رم یک کاناله و دو کاناله چه تفاوتی دارد؟

رم یک کاناله و دو کاناله چه تفاوتی دارد   یک مادربرد را تصور کنید. همانطور که میدانید رم و پردازنده بر روی آن قرار میگیرد. اطلاعات رم از طریق مسیری که BUS نام دارد به پردازنده انتقال پیدا میکند. تمام این نقل و انتقال اطلاعات ابتدا از طریق Hub Memory Controller کنترل و سپس هدایت میشوند. این MHC بر روی North Bridge یا پل شمالی کنار پردازنده و بر روی مادربرد قرار دارد. وظیفه کنترل کننده حافظه این است که پی در پی جریانات الکتریکی را به مدارات الکترونیکی بفرستد. تا ریفرش شده و به این ترتیب مانع ازبین رفتن اطلاعات شود. در حال حاظر این North Bridge داخل CPU تعبیه شده است.

همانطور که گفته شد، Hub Memory Controller بین رم و پردازنده ارتباط برقرار میکند. حافظه رم از طریق 3گذرگاه به Hub Memory Controller وصل میشود. که همانطور که در ابتدا گفتیم این گذرگاه ها BUS نام دارد. این باس به سه بخش: 1)گذرگاه آدرس – 2)گذرگاه دیتا – 3)گذرگاه کنترل تقسیم میشود.

BUS آدرس: دستورات لازم را به رم داده تا برای مثال هر اطلاعات در دام بخش ذخیره شود.

BUS دیتا: ار انتقال دستوراتی که به رم داده میشود و یا اطلاعاتی که از رم خارج میشود را انجام میدهد.

BUS کنترل: فرمان های صادر شده از سوی پردازنده را به رم میبرد. برای مثال مشخص میکند کدام دستور خواندنی و کدام نوشتنی است.

کانال رم چیست؟

توضیحات فوق برای آن بود که به پاسخ این سوال برسیم که کانال چیست؟ متوجه شدیم که کانال مسیری است که بین حافظه رم و پردازنده ارتباط برقرار میکند.

برای مثال: در رم یک کاناله، در یک مسیر 64بیت دیتا به پردازنده منتقل میشود. این اتقال چگونه انجام میشود؟ در ادامه توضیح میدهیم:

64عدد سیم مسی از ماژول های رم تک کاناله به سمت Memory Controller میروند که با D0  تا D63 مشخص کد گذاری میشوند. حال اگر بجای یک کانال دو کانال داشته باشیم، این مسیر دو برابر شده و 64 سیم مسی میشود 128 سیم مسی که با D0 تا D127 مشخص میشوند. رم ها 64 بیتی هستند و برای انتقال 128 بیت می بایست دو عدد رم 64 بیتی بر روی اسلات رم در مادربرد استفاده شود.

لازم به توضیح است که در این شرایط باید رم ها از مشخصت برابر برخوردار باشند. مثلا کلاک پالس، تایمینگ و ظرفیتشان یکی باشد مثلا دو رم 2گیگابایتی باشند با ویژگی های برابر. در حالت دو کاناله به هرکدام از رم ها یک مسیر 64بیتی تعلق میگیرد یعنی 128بیت؛ درنتیجه پهنای باند بیشتر شده و پردازنده نیز بهتر عمل میکند. در ادامه پهنای باند تاثیر آن در سرعت سیستم را شرح خواهیم داد.

 

تفاوت رم یک کاناله و دو کاناله در مادربرد :

اما نکته ای که اکنون باید به آن توجه کرد این است که مادربرد باید قابلیت پشتیبانی از رم های دوکاناله را داشته باشد. برای تشخیص این قابلیت مادربرد باید نگاه کنید که اسلات رم از دو رنگ متفاوت تشیل شده است یا خیر. اگر از دو رنگ آبی و سفید، مشکی و سفید و… تشکیل شده باشد به معنای آن است که میتواند از رم دو کاناله پشتیبانی کند. برای آنکه بتوانیم از قابلیت dual channel استفاده کنیم باید رم ها را روی اسلات های هم رنگ قرار بدهیم. برای مثال: یک هارد 2GB را روی اسلات آبی و یک هارد 2GB دیگر را روی اسلات آبی بعدی قرار دهید. اگر یکی بر روی اسلات آبی و یکی بر روی اسلات سفید قرار بگیرد، دیگر قابلیت دو کاناله نداشته و به صورت تک کاناله کار میکند.

پهنای باند چیست؟

در بخش قبلی توضیح دادیم که رم دو کاناله پهنای باند بیشتری به ما میدهد. این پهنای باند چیست؟ با ی مثال کاملا مشخص میکنیم که پهنای باند به چه معنا است.

بارها شنیده اید که توصیه کرده اند بجای یک رم 4GB از دو رم 2GB استفاده کنید تا سرعت سیستم بالا برود. اما وقتی میپرسید چرا، کمتر سی از آن اطلاع دارد. چرایی آن در مبحث پهنای باند نهفته است. شما چه 2عدد رم 2GB داشته باشید و چه 1عدد رم 4GB فرقی در میزان ظرفیتی که در اختیار دارید ندارد. اما همه چیز ظرفیت نیست. سرعت انتقال داده بسیار مهم است.

در یک مثال ساده موضوع پهنای باند و ارتباطش با سرعت را شرح میدهیم.

برای مثال ما یک رم با ظرفیت 4GB با سرعت کلاک 1333MHZ داریم. این رم در هر کلاک 64 بیت به کنترل کننده حافظه انتقال میدهد. حال اگر بخواهیم بدانیم این رم در هر ثانیه توانایی انتقال چند بیت دیتا دارد باید پهنای باند آن را محاسبه کنیم. پهنای باند از طریق یک فرمول بسیار ساده محاسبه میشود:

سرعت کلاک * 8 = پهنای باند رم DDR درنتیجه داریم : 1333 * 8 = 10664 بیت در ثاتنیه یا به عبارتی 10GB در ثانیه. حال اگر شما دو رم 2 گیگابایتی با سرعت کلاک 1333 داشته باشید، شما پهنای باند دوبرابر دارید و بجای 10GB در ثانیه 20GB در ثانیه سرعت انقال دارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

5 × یک =

فهرست