نگاهی به سیستم‌عامل هواوی – هارمونی

نگاهی به سیستم‌عامل هواوی – هارمونی. در آگوست 2019، غول فناوری چینی هوآوی به طور رسمی سیستم عامل یکپارچه خود را معرفی کرد: HarmonyOS. با توجه به تحریم‌های ایالات متحده، این شرکت تصمیم گرفت تا بر روی پلت فرم خود برای دستگاه‌های هواوی کار کند. این کار با دستگاه‌های IoT مانند تجهیزات خانه هوشمند شروع شد و سپس به سمت تلویزیون‌ها رفت. این سیستم عامل اکنون به گوشی‌ها، تبلت‌ها و ساعت‌های هوشمند نیز وارد شده است.

ایجاد یک سیستم عامل یکپارچه یک کار بسیار پیچیده است که به زمان و هزینه زیادی نیاز دارد. به طور طبیعی، سؤالات فراوانی در مورد چیستی هارمونی او اس، نحوه عملکرد آن و اینکه آیا می‌تواند در بازار سیستم عامل گوشی‌های هوشمند زنده بماند، وجود دارد. بیایید در مورد سیستم عامل شرکت و آنچه که ارائه می‌دهد بیشتر بدانیم.

سیستم‌عامل هواوی – هارمونی HarmonyOS

هارمونی او اس که در زبان چینی با نام HongMeng OS نیز شناخته می‌شود، یک سیستم عامل داخلی است که هواوی از سال 2012 روی آن کار می‌کند. گروه کوچکی از مدیران این شرکت به سرپرستی بنیانگذار رن ژنگفی، جلسه‌ای پشت درهای بسته برگزار کردند تا ایده‌های مربوط به آن را مطرح کنند. این اقدام جهت کاهش وابستگی شرکت به اندروید صورت گرفت.

در سال 2019، تحریم‌های اعمال شده توسط دولت ایالات متحده منجر به از دست دادن پشتیبانی از خدمات گوگل توسط دستگاه‌های جدید هواوی شد. این شرکت را مجبور کرد تا این ایده را به واقعیت تبدیل کرده و سیستم عامل جدید HarmonyOS را به دنیا معرفی کند.

هارمونی او اس یک سیستم عامل مبتنی بر میکروکرنل بوده که برای استفاده در تمامی دستگاه‌های هواوی طراحی شده است. در مقایسه با سیستم‌های هسته یکپارچه، میکروکرنل‌ها مدولارتر هستند و آن‌ها را سبک و انعطاف پذیر می‌کند. تنها با اجرای عملیات‌های اولیه، برای استفاده در دستگاه های مختلف اینترنت اشیا (IoT) سازگار می‌شوند.

برخلاف گوگل و اپل که سیستم‌عامل‌های مختلفی را برای دستگاه‌های مختلف اجرا می‌کنند، هواوی با چشم‌اندازی شروع کرد که سیستم‌عاملی با قابلیت‌های چندکاره داشته باشد.

HarmonyOS حضور خود را در تلویزیون‌های هوشمند با برند فرعی این شرکت، Honor Vision آغاز کرد. همچنین در دستگاه‌های مختلف اینترنت اشیا به نمایش درآمد. در ابتدا، این شرکت قصد داشت سیستم عامل جدید را در بسیاری از دستگاه‌های خانگی هوشمند، لپ‌تاپ‌ها و پوشیدنی‌ها راه‌اندازی کند. اما اکنون این مورد بازبینی شده و شامل گوشی‌های هوشمند و تبلت‌های دارای سیستم عامل HarmonyOS 2.0 می‌شود.

جدیدترین ارائه‌ها با HarmonyOS 2.0 شامل مجموعه‌ای از تبلت‌ها و پوشیدنی‌ها می‌شود: Huawei Mate 40 Series و Huawei Mate X2، Huawei Watch 3 و Huawei MatePad Pro. اسمارت‌فون‌های آینده احتمالاً شامل سیستم‌عامل جدید از پیش نصب‌شده خواهند بود، در حالی که دستگاه‌های قدیمی‌تر با نسخه محدود اندروید راه‌اندازی شده‌اند و به‌روزرسانی HarmonyOS را دریافت خواهند کرد.

