رم تک کاناله و دو کاناله چه تفاوتی دارد؟؟

رم تک کاناله و دو کاناله چه تفاوتی دارد؟ یک مادربرد را تصور کنید. همانطور که میدانید رم و پردازنده بر روی آن قرار میگیرد. اطلاعات رم از طریق مسیری که BUS نام دارد به پردازنده انتقال پیدا میکند. تمام این نقل و انتقال اطلاعات ابتدا از طریق Hub Memory Controller کنترل و سپس هدایت میشوند. این MHC بر روی North Bridge یا پل شمالی کنار پردازنده و بر روی مادربرد قرار دارد. وظیفه کنترل کننده حافظه این است که پی در پی جریانات الکتریکی را به مدارات الکترونیکی بفرستد. تا رفرش شده و به این ترتیب مانع ازبین رفتن اطلاعات شود. در حال حاظر این North Bridge داخل CPU تعبیه شده است.

همانطور که گفته شد، Hub Memory Controller بین رم و پردازنده ارتباط برقرار میکند. حافظه رم از طریق 3گذرگاه به Hub Memory Controller وصل میشود. که همانطور که در ابتدا گفتیم این گذرگاه ها BUS نام دارد. این باس به سه بخش: 1)گذرگاه آدرس – 2)گذرگاه دیتا – 3)گذرگاه کنترل تقسیم میشود.

BUS آدرس: دستورات لازم را به رم داده تا برای مثال هر اطلاعات در دام بخش ذخیره شود.

BUS دیتا: ار انتقال دستوراتی که به رم داده میشود و یا اطلاعاتی که از رم خارج میشود را انجام میدهد.

BUS کنترل: فرمان های صادر شده از سوی پردازنده را به رم میبرد. برای مثال مشخص میکند کدام دستور خواندنی و کدام نوشتنی است.

کانال رم چیست؟

توضیحات فوق برای آن بود که به پاسخ این سوال برسیم که کانال چیست؟ متوجه شدیم که کانال مسیری است که بین حافظه رم و پردازنده ارتباط برقرار میکند.

برای مثال: در رم یک کاناله، در یک مسیر 64بیت دیتا به پردازنده منتقل میشود. این اتقال چگونه انجام میشود؟ در ادامه توضیح میدهیم:

64عدد سیم مسی از ماژول های رم تک کاناله به سمت Memory Controller میروند که با D0  تا D63 مشخص کد گذاری میشوند. حال اگر بجای یک کانال دو کانال داشته باشیم، این مسیر دو برابر می‌شود. و 64 سیم مسی میشود 128 سیم مسی که با D0 تا D127 مشخص میشوند. رم ها 64 بیتی هستند و برای انتقال 128 بیت می بایست دو عدد رم 64 بیتی بر روی اسلات رم در مادربرد استفاده شود.

لازم به توضیح است که در این شرایط باید رم ها از مشخصت برابر برخوردار باشند. مثلا کلاک پالس، تایمینگ و ظرفیتشان یکی باشد مثلا دو رم 2گیگابایتی باشند با ویژگی های برابر. در حالت دو کاناله به هرکدام از رم ها یک مسیر 64بیتی تعلق میگیرد. یعنی 128بیت. درنتیجه پهنای باند بیشتر شده و پردازنده نیز بهتر عمل میکند. در ادامه پهنای باند تاثیر آن در سرعت سیستم را شرح خواهیم داد.

 

تفاوت رم یک کاناله و دو کاناله در مادربرد :

اما نکته ای که اکنون باید به آن توجه کرد این است که مادربرد باید قابلیت پشتیبانی از رم های دوکاناله را داشته باشد. برای تشخیص این قابلیت در مادربرد، دقت کنید که اسلات رم از دو رنگ متفاوت تشیل شده باشد. اگر از دو رنگ آبی و سفید، مشکی و سفید و… تشکیل شده باشد به معنای آن است که میتواند از رم دو کاناله پشتیبانی کند. برای آنکه بتوانیم از قابلیت dual channel استفاده کنیم باید رم ها را روی اسلات های هم رنگ قرار بدهیم. برای مثال: یک هارد 2GB را روی اسلات آبی و یک هارد 2GB دیگر را روی اسلات آبی بعدی قرار دهید. اگر یکی بر روی اسلات آبی و یکی بر روی اسلات سفید قرار بگیرد، دیگر قابلیت دو کاناله نداشته و به صورت تک کاناله کار میکند.

پهنای باند چیست؟

در بخش قبلی توضیح دادیم که رم دو کاناله پهنای باند بیشتری به ما میدهد. این پهنای باند چیست؟ با ی مثال کاملا مشخص میکنیم که پهنای باند به چه معنا است.

ممکن است برای بالا بردن سرعت سیستم، توصیه شده باشد که بجای یک رم 4GB از دو رم 2GB استفاده کنید. اما وقتی میپرسید چرا، کمتر سی از آن اطلاع دارد. دلیل این کار در مبحث پهنای باند نهفته است. شما چه 2عدد رم 2GB داشته باشید و چه 1عدد رم 4GB فرقی در میزان ظرفیتی که در اختیار دارید ندارد. اما همه چیز ظرفیت نیست. سرعت انتقال داده بسیار مهم است.

در یک مثال ساده موضوع پهنای باند و ارتباطش با سرعت را شرح میدهیم.

