رم تک کاناله و دو کاناله چه تفاوتی دارد؟

رم تک کاناله و دو کاناله چه تفاوتی دارد؟؟

رم تک کاناله و دو کاناله چه تفاوتی دارد؟ یک مادربرد را تصور کنید. همانطور که میدانید رم و پردازنده بر روی آن قرار میگیرد. اطلاعات رم از طریق مسیری که BUS نام دارد به پردازنده انتقال پیدا میکند. تمام این نقل و انتقال اطلاعات ابتدا از طریق Hub Memory Controller کنترل و سپس هدایت میشوند. این MHC بر روی North Bridge یا پل شمالی کنار پردازنده و بر روی مادربرد قرار دارد. وظیفه کنترل کننده حافظه این است که پی در پی جریانات الکتریکی را به مدارات الکترونیکی بفرستد. تا رفرش شده و به این ترتیب مانع ازبین رفتن اطلاعات شود. در حال حاظر این North Bridge داخل CPU تعبیه شده است.

همانطور که گفته شد، Hub Memory Controller بین رم و پردازنده ارتباط برقرار میکند. حافظه رم از طریق 3گذرگاه به Hub Memory Controller وصل میشود. که همانطور که در ابتدا گفتیم این گذرگاه ها BUS نام دارد. این باس به سه بخش: 1)گذرگاه آدرس – 2)گذرگاه دیتا – 3)گذرگاه کنترل تقسیم میشود.

BUS آدرس: دستورات لازم را به رم داده تا برای مثال هر اطلاعات در دام بخش ذخیره شود.

BUS دیتا: ار انتقال دستوراتی که به رم داده میشود و یا اطلاعاتی که از رم خارج میشود را انجام میدهد.

BUS کنترل: فرمان های صادر شده از سوی پردازنده را به رم میبرد. برای مثال مشخص میکند کدام دستور خواندنی و کدام نوشتنی است.

کانال رم چیست؟

توضیحات فوق برای آن بود که به پاسخ این سوال برسیم که کانال چیست؟ متوجه شدیم که کانال مسیری است که بین حافظه رم و پردازنده ارتباط برقرار میکند.

برای مثال: در رم یک کاناله، در یک مسیر 64بیت دیتا به پردازنده منتقل میشود. این اتقال چگونه انجام میشود؟ در ادامه توضیح میدهیم:

64عدد سیم مسی از ماژول های رم تک کاناله به سمت Memory Controller میروند که با D0  تا D63 مشخص کد گذاری میشوند. حال اگر بجای یک کانال دو کانال داشته باشیم، این مسیر دو برابر می‌شود. و 64 سیم مسی میشود 128 سیم مسی که با D0 تا D127 مشخص میشوند. رم ها 64 بیتی هستند و برای انتقال 128 بیت می بایست دو عدد رم 64 بیتی بر روی اسلات رم در مادربرد استفاده شود.

لازم به توضیح است که در این شرایط باید رم ها از مشخصت برابر برخوردار باشند. مثلا کلاک پالس، تایمینگ و ظرفیتشان یکی باشد مثلا دو رم 2گیگابایتی باشند با ویژگی های برابر. در حالت دو کاناله به هرکدام از رم ها یک مسیر 64بیتی تعلق میگیرد. یعنی 128بیت. درنتیجه پهنای باند بیشتر شده و پردازنده نیز بهتر عمل میکند. در ادامه پهنای باند تاثیر آن در سرعت سیستم را شرح خواهیم داد.

 

تفاوت رم یک کاناله و دو کاناله در مادربرد :

اما نکته ای که اکنون باید به آن توجه کرد این است که مادربرد باید قابلیت پشتیبانی از رم های دوکاناله را داشته باشد. برای تشخیص این قابلیت در مادربرد، دقت کنید که اسلات رم از دو رنگ متفاوت تشیل شده باشد. اگر از دو رنگ آبی و سفید، مشکی و سفید و… تشکیل شده باشد به معنای آن است که میتواند از رم دو کاناله پشتیبانی کند. برای آنکه بتوانیم از قابلیت dual channel استفاده کنیم باید رم ها را روی اسلات های هم رنگ قرار بدهیم. برای مثال: یک هارد 2GB را روی اسلات آبی و یک هارد 2GB دیگر را روی اسلات آبی بعدی قرار دهید. اگر یکی بر روی اسلات آبی و یکی بر روی اسلات سفید قرار بگیرد، دیگر قابلیت دو کاناله نداشته و به صورت تک کاناله کار میکند.

پهنای باند چیست؟

در بخش قبلی توضیح دادیم که رم دو کاناله پهنای باند بیشتری به ما میدهد. این پهنای باند چیست؟ با ی مثال کاملا مشخص میکنیم که پهنای باند به چه معنا است.

ممکن است برای بالا بردن سرعت سیستم، توصیه شده باشد که بجای یک رم 4GB از دو رم 2GB استفاده کنید. اما وقتی میپرسید چرا، کمتر سی از آن اطلاع دارد. دلیل این کار در مبحث پهنای باند نهفته است. شما چه 2عدد رم 2GB داشته باشید و چه 1عدد رم 4GB فرقی در میزان ظرفیتی که در اختیار دارید ندارد. اما همه چیز ظرفیت نیست. سرعت انتقال داده بسیار مهم است.

در یک مثال ساده موضوع پهنای باند و ارتباطش با سرعت را شرح میدهیم.

برای مثال ما یک رم با ظرفیت 4GB با سرعت کلاک 1333MHZ داریم. این رم در هر کلاک 64 بیت به کنترل کننده حافظه انتقال میدهد. حال اگر بخواهیم بدانیم این رم در هر ثانیه توانایی انتقال چند بیت دیتا دارد باید پهنای باند آن را محاسبه کنیم. پهنای باند از طریق یک فرمول بسیار ساده محاسبه میشود:

سرعت کلاک * 8 = پهنای باند رم DDR درنتیجه داریم : 1333 * 8 = 10664 بیت در ثاتنیه یا به عبارتی 10GB در ثانیه. حال اگر شما دو رم 2 گیگابایتی با سرعت کلاک 1333 داشته باشید، شما پهنای باند دوبرابر دارید و بجای 10GB در ثانیه 20GB در ثانیه سرعت انقال دارید.

