چیست؟ 4 نوع اسلات مادربرد

اسلات مادربرد چیست ؟ 4 نوع اسلات مادربرد چیست؟

اسلات مادر برد چیست؟

اگر به مادربرد کامپیوتر و لپ‌تاپ خود نگاهی بی‌اندازید، متوجه وجود چندین شیار روی آن خواهید شد که می‌توان چیزی را داخل آنها جای داد. به شیارهایی که روی مادربرد قرار دارند و می‌توان قطعاتی مانند رم، کارت گرافیک، سی پی یو و … را داخل آنها نصب کرد، اسلات می‌گویند.

4 نوع اسلات مادربرد چیست؟

  •  2-اسلات سی پی یو :

 اسلات CPU (که سوکت سی پی یو نیز نامیده می‌شود) جایی است که پروسسور روی مادربرد کامپیوتر قرار می‌گیرد. برای تعویض سی پی یو، شما باید سوکت را به وسیله بلند کردن زبانه کوچکی که کنار سوکت قرار دارد باز کنید، سپس به آرامی CPU را بیرون آورید و با CPU جدید جایگزین کنید.

 

اسلات سی پی یو 

 

  • 2 – اسلات رم:

 در لبه خارجی مادربرد قرار دارد. در مادربردهای قدیمی تنها یک اسلات با یک رنگ قرار داشت که نشان دهنده اتصال رم تک کاناله بود. امروزه تعداد این اسلات ها بیشتر شده و معمولا با دو رنگ مجزای سفید و مشکی یا سفید و آبی مشخص میشوند و بیانگر قابلیت پشتیبانی از رم دو کاناله هستند.

 

اسلات رم:

  • 3 – اسلات PCI :

 

 اتصال قطعات جانبی که به طور مخفف PCI نامیده می‌شود، یک شکاف برای گسترش کارت‌های جانبی است. بیشتر کامپیوترهای دسکتاپ دارای چندین شکافPCI  هستند. اسلات‌های PCI برای کارت‌های گوناگونی مثل مودم، کارت‌های شبکه، تیونرهای تلویزیون، تیونرهای رادیو، کارت‌های صدا و تصویر کاربرد دارد. گرچه امروزه بسیاری از کامپیوترها به طور پیش‌فرض از این کارت‌ها پشتیبانی می‌کنند.

 

اسلات PCI

  • 4 – اسلات PCI Express :

 

 اسلات PCI Express همانند اسلات PCI برای کارت‌های توسعه بکار می‌رود. PCI Express اجازه می‌دهد تا دیتا با سرعت بالاتری نسبت به PCI انتقال پیدا کند.PCI Express جایگزین پورت AGP شده‌است که در بیشتر کامپیوترها اسلات اصلی برای کارت گرافیک است.

بیشتر برنامه‌های جدید از قبیل Adobes popular photo و ویرایشگر تصویر وابستگی بیشتری به کارت گرافیک پیشرفته برای پردازش دیتا دارند. پس ارتقاء کارت گرافیک می‌تواند به شدت کارایی سیستم شما را بهتر کند.

 

اسلات PCI Express :

 

برای کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان ما در گروه مهرگان آی تی در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازگشت به بالا