معنای کلی بنچمارک:

آشنایی با واژه بنچمارک  اصطلاح بنچمارک از دو واژه انگلیسی Bench به معنای نیمکت و Mark به معنای نمره تشکیل شده است. این اصطلاح تنها به دنیای تکنولوژی و سخت افزار محدود نمی شود بلکه بسیاری از علوم و فنون، مانند: معاملات، اقتصاد، مدیریت و… را در بر میگیرد. اما در دنیای تکنولوژی، بنچمارک، نرم افزاری است برای تست قطعات مشابه سخت افزاری یا نرم افزاری جهت نشان دادن عملکرد هریک و قیاس آن ها با یکدیگر از نظر سرعت، پردازش، مقاوت و… است.

در گذشته رم ها و پردازنده ها از تنوع و سرعت بروز رسانی امروزه برخودار نبودند. بنابراین تشخیص عملکرد و قیاس بین محصولات مشابه کار آسانی بود. اما امروزه با سرعت چشمگیر رشد تکنولوژی و تشابه فنی بین سخت افزارهای مشابه سبب شده تا حتی متبحر ترین کارشناسان فنی را نیز گاهی به اشتباه بیاندازد. بنابراین نرم افزار بنچمارک به کمک کارشناسان آمده تا عملکرد قطعات را بر اساس الگوریتم های ویژه بررسی و سپس با نمونه های مشابه قیاس کند و برای کاربران مشخص کند کدام محصول از نظر کارایی بهتر است.

انواع بنچمارک و آشنایی با واژه بنچمارک

 

بنچمارک Antutu

معروف ترین نرم افزار بنچمارک Antutu است. Antutu یک نرم افزار چینی بوده که برای تست انواع قطعات گوشی های اندرویدی و گوشی های اپل طراحی شده. بنچمارک انتوتو، پردازنده، کارت گرافیک، حافظه رم گوشی و حافظه جانبی گوشی را مورد آزمایش قرار میدهد. پس از آزمایش نمره ای برای هرکدام تعیین میکند این نمره بین 4000 تا 5000 است.

بنچمارک GFXBench

آشنایی با واژه بنچمارک

بنچمارک  GFXBench  ویژه کارت گرافیک طراحی شده است. این بنچمارک برای تمامی پلتفرم ها از اندروید گرفته تا ios و ویندوز قابل اجرا است. بنچمارک GFXBench نرخ فریم دستگاه را اندازه گیری میکند. هرچه این نرخ بالاتر باشد، امتیاز بالاتر و بهتری خواهد گرفت. این بنچمارک برای مقایسه دو چیپست، بسیار عالی عمل میکند. چرا که میتواند هنگام خاموشی دو چیپست اقدام به قیاس کند. در چنین شرایطی عواملی چون رزولوشن، تراکم پیکسلی و نور و… نمیتوانند روی نتیجه بنچمارک تاثیر گذار باشد.

 

بنچمارک 3Dmark

آشنایی با واژه بنچمارک

بنچمارک 3Dmark نیز مانند بنچمارک GFXBench برای نمره دهی به کارت گرافیک طراحی شده است. به این صوت که با الگوریتم های خاصی، بازی های مختلف را روی سیستم شما نصب کرده و به دستگاه شما نمره میدهد. این بنچمارک در سه نسخه راحی شده. بنچمارک 3Dmark برای گوشی ها و کامپیوترها بوده. در سه نسخه  اندروید و ios و ویندوز ارائه شده. یک نسخه برای بازی های DirectX10 بوده و به نام 3DMark Vantage . و یک نسخه نیز برای بازی های DirectX11 ارائه شده است.

بنچمارک Vellamo

آشنایی با واژه بنچمارک

 این بنچمارک محصول شرکت کوالکام است. کوالکام یکی از بزرگترین کمپانی های تولید کننده چیپست گوشی در دنیا است. بنچمارک Vellamo پردازنده را  در دو حالت تک هسته ای و دو هسته ای تست کرده تا عملکرد آن را در هر دو الت بسنجد.

 

سایر بنچمارک ها نیز مانند هم عمل میکنند. یعنی سخت افزار یا نرم افزارها را با یکدیگر طبق الگوریتم خاصی قیاس کرده و به آن نمره می دهند. بنچمارک هایی مانند: Quadrant / Linpark / GeekBench /Basemark OS / PC mark

 

 بنچمارک تا چه میزان قابل اعتماد است؟

آشنایی با واژه بنچمارک

شاید بگویید کمپانی های بزرگی همچون اپل یا سامسونگ میتوانند این نرم افزارها را دور زده و نمره بالایی از آن بگیرند. بنابراین این نرم افزار قابل اعتماد نیست. اما باید بگوییم بر فرض محال اگر چنین اتفاقی افتاده باشد، باز هم در ال حاضر بنچمارک تنها نرم افزاری بوده که میتوانیم از آن برای شناخت کیفیت و کارایی محصول استفاده کنیم. لذا هنگام خرید سخت افزار یا نرم افزار باید به نمره ای که این بنچمارک ها به محصول داده اند تکیه و اعتماد کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

9 + 12 =

فهرست