برای کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان ما در گروه مهرگان آی تی در ارتباط باشید.

 

 1. عنایت -

 2. جواد شریفی -

  باسلام خدمت استاد ارجمند من الان مادربردم دقیقا مثل همین مادربرد است و من یک رم 8 گیگ دارم ومیخواهم یک رم 8 گیگ دیگر اضافه کنم حالا در فروشگاههای اینترنتی مینویسند این رم تک کانالست ایا بدرد من میخورد یا باید دو کاناله بخرم وسوال بعدیم اینکه باید حتما ان هم 8 گیگ باشد و در رابطه با فرکانسم توضیح دهید ایا فرکانسهایش هم باید یکی باشد ودر اخر از کجا بفهمم که فرکانس رم من چند است با نهایت تشکر و قدر دانی از توضیحاتان موفق وپیروز باشید.

  1. Mohsenghanbari -

   سلام دوست عزیز. برای استفاده از یک رم جدید نیازی نیست که حتما دو کاناله باشد و حتما هم نباید 8 گیگابایت باشد فقط باید فرکانس 2 رم یکی باشد برای اینکه فرکانس رم خود را متوجه بشید لیبل ان را مشاهده کنید معمولا با اعدادی مثل 800-1333-1600 یا غیره نوشته شده است برای راهنمایی بیشتر میتوانید عکس رم خود را برای ما ارسال کنید.

  2. سعید -

   سلام
   لب تاپ من دوکاناله است امکان این هست که یک رم 8گیگ بندازم یا حتما باید دو تا 4گیگ بندازم؟آخه دوتا 4گیگ گرونه.لب تاپ لنوو آیدپت z510 رم ddr3 هست.اگر امکانش هست جواب رو ایمیل کنید.
   باسپاس

   1. Saeed -

    یه سوال دیگه این که الان روی لب تاپ 4+2گیگ هست می شود یک رم 8که خریدم با 4گیگ خودش بندازم یعنی4+8بشه

    1. shahintahmasbi -

     بله امکانش هست
     فقط باید توجه کنید که باس هر دو رم یکی باشه

   2. shahintahmasbi -

    سلام دوست عزیز
    بله امکانش هست
    جواب رو براتون ایمیل هم کردیم

 3. Shahin -

  سلام مهندس . مادربورد سیستم من فقط دو اسلات رم داره و توی توضیحاتش نوشته شده دو کاناله
  آیا تفاوتی داره که دو رم دو کاناله بگیرم یا دو عدد رم تک کاناله ؟

  1. Mohsenghanbari -

   سلام. دوست عزیز با توجه به اینکه مادربرد ddr2 هستش پیدا کردن رم 2 کاناله برای آن سخت خواهد بود شما میتوانید از 2 عدد رم دقیقا مثل هم استفاده کنید

   1. Shahin -

    متشکر بابت توضیحات و پاسخ سریعتون 💙

    1. Mohsenghanbari -

     انجام وظیفه بود.

 4. Shahin -

  سلام مهندس . مادربورد سیستم من asus psgc-mx/1333 هست با دو‌ اسلات رم
  آیا تفاوتی داره که رم تک کانال بگیرم یا دو کاناله؟

  1. Mohsenghanbari -

   سلام دوست عزیز. اگر مادربرد شما رم 2 کاناله پشتیبانی میکند قطعا استفاده از رم 2 کاناله روی سرعت سیستم تاثیر گذار است

   1. Tofigh -

    سلام خواستم بگم اگه میشه منو راهنمایی کنید ممنون میشم من یه مادربورد گیگابایت مدل
    Ga ep43t-usb3 دارم خواستم بگم چه رمی بزارم بهتره 2 تا دوگیگ یا یه 4 گیگ میخواستم بدونم میشه 4 گیگ گذاشت مثلا 2 تا 4 گیگ یا بیشتر خیلی ممنون میشم راهنمایی کنید حداکثر cpu هم که داره 4 هسته ایه

    1. Mohsenghanbari -

     سلام دوست عزیز شما میتونید تا 16 گیگابایت رم با فرکانس 1600 روی مادربردتون بزارید.فرقی نمیکنه به چه حالتی باشه ولی پیشنهاد میکنم به صورت دوتای باشه یعنی یا 2 تا 2گیگ یا 2تا 4 گیگ و نهایتا 2 تا 8 گیگ.

     1. عصمت الله مایار -

      سلام ممنون بابت معلومات شما من یک سوال داشتم چجوری بفهمم که رم که استفاده میکنیم چند کاناله است هر چی تو انترنت دیدم نتانستم به کدام نتیجه برسم میشه رهنمایی کنید ممنون میشم.

     2. Mohsenghanbari -

      سلام دوست عزیز. در صورتی که روی مادربرد شما 2 عدد رم با مشخصات یکسان و روی اسلاتهای همرنگ موجود باشد اون میشه 2 کاناله.

 5. حمید -

  سلام خسته نباشید من لپتاپم رمش ۸ هست (در تسک منیجر speed 2933 نوشته شده) با سیپیو i5 10300h و یدونه اسلات دیگر جا دارد برای رم میشه راهنمایی کنید رم ۸ گیگ تک کاناله بگیرم یا دوکاناله؟ و اینکه همون سرعت ۲۹۳۳ بگیرم؟مدل هم باید مد نظر باشه یا فرقی نمیکنه؟

  1. Mohsenghanbari -

   سلام دوست عزیز . برای این کار شما باید یک رم کاملا مشابه رم خودتون تهیه کنید. بهتره تک کاناله بگیرید چون خودتون یه رم موجود دارید و رم های دو کاناله معمولا توی پک های 2 تای و 4 تای هستند. لطفا به واتساپ شرکت عکس رم خودتون رو ارسال کنید تا بیشتر راهنماییتون کنیم. شماره واتساپ شرکت
   0901-0766327

 6. سعید -

  سلام وقت بخیر ..من مادربرد h۸۱ گیگابایت دارم ک از دو اسلات رم رو برخورداره،میخواستم بدونم که میشه از دو رم با ظرفیت و فرکانس برار در این مادربرد استفاده کنم؟ممنون از شما

  1. Mohsenghanbari -

   سلام دوست عزیز. بله امکانش هست.