برای مثال ما یک رم با ظرفیت 4GB با سرعت کلاک 1333MHZ داریم. این رم در هر کلاک 64 بیت به کنترل کننده حافظه انتقال میدهد. حال اگر بخواهیم بدانیم این رم در هر ثانیه توانایی انتقال چند بیت دیتا دارد باید پهنای باند آن را محاسبه کنیم. پهنای باند از طریق یک فرمول بسیار ساده محاسبه میشود:

سرعت کلاک * 8 = پهنای باند رم DDR درنتیجه داریم : 1333 * 8 = 10664 بیت در ثاتنیه یا به عبارتی 10GB در ثانیه. حال اگر شما دو رم 2 گیگابایتی با سرعت کلاک 1333 داشته باشید، شما پهنای باند دوبرابر دارید و بجای 10GB در ثانیه 20GB در ثانیه سرعت انقال دارید.

برای کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان ما در گروه مهرگان آی تی در ارتباط باشید.

 

13 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • عالی

  پاسخ
 • جواد شریفی
  1401-01-30 5:06 ق.ظ

  باسلام خدمت استاد ارجمند من الان مادربردم دقیقا مثل همین مادربرد است و من یک رم 8 گیگ دارم ومیخواهم یک رم 8 گیگ دیگر اضافه کنم حالا در فروشگاههای اینترنتی مینویسند این رم تک کانالست ایا بدرد من میخورد یا باید دو کاناله بخرم وسوال بعدیم اینکه باید حتما ان هم 8 گیگ باشد و در رابطه با فرکانسم توضیح دهید ایا فرکانسهایش هم باید یکی باشد ودر اخر از کجا بفهمم که فرکانس رم من چند است با نهایت تشکر و قدر دانی از توضیحاتان موفق وپیروز باشید.

  پاسخ
  • Mohsenghanbari
   1401-01-30 10:08 ق.ظ

   سلام دوست عزیز. برای استفاده از یک رم جدید نیازی نیست که حتما دو کاناله باشد و حتما هم نباید 8 گیگابایت باشد فقط باید فرکانس 2 رم یکی باشد برای اینکه فرکانس رم خود را متوجه بشید لیبل ان را مشاهده کنید معمولا با اعدادی مثل 800-1333-1600 یا غیره نوشته شده است برای راهنمایی بیشتر میتوانید عکس رم خود را برای ما ارسال کنید.

   پاسخ
 • سلام مهندس . مادربورد سیستم من فقط دو اسلات رم داره و توی توضیحاتش نوشته شده دو کاناله
  آیا تفاوتی داره که دو رم دو کاناله بگیرم یا دو عدد رم تک کاناله ؟

  پاسخ
  • Mohsenghanbari
   1401-02-19 4:20 ب.ظ

   سلام. دوست عزیز با توجه به اینکه مادربرد ddr2 هستش پیدا کردن رم 2 کاناله برای آن سخت خواهد بود شما میتوانید از 2 عدد رم دقیقا مثل هم استفاده کنید

   پاسخ
 • سلام مهندس . مادربورد سیستم من asus psgc-mx/1333 هست با دو‌ اسلات رم
  آیا تفاوتی داره که رم تک کانال بگیرم یا دو کاناله؟

  پاسخ
  • Mohsenghanbari
   1401-02-19 4:19 ب.ظ

   سلام دوست عزیز. اگر مادربرد شما رم 2 کاناله پشتیبانی میکند قطعا استفاده از رم 2 کاناله روی سرعت سیستم تاثیر گذار است

   پاسخ
   • سلام خواستم بگم اگه میشه منو راهنمایی کنید ممنون میشم من یه مادربورد گیگابایت مدل
    Ga ep43t-usb3 دارم خواستم بگم چه رمی بزارم بهتره 2 تا دوگیگ یا یه 4 گیگ میخواستم بدونم میشه 4 گیگ گذاشت مثلا 2 تا 4 گیگ یا بیشتر خیلی ممنون میشم راهنمایی کنید حداکثر cpu هم که داره 4 هسته ایه

    پاسخ
    • Mohsenghanbari
     1401-03-12 9:58 ق.ظ

     سلام دوست عزیز شما میتونید تا 16 گیگابایت رم با فرکانس 1600 روی مادربردتون بزارید.فرقی نمیکنه به چه حالتی باشه ولی پیشنهاد میکنم به صورت دوتای باشه یعنی یا 2 تا 2گیگ یا 2تا 4 گیگ و نهایتا 2 تا 8 گیگ.

     پاسخ
 • سلام خسته نباشید من لپتاپم رمش ۸ هست (در تسک منیجر speed 2933 نوشته شده) با سیپیو i5 10300h و یدونه اسلات دیگر جا دارد برای رم میشه راهنمایی کنید رم ۸ گیگ تک کاناله بگیرم یا دوکاناله؟ و اینکه همون سرعت ۲۹۳۳ بگیرم؟مدل هم باید مد نظر باشه یا فرقی نمیکنه؟

  پاسخ
  • Mohsenghanbari
   1401-03-19 10:13 ق.ظ

   سلام دوست عزیز . برای این کار شما باید یک رم کاملا مشابه رم خودتون تهیه کنید. بهتره تک کاناله بگیرید چون خودتون یه رم موجود دارید و رم های دو کاناله معمولا توی پک های 2 تای و 4 تای هستند. لطفا به واتساپ شرکت عکس رم خودتون رو ارسال کنید تا بیشتر راهنماییتون کنیم. شماره واتساپ شرکت
   0901-0766327

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

یک × 4 =