   1. احمدرضا -

    سلام وقت بخیر. مادربرد من Asus H61_plus هست .
    روش ۲ تا رم چهار و دو گیگ هست که در مجموع ۶ گیگ میشه
    ( نوع رم ddr3 ) . الان میخام یه رم ۸ و یه رم ۲ بندازم که در مجموع ۱۰ گیگ بشه . حالا چه رمی باید تهیه کنم؟ تک کاناله یا دو کاناله؟

    1. shahintahmasbi -

     سلام دوست عزیز
     وقتتون بخیر
     اگه مایلید از رم 2 گیگ قبلی استفاده کنید و اون رم تک کاناله هست بهتره 8 گیگ رو تک کاناله تهیه کنید
     اگه میخواید جفت رم هارو بخرید بهتره دو کاناله تهیه کنید
     فقط موقع خرید حتما به باس توجه کنید ، باس هر رم دم باید یکی باشه

    2. ابولفضل -

     سلام من سیستمم 2 رم 4 گیگ ddr3 هست که میشه 8 گیگ میخام
     دوتا 2گیگ بزارم کنارش تا بشه 12 گیگ شدنی هست

     1. ابولفضل -

      یچیز دیگه مادر برد من جای 4 تا رم داره 2 تا مشکی 2تا سفید
      روی دوتا سفید رم 4 گیگ گذاشتم که میشه 8 گیگ
      میخام 2 تا رم دو گیگ بهش اضافه کنم یعنی بزارم روی دوتا اسلات مشکی یا شدنی هست

     2. shahintahmasbi -

      سلام دوست عزیز
      بله میشه این کار رو کرد فقط چک کنید ببینید پردازنده و ماردبرد تا چند گیگ رم رو میتونن ساپورت کنن

     3. shahintahmasbi -

      سلام دوست عزیز
      بله میشه این کار رو کرد فقط چک کنید ببینید پردازنده و ماردبرد تا چند گیگ رم رو میتونن ساپورت کنن

    3. mohamad -

     سلام خسته نباشیدمادربردمنh61m-s2pvگیگابات هست آیامیتونم ازرم با فرکانس۱۶۰۰استفاده کنم

     1. Mohsenghanbari -

      سلام دوست عزیز مادربرد شما نهایتا تا باس 1333 و 16 گیگابایت رم پشتیبانی میکند.

 7. محمد -

  با سلام خدمت شما. لپ‌تاپ بنده Asus TUF gaming fx 505 dt هستش. ۸ گیگ رم داره و میخوام ارتقا بدم. هنوز گارانتی داره و باید ببرم اونجا بدم عوض کنم. نمیدونمم رمی ک توی دستگاهه چ مارکیه همونو بخرم. فرکانسش ۲۴۰۰ هستش. میخوام رم ۱۶ براش بخرم بدم گارانتی بندازه روش. ایا تک کاناله بخرم یا دو کاناله؟ از کجا بفهمم مارک رمی ک الان توی دستگاهه؟ تشکر از شما

  1. Mohsenghanbari -

   سلام دوست عزیز .شما باید برنامه cpu z رو نصب کنید و برند رم خودتون رو شناسایی کنید.

 8. isa -

  سلام وقتتون بخیر
  مادربرد من ep41t-ud3l ریورژن 1.4 هست
  این هم مشخصات مادربرد که گفته تا هشت گیگ رم ساپورت می کنه

  بعد من چهار تا از اینن رمها گرفتم رم دو گیگ

  الان من این چهار تا رو که می ندازم سیستم تصویر نمی دهد و فقط روی مادربرد در کنار رمها چهر تا چراغ روشن و خاموش می شوند
  وقتی دو تا رو میندازم میاره بالا
  لطفا بگین چرا چهر اسلات رو رم میندازم نمیاره
  اگه دو تا رم رو هم به غیر هم رنگ بندازم بازم نمیاره

  1. Mohsenghanbari -

   سلام دوست عزیز . شما ابتدا تک تک رم ها رو به صورت جداگانه روی مادربرد خودتون تست کنید تا از سلامت همه آنها مطمعن بشید. نتیجه رو از طریق واتساپ شرکت به شماره 09010766327 به ما اعلام کنید تا بیشتر راهنمایتون کنیم

 9. mas -

  خواستم بپرسم اگر ۸ گیگ رم داشته باشه لپتابت که ۴ تاش آنبرده، اگر اون یکی ۴ گیگه رو برداری بجاش ۱۶ بندازی که سرجمع بشه ۲۰ گیگ رم مشکلی ایجاد میکنه تو پرفورمنس سیستم ؟

  1. Mohsenghanbari -

   سلام دوست عزیز. مشکلی پیش نمیاد فقط باید مشخصات رم 16 گیگ با 4 گیگ آنبرد یکی باشه.

 10. ali -

  لب تاپ بنده لنوو z510 16 گیگ رم ساپورت میکنه زده 2 کاناله الان 6 گیگ رم روشه
  باید 2 تا رم 2 کاناله بگیرم؟
  Up to 8GB Dual Channel DDR3L-1333 / 1600 MHz (2 SO-DIMM slots)
  این در سایت لنوو زده 1333 چیه؟

  1. shahintahmasbi -

   سلام دوست عزیز
   منظور از 1333 ، باس رم شما هستش
   لپتاپ شما از رم هایی با باس 1333 و 1600 مگاهرتز پشتیبانی میکنه
   فرقی نداره تک کاناله بندازید یا دو کاناله لپتاپ شما هم از دوکاناله پشتیبانی میکنه هم از تک کاناله ولی اگه دو کاناله بخرید نتیجه و سرعت بهتری بهتون میده
   فقط موقع تهیه رم باید حواستون باشه که باس هر دو رم یکی باشه

 11. امیرحسین میراحمدی -

  سلام خسته نباشید من لپ تاپم یه رم ۱۶ و یه اسلات رم خالی داره و مادر بردم هم از دوکاناله پشتیبانی میکنه.من میخام یه رم ۱۶ گیگ دگ تهیه کنم و در کنار رم خودم نصبش کنم تا ۳۲ گیگ دوکاناله بشه.ولی وقتی تو اینترنت سرچ میکنم تو مشخصات یک سری از رم های 16 گیگ نوشته دو کاناله یک سری ها رو هم نوشته تک کاناله.این بدین معناست ک اون رم تک کاناله از قابلیت دو کاناله پشتیبانی نمیکنه یا اینکه منظور از دو کاناله تو مشخصات رم صرفا اینه ک بجای رم ۱۶ گیگ دو تا رم هشت گیگ با یه مشخصات تو پک رم وجود داره؟

  1. shahintahmasbi -

   سلام وقت بخیر
   برای دو کاناله شدن رم هاتون حتما باید باس و تایمینگشون یکی باشه ، اگه برندشون هم یکی باشه چه بهتر
   منظور این نیست که پشتیبانی نمیکنه ، منظور فروش به صورت تکی است

 12. مهدی -

  سلام مادر برد من M4N68T 4*DIMM Dual channel هست حداکثر چند گیگ رم من تونم برای این مادربرد بزارم و با چیدمانی که حداکثر سرعت برای سیستم داشته باشم

  1. Mohsenghanbari -

   سلام دوست عزیز
   به دلیل اینکه مادربردتون قدیمی هستش اطلاعات زیادی در موردش پیدا نکردیم. فقط چند جا زده بود که میشه تا 16 گیگ استفاده کرد. شما باید از ماژول های یک سان با یک حجم و باس استفاده کنید.

  2. Mohsenghanbari -

   سلام دوست عزیز
   به دلیل اینکه مادربردتون قدیمی هستش اطلاعات زیادی در موردش پیدا نکردیم. فقط چند جا زده بود که میشه تا 16 گیگ استفاده کرد. شما باید از ماژول های یکسان با یک حجم و باس استفاده کنید.

 13. حسن موسوی -

  سلام مهندس خسته نباشید.
  من مادربوردم مدل GA-EP41T-USB3 هست و دو تا رم 2 گیگ به صورت دو کاناله دارم استفاده میکنم. حالا خواستم بدونم این مادربورد بیشتر از این ساپورت میکنه که ارتقاش بدم؟ و در صورت ساپورت باید دو رم ۲ گیگ اضافه کنم یا یک رم ۴ گیگ؟ ضمنا این مادربورد ۴ اسلات رم داره. خیلی ممنون

  1. shahintahmasbi -

   سلام دوست عزیز
   وقتتون بخیر
   بر اساس اطلاعات درج شده داخل سایت سازنده ، مادربرد شما تا 4 گیگ رم ساپورت میکنه و بیشتر نمیتونید ارتقا بدید.

 14. محمد -

  سلام وقت بخیر
  من یک لپتاپ ایسوس n552vw دارم که در سایت سازنده مقدار رم 16 گیگ (دو ماژول 8گیگ) برای آن توصیه شده ولی در برخی از سایت های دیگر مقدار 32 گیگ (دوماژول 16 گیگ) برای این مدل ذکر وتست شد من در این مورد دو سوال داشتم:
  1-آیا نصب رم بیشتر از آنچه که سازنده ذکر کرده باعث آسیب به مدار کنترلی رم مادربرد نمیشود؟
  2-آیا با نصب رم بیشتر از حد ذکر شده رم ها محدود نمی شوند یعنی از حالت دو کاناله خارج شده و هریک جدا به صورت تک کاناله شناسایی شود؟
  ( cpu مورد استفاده در این سیستم 6700hq است و به گفته کمپانی اینتل تا 64 گیگ مموری را در حالت دو کانال پشتیبانی میکند)

  1. shahintahmasbi -

   سلام وقت بخیر
   اگه بیشتر از رمی که داخل سایت سازنده نوشته شده استفاده کنید احتمال اینکه رم کار نکنه خیلی زیاده ولی آسیبی به مدار نمیرسونه
   رم ها تک کاناله نمیشن ولی باس رم محدود میشه

 15. علی -

  سلام مادربورد من 4 اسلات رم داره و الان 2تا رم 8 روشه (رنگ یکسان) … میتونم فقط 1 رم 8 دیگه اضاف کنم یا حتما باید 2 تا دیگه اضاف کنم؟

  1. shahintahmasbi -

   سلام
   بله میتونید وصل کنید فقط دقت کنید که باس رمی که میخرید با رم های قبلیتون یکی باشه

 16. Heidar J -

  سلام
  وقتتون بخیر
  من دو تا رم ۸ دوکاناله سامسونگ گرفتم که باس جفتشون یکیه و همه چی به جز یه عدد تو تایمینگ تفاوت داره! حتی جالبه مدلشون هم یکیه!!! میتونم به عنوان دوکاناله استفاده کنم یا باید دقیقا مثل هم باشه؟ اعداد روشون رو مینویسم براتون.
  رم اول : 8GB 2R*8 PC3L-12800S-11-11-F3
  رم دوم: 8GB 2R×8 PC3L-12800S-11-13-F3

  1. shahintahmasbi -

   سلام دوست عزیز وقت بخیر
   احتمال اینکه 2 کاناله کار نکنه زیاده چون تایمینگ هم مهمه
   برای اطمینان میتونید بعد از نصب رم ها با نصب و اجرای برنامه CPU-Z و چک کردن قسمت MEMORY از دو کاناله یا تک کاناله بودن مطمئن بشید

 17. علی رضا -

  دروود و روز خوش
  من ی مادر بورد ایسوس x370 دارم که الان دو تا رم 8 سامسونگ با باس 2400 داره
  کار من فتو شاپ هست می خوام دو تا رم 16 با باس 3200 بگیریم
  اول اینکه تک کاناله یا دو کانال بگیرم و از چه برندی باشه و اینکه این مادربورد رم 2 کاناله ساپورت میکنه

  1. shahintahmasbi -

   سلام دوست عزیز
   روزتون بخیر
   2 کاناله بگیرید ( البته اگه دوتا رم مشابه بگیرید خودش دو کانه میشه ) سعی کنید از برند های معروف بگیرید : کورسیر ، سامسونگ ، گیل
   مادربردتون رم دو کاناله ساپورت میکنه

 18. Pc -

  سلام
  من تو مشخصات رم لپ تاپم نگاه کردم نوشته تا دو کاناله ساپرت میکنه و الان داره از یک کانالش استفاده میکنه و رم لپ تاپم 4 گیگ هست، حالا میخوام یه رم 8 گیگ تک کاناله جایگزین اون 4 گیگ کنم، آیا این رم 8 گیگ که تک کاناله هست میتونم جایگزین رم 4 گیگ دو کاناله لپ تاپم کنم؟ مشکلی برای لپ تاپ پیش نمیاد؟

  1. shahintahmasbi -

   سلام دوست عزیز میتونید استفاده کنید و مشکلی پیش نمیاد

 19. Pc -

  و اینکه مشخصات دو تا رم دقیقا یکسان هست به غیر از تک کاناله و دو کاناله

  1. shahintahmasbi -

   سلام دوست عزیز میتونید استفاده کنید و مشکلی پیش نمیاد

 20. محمد -

  سلام آیا در معماری دو کاناله حتماً حتماً باید حجم دو ماژول یکی باشه ؟ یا صرفاً فرکانس و تایمینگ مهمتره ،
  مثال من میخوام یک رم ۸گیگ cl9 ۱۳۳۳ رو با یک رم ۴گیگ ۱۳۳۳ cl9 رو در حالت دو کانال نصب کنم که بشه ۱۲ گیگ آیا امکانش هست یا حتماً باید هردو ظرفیت یکسان داشته باشند ؟
  ممنون از مطالب خوبتون

  1. shahintahmasbi -

   سلام وقت بخیر
   مهم نیست حجم رم ها چه قدر باشه
   فرکانس ، تایمینگ و برند سازنده چیپست مهمه ( دقت کنید سازنده رم نه سازنده چیپستی که داخل رم استفاده شده )
   اگه به راهنمایی بیشتری نیاز داشتید خوشحال میشیم زنگ بزنید یا همین جا کامنت بزارید
   02154924 داخلی 603

   1. محمد -

    بسایر ممنون از پاسخگویی سریع و سایت خوبتون
    واقعاً استفاده کردم

    1. shahintahmasbi -

     خواهش میکنم دوست عزیز

   2. Amir -

    سلام خسته نباشید من مادربرد h61mc ایسوس دارم ۱۶ گیم رم داره میخواستم بدونم میشه ارتقا داد دوتا رم ۸ گیگه با باس یکی فقط برند یکی hp برند اون یکی گینگستون

    1. shahintahmasbi -

     سلام وقت بخیر
     اگه برندها یکی نباشن احتمال این هست که با هم کار نکنن

 21. Morteza -

  با سلام بنده مادربرد کامپیوترم دوتا اسلات برای ram داره ولی جفتش یک رنگ هستن و یدونه رام ۸ دارم و میخواهم یدونه دیگه اضافه کنم ایا رام تک کاناله اضافه کنم یا دوکاناله ؟

  1. shahintahmasbi -

   سلام دوست عزیز
   دو کاناله اضافه کنید

   1. م.ملکی -

    با سلام و احترام
    یه سیستم دارم با مادربورد گیگا ma770t-ud3 و سی پی یو athlonx250 3ghz.   که رم فعلی آن ddr3-2gb-1333 است. جدیدا یک رم ddr3 4 با باس 1333 گرفتم. وقتی روی سیستم می گذارم بوق های ناپیوسته و بلند میزند و روشن نمی شود. رم را جای دیگر تست کردم سالم است. با رم قبلی 2 هم هر 4 اسلات مادربورد را چک کردم سالم بودند. ممنون میشوم راهنمایی بفرمایید.

    1. Mohsenghanbari -

     سلام دوست عزیز. لطفا برند رم خودتون رو اعلام کنید
     ممکن است مشکل از پشتیبانی نشدن رم توسط سی پی یو باشد.

 22. کیوان -

  سلام و خسته نباشید
  من لپ تاپ لنوو s540 دارم می خواستم رم کروشیال 16 cl22 3200 روش بندازم میخواستم بدونم اول اینکه ساپورت میکنه و دوم اینکه از کجا باید فهمید رم اوریجینال هست مثلا پشت جعبه یکی زده بود origin china و یکی دیگه زده بود assembled in malaysia
  ممنون

  1. shahintahmasbi -

   سلام وقت بخیر
   طبق اطلاعات سایت لنوو لپ تاپ شما تا 16 گیگ رم رو ساپورت میکنه ولی متاسفانه ذکر نکرده تا چه باسی رو ساپورت میکنه
   پیشنهاد میکنم با برنامه cpuz چک کنید که رمی که روی لپ تاپتون هست چه باسی هست و مشابه همون رو خریداری کنید
   در مورد گزینه های origin و assembled : اولی یعنی اینکه تمامی قطعات داخل اون کشور تولید و سرهم شدن و گزینه دوم ( assembled ) یعنی داخل کشور دیگه ای تولید شدن و داخل کشور دیگه ای ( اینجا مالزی ) سرهم شدن.
   برای اینکه مطمئن بشید رم ارجیناله یا نه باید از جاهای معتبر با گارانتی معتبر جنس رو بخرید وگرنه چه گزینه اول چه دومی ارجینال هست و زیر نظر شرکت اصلی سازنده تولید شدن.

   1. کیوان -

    سلام من امروز رم رو خریدم با گارانتی آواژنگ و برام تست کردن مشکلی نبود با اینکه رم 3200 هست ولی speed توی قسمت memory 2400 خورده و جواب داد.خیلی ممنون از جواب کامل شما

    1. shahintahmasbi -

     پس لپ تاپتون بیشتر از 2400 ساپورت نمیکنه
     خواهش میکنم دوست عزیز

 23. رضا -

  با سلام و تشکر از مطالب مفیدتون واقعا کمک کرد یه سوالی داشتم لپتاپی دارم مدل thinkbook 15 g2 i7 که هشت گیگ رم آنبرد داره و نمیدونم چجوری بفهمم که مادر برد این لپتاپ دو کاناله ساپورت میکنه یا نه؟ ولی توی مشخصات رم آنبرد زده یک عدد 64 بیت سوالی که هست نمیدونم مادر برد این لپتاپ ساپورت میکنه دو کاناله یا نه، اگر ساپورت کنه با توجه به اینکه یک تک کاناله روش هست اگر دو کاناله بگیرم نتیجه بهتری میگیرم یا تک کاناله؟ و سوال بعدی اینکه اگر یکی رم 8 گیگ باشه یکی 16 گیگ کارایی بهتری داره یا دوتا 8 گیگ ممنونم از پاسخی که میدین

  1. shahintahmasbi -

   سلام وقت بخیر
   خواهش میکنم دوست عزیز
   فرقی نداره تک کاناله بگیرید یا دو کاناله فقط حواستون باشه که باس رمی که میخرید با باس رم آنبردتون یکی باشه

 24. م.ملکی -

  با سلام و احترام
  یه سیستم دارم با مادربورد گیگا ma770t-ud3 و سی پی یو athlonx250 3ghz.   که رم فعلی آن ddr3-2gb-1333 است. جدیدا یک رم ddr3 4 با باس 1333 گرفتم. وقتی روی سیستم می گذارم بوق های ناپیوسته و بلند میزند و روشن نمی شود. رم را جای دیگر تست کردم سالم است. با رم قبلی 2 هم هر 4 اسلات مادربورد را چک کردم سالم بودند. ممنون میشوم راهنمایی بفرمایید.

  1. shahintahmasbi -

   سلام دوست عزیز
   اگه دو رم رو با هم نصب میکنید و سیستم بالا نمیاد یعنی دو رم با هم همخوانی ندارن
   اگه رم جدید رو تک انداخید و کار نکرده رم با مادربردتون سازگاری نداره
   فایل داخل لینک زیر رو دانلود کتید رم هایی که با مادربردتون سازگار هستند رو لیست کرده
   https://download.gigabyte.com/FileList/Memory/mb_memory_ga-ma770t-ud3.pdf

   1. م.ملکی -

    با سپاس فراوان

    1. Mohsenghanbari -

     خواهش میکنم دوست عزیز. انجام وظیفه بود

 25. علی -

  درود
  ببخشید من میخواستم یه لپتاپ acer predator Helios 300 بگیرم که رمش ۱۶ هست میخواستم ۱۶ گیگ اضافه کنم میشه راهنمایی کنید موقع ارتقاء رم به چه چیزی دقت کنم که سرم کلاه نره و اینکه کدوم مارک رم بهتره ؟

  1. shahintahmasbi -

   سلام
   موقع خرید به باس دقت کنید برای اینکه 2 تا با هم کار کنن حتما باید باس یکسانی داشته باشن ( باس با حروف mhz نشان داده میشه )
   بعد از باس به تایمینگ دقت کنید
   برای انتخاب برند هم بهتره همون برندی رو بخرید که خود سازنده ازش استفاده کرده ( با نصب برنامه cpuz میتونید متوجه بشید ) برند های G.Skill ، Samsung ،Corsair … پیشنهاد میشه

 26. مهدی -

  با عرض سلام.ممنون میشم من رو راهنمایی کنید.مادربورد من ۴ تا جای رم داره و از قدیم ۲ تا رم ۲ گیگ ۱۳۳۳ ۱۲۸ بیت جی اسکیل که به گفته فروشنده dual هم بوده روش نصب هست.الان دیگه ظرفیتش خیلی پایینه و توی همه کاری من رو به مشکل انداخته.الان میخوان رم ها رو تعویض کنم.مادربوردم حداکثر کلا ۱۶ گیگ ساپورت میکنه.هر اسلاتی ۴ گیگddr3.الان باید ۴ تا رم تک کانال ۴ گیگی ۱۳۳۳ ۱۲۸بیتی براش تهیه کنم که مجموعش بشه ۱۶ گیگ یا باید ۲ جفت dual براش تهیه کرد که بشه ۱۶؟اصلا میشه ۲ تا dual رو جفتی انداخت؟

  1. Mohsenghanbari -

   سلام دوست عزیز. فکر نمیکنم بتونید رم 4 گیگ 2 کاناله پیدا کنید. \یشنهاد ما اینکه 4 عدد رم 4 گیگ تک کاناله با باس و برند مشابه تهیه کنید.

 27. علی -

  سلام و تشکر فراوان از پاسخگویی عالی شما.. برای تشخیص چند کاناله بودن رم چکار باید کرد؟ چون بر روی خود رم رو دیدم و چیزی ندیدم.. البته پاسخ به این سوال رو داده بودین که اگر دو رم مشابه روی مادر برد باشه میشه دو کاناله.. یعنی روی خود رم چیزی نمیزنن که چند کاناله هست؟ با تشکر

  1. Mohsenghanbari -

   رمهای 2 کاناله رو معمولا توی یک پک و با هم به فروش میرسونن. شما اگر از 2 رم یکسان استفاده کنید تقریبا کار همون ۲ کاناله رو براتون انجام میده

 28. mehdimoradi -

  با سلام من رم میکرون مدل MICRON DDR4 3200 MHz ظرفیت 8 گیگابایت تک کاناله روی لپ تاپم دارم میخوام رم لپتاپم را افزایش بدم میخواهم رم ۱۶ گیگ بزارم روش به نظر شما چه رم بزارم تک کاناله یا دو کاناله ، اگه رم خودم را بردارم دو تا ۱۶ گیگ بزارم خیلی تاثیر داره رمی که میخوام بزارم

  1. shahintahmasbi -

   سلام دوست عزیز
   از 16 گیگ به صورت تکی استفاده نکنید
   یا یه رم 8 گیگ با همون مشخصات رمی که روی سیستمتونه بخرید و با هم استفاده کنید
   یا دو رم 8 گیگ بخرید

 29. mohamad -

  ممنون ازپاسختون ببخشیدسی پی یومادربردمنcorei3وگرافیک هم۱گیگ جی فورس هست آیادوتارم۸بندازم تاثیری درسرعت وکارایی کامپیوترداره یاهزینه بیخودیه منظورم اینه که تاثیرچشمگیری نداره وهمون دوتا۴گیگ بهتره مادربردمh61m-s2vpگیگابایت بازم ممنون

  1. Mohsenghanbari -

   بهتره از 2 عدد چهار گیگ استفاده کنید.

 30. علی -

  سلام وسپاس فراوان از راهنمایی های مفید شما.. خدا خیرتون بده.. یه سوال دارم کسی پاسخ نداد.. برای مادر برد با این مشخصات کارایی ترین cpu چه پردازنده ایی هست.. ممنون..ایا چهار هسته ایی هم ساپورت میکنه؟ ASRock Motherboard Model: G31M-S
  CPU : LGA 775 for Intel® Core™ 2 Extreme / Core™ 2 Quad / Core™ 2 Duo / Pentium® Dual Core / Celeron® Dual Core / Celeron, supporting Penryn Quad Core – Yorkfield and Dual Core Wolfdale processors – Compatible with FSB1600*/1333/1066/800 MHz CPUs – Supports Hyper-Threading Technology – Supports Untied Overclocking Technology – Supports EM64T CPU

  1. shahintahmasbi -

   سلام وقت بخیر
   خواهش میکنم دوست عزیز
   مادربرد شما چهارهسته ای هم ساپورت میکنه – با توجه به اطلاعات سایت سازنده مادربردتون پردازنده Core 2 Quad Q9650 رو بهتون پیشنهاد میکنم
   برای مشاهده لیست کامل پردازنده های مناسب پردازنتون به لینک زیر مراجعه کنید
   https://www.asrock.com/mb/intel/g31m-s/#CPU

 31. علی -

  سلام علیکم.. با تشکر فراوان از راهنمایی جامع و مفیدتون.. خدا خیرتون بده من رو از سردرگمی نجات دادین

  1. Mohsenghanbari -

   خواهش میکنم دوست عزیز انجام وظیفه بود

 32. علی -

  با سلام و ارادت و تشکر.. تفاوت cpu های سری wolfdale با سری kentsfield رو از کجا باید بفهمیم؟ چون در سایت ها مثلا Q9550 رو میزنن wolfdale و بعضی میزنن kentsfield .. جالب همه مشخصات هر دو یکی هست.. و در عکس سی پی یو هم که گذاشتن یکی هست و با Q شروع میشن.. مگه kents با Q و wolf با E شروع نمیشن؟ با سپاس فراوان

  1. shahintahmasbi -

   سلام وقت بخیر
   احتمالا فروشگاهی که بازدید کرده اید اشتباه تایپی داشته است. q9550 از سری yorkfield است. سی پی یو های core 2 due wolfdale شماره E7XXX و E8XXX شماره بندی شده اند. سی پی یو های core 2 due kentsfield هم با شماره های Q6XXX مشخص است

 33. نیما صادقی -

  سلام یک سوال داشتم ممنون میشم جواب بدین مادربورد من H110 طبق مشخصات سازنده قابلیت دو کاناله را داره الان من یک رم 8 2400 با CL17 نصبه الان اگه بخوام دو کاناله بشه باید یک رم با همین مشخصات گیر بیارم /.

  1. shahintahmasbi -

   سلام وقت بخیر
   حتما باید 2400 و cl17 باشه ( یکی بودن حجم مهم نیست ولی باس و تایمینگ باید یکی باشن – اگه از یه شرکت هم باشن بهتره )

 34. رضا شناوئی -

  سلام
  لپ تاپ من IdeaPad Gaming 3 15IHU6 هست و الان حدود 2 ماه این لپ تاپ رو خریدم و رم لپ تاپم 8GB RAM DDR4 3200MHZ هست و می‌خوام رم رو به 16 گیگ ارتقا بدم.
  میشه بهم بگید که بهترین رم با سرعت 3200MHZ چه رمی هست که من بخرم؟؟
  و اینکه آیا ارتقا دادن رم ، روی فریم بازی تاثیر میگذارد؟؟
  و آیا وقتی رم ارتقا بشه، حافظه گرافیکی هم افزایش پیدا می‌کنه یا نه؟؟

  1. shahintahmasbi -

   سلام وقت بخیر
   فرقی نمیکنه ولی برند های کروشیال و کینگستون پیشنهاد میشن ( البته اگه میتونی مثل همون رمی که الان روی لپتاپ هست بخر )
   تاثیر کمی داره بیشتر به گرافیکت مربوط میشه
   خیر حافظه گرافیکی بیشتر نمیشه

 35. فرهاد بهرام پور -

  با عرض سلام و تشکر از راهنمایی شما به عرض می رساند: در دو اسلت رم آیا می توان در یک اسلات مثلا رم 8 گیگ و در اسلات دوم رم چهار گیگ با باس و مشخصات
  یکسان مثل سی ال یک سان برند یک سان و سایر موارد یک سان بگذاریم به نظر شما مچ می شوند؟ مشکلی ایجاد نمی شود؟ منتظر جواب شما
  با تقدیم بهترین درود و سپاس. فرهاد

  1. shahintahmasbi -

   سلام دوست عزیز
   بله میشه و ایرادی نداره

 36. ali3oli -

  سلام
  لپ تاپ تاف گیمینگ دارم همه چیز رو ارتقا دادم .. به وبسایت کوراشل رفتم اسکن کرد گفت 64 گیگ رم میتونی داشته باشی 32 * 32 … اول یدونه گرفتم انداختم بقل یک 8 همه جیز اوکی بود .. تا اینکه ی 32 دیگه از همون مارک گرفتم اما حس خوبی ندارم .. احساس میکنم حالت تهوه داره سیستم … از طرفی دلمم نمیاد استفاده نکنم .. شما چی پیشنهاد میکنید ..آیا باید بی خیال یکی از 32 ها بشم ….باتشکر

  1. shahintahmasbi -

   سلام وقتتون بخیر
   اگه باس هردو رم یکیه استفاده کنید
   نگران نباشد اگه رم ها سازگاری نداشته باشن همون موقع روشن کردن و بوت شدن ارور میده یا بوق ممتد میزنه

 37. omidoo -

  سلام عرض ادب
  لبتاپ من asus k55vd هست میخوام رمش رو ارتقا بدم به 16 وچیری که روش هست اینه الان مشخصاتش
  4gb 2rx8 pc3-12800s-11-11-f3 kingston و اسلاتش هم ddr3 1.5v هست و دو تا اسلات یا جای رم داره که سفید هست
  ممنون میشم بفرمایید بهترین حالت برای ارتقا چی هست؟و اینکه همون کینگ استون بندازم یا سامسونگ هم خوبه؟

  1. omidoo -

   و اینکه دو کاناله باشه یا تک کانال برای گرفتن بهترین سرعت؟

   1. shahintahmasbi -

    سلام
    دو کانه باشه بهتره

  2. shahintahmasbi -

   سلام وقت بخیر
   متاسفانه لپتاپتون رو داخل سایت ایسوس پیدا نکردم براتون چک کنم
   سعی کنید 2 رم 8 گیگ با باس 1600 ( 12800) بخرید
   هم کینگ هم سامسونگ برندهای معتبری هستن جفتشون خوبن – فقط رم ddr3 خیلی وقته تولید نمیشه و همگی دست دوم هستن موقع خرید حواستون باشه

 38. Farzad -

  سلام وقت شما بخیر با سپاس و درود فراوان از راهنمایی شما و خسته نباشید.
  مادر بورد من ASUS H110M-C می باشد با رم مدل AEGIS G.SKILL DDR4-2400 CL17-17-17-39 1.20Vظرفیت 4GiG ‌‌‌تک کاناله آیا رم دسکتاپ DDR4 تک کاناله 2400 مگاهرتز CL17 جی اسکیل مدل AEGIS ظرفیت 8 گیگابایت که فقط در ظرفیت متفاوت است اضافه کنم بهتره؟ یا رم 4GIG مشابه رم خود مادر بورد؟ باتشکر

  1. shahintahmasbi -

   سلام وقتتون بخیر
   برای اینکه رم ها با هم کار کنن باید باسشون یکی باشه – شما باس 2400 بگیرید
   ظرفیت مهم نیست اما اگه سعی کنید همون برند رو بگیرید بهتره

   1. مترسک -

    سلام خوبی شما،من یه رم ۴ گیگ کورسیر خریدم (tw3x4g1333c9a)نمیدونم چرا ۲گیگ روی سیستم بالا میاره،مارد برد من هم p5p41tle هستش،ممنون میشم که راهنماییم کنید

    1. shahintahmasbi -

     سلام ممنون
     داخل محیط بایوس هم رم رو چک کنید اگه 2 گیگ نشون میده رم فیکه و به فروشنده یا گارانتی محصول مرجوع کنید ( رم های ddr3 چند سالی هستن تولید نمیشن و میشه گفت تمامی رم های ddr3 موجود دست دوم هستن و لیبل بعضی ها هم دست کاری شده )

 39. پوریا آبداری -

  سلام وقتی در یک فروشگاه میزنند یک رم دو کانال ی مثلا 16 گیگ به فروش میرسه معنیش ای نیست که دو عدد تک کانال یه 8 گیگ برای من ارسال میشه درسته؟ صرفا یک 16 گیگه دو کالنالست که قابلیت ادقام با یک دو کاناله ی 16 گیگ دیگرو داره درسته؟ یعنی من اگر بخوام دوتا 16 گیگ خریداری کنم که بهم دوکاناله بشن.. معنیش این نیست که باید یک 32 گیگ دوکاناله خریداری کنم؟ میشه دو تا 16 تک کاناله بگیرم؟

  1. shahintahmasbi -

   سلام
   بله حرف شما درسته
   از لحاظ فنی دو کاناله بودن تکنولوژیه و میشه گفت تمامی رم های جدید الان دوکاناله هستن ( به زبان ساده اگه رمی بتونه با رم دیگه ای با باس خودش سینک بشه میشه دوکاناله )
   ولی متاسفانه داخل بازار و سایت ها و از دید فروشنده ها دو کاناله به 2 تا رم گفته میشه که داخل یه پک ( جعبه ) هستن.

 40. امیر -

  سلام وقتتون بخیر
  من لپتاب لنوو ideapad 300 دارم که تا ۳۲ گیگ رم ساپورت میکنه ، الانم یه ۸ ddr4 روشه ، میخواستم بدونم میتونم رم خودشو باز کنم بجاش یه ۱۶ + ۸ ddr4 بزارم که سر جم بشه ۲۴ گیگ؟
  جفت رم ها یه مارک باشن و با یه فرکانس
  ممنون میشم راهنمایی کنید🙏

  1. shahintahmasbi -

   سلام وقت بخیر
   اگه رم آنبرد نباشه بله میشه ( بعضی از لپتاپ ها رمشون آنبرده و نمیشه بازشون کرد ) پیشنهاد میکنم قبل از خرید رم لپتاپ رو به متخصص نشون بدید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازگشت به بالا