هوآوی همچنین قصد دارد سیستم عامل هارمونی او اس را روی یونیت‌های سر خودرو، بلندگوها و بسیاری از انواع دیگر دستگاه‌ها ارائه کند. با اتخاذ رویکرد استفاده از یک هسته واحد در سراسر پلتفرم‌ها، این شرکت قصد دارد یک اکوسیستم یکپارچه از دستگاه‌های مختلف ایجاد کند تا در زمان توسعه دهندگان صرفه جویی کند.

 نگاهی به سیستم‌عامل هواوی - هارمونی

آیا برنامه‌های اندروید روی HarmonyOS اجرا می‌شوند؟

بدون دسترسی به Google Services، مسلما نمی‌توانید از برنامه‌های Google در دستگاه‌های جدید هوآوی با سیستم عامل HarmonyOS استفاده کنید. این محدودیت شامل فروشگاه Google Play، Google Maps، Gmail و YouTube است. همچنین، هر برنامه شخص ثالثی که برای احراز هویت به خدمات تلفن همراه Google متکی است، در سیستم عامل جدید کار نخواهد کرد.

سرویس‌های موبایل هواوی (HMS) در حال توسعه است تا جایگزینی برای همه سرویس‌های Google در دستگاه‌های هوآوی باشد. به جای فروشگاه Google Play، یک فروشگاه برنامه به نام AppGallery ارائه می‌شود. سایر برنامه‌ها عبارتند از Huawei ID، Huawei Assistant، Huawei Music و Huawei Cloud که همه جایگزین‌های برنامه‌های اندروید هستند.

Huawei Mobile Services همچنین ابزارها و خدماتی را برای توسعه‌دهندگان شخص ثالث برای ایجاد برنامه‌های خود و انتشار آن‌ها بر روی پلتفرم ارائه می‌دهد.

در زمینه توسعه برنامه، از آنجایی که اکثر برنامه‌ها برای اندروید و iOS ساخته شده‌اند، اطمینان از اینکه یک سیستم عامل جدید قادر به اجرای آن‌ها باشد بسیار چالش برانگیز است. شرکت‌های دیگری مانند مایکروسافت (با سیستم عامل ویندوز فون) و سامسونگ (با سیستم عامل تایزن) نتوانستند بر این مشکل غلبه کنند در حالی که سعی در ایجاد جایگزین اندروید داشتند.

 نگاهی به سیستم‌عامل هواوی - هارمونی

با این حال هواوی راه حلی در قالب ابزاری به نام Ark Compiler دارد. با استفاده از Ark Compiler، توسعه‌دهندگان می‌توانند برنامه‌های Android را برای HarmonyOS بازسازی کنند و برنامه به‌دست‌آمده با همه دستگاه‌های Huawei سازگار خواهد بود.

هواوی در نظر داشت که HarmonyOS کاملاً متفاوت از اندروید و iOS باشد. با پلتفرم جدید، این شرکت قصد دارد تا تجربه بی‌نظیرتری نسبت به رقبای خود ارائه دهد.

اندروید و iOS بر پایه هسته‌های یکپارچه هستند، جایی که همه چیز برای اجرای سیستم در خود هسته وجود دارد. همانطور که قبلا ذکر شد HarmonyOS یک سیستم عامل مبتنی بر میکروکرنل است که در آن عملیات غیر ضروری به سایر قسمت‌های سیستم واگذار می‌شود. اجرای اینها به عنوان فرآیندهای خارج از هسته، سیستم عامل را سازگارتر می‌کند.

همچنین، هواوی فناوری‌های توزیع شده خود را کارآمدتر از اندروید معرفی می‌کند. با بهبود قابلیت چند پلتفرمی، سیستم عامل هارمونی به شما این امکان را می‌دهد که برنامه مشابهی را در دستگاه‌های مختلف اجرا کنید. سیستم‌عامل جدید همچنین دسترسی روت ندارد و از اندروید امن‌تر است.

وقتی صحبت از حریم خصوصی و امنیت به میان می‌آید، اندروید اغلب مورد انتقاد قرار می‌گیرد، در حالی که iOS از وفاداری کاربران خود بهره‌مند است. طراحی میکروکرنل HarmonyOS علاوه بر افزایش تاخیر کم طراحی چارچوب، امنیت بیشتری را به شما ارائه می‌دهد.

 نگاهی به سیستم‌عامل هواوی - هارمونی

آیا هارمونی او اس می‌تواند در بازار دوگانه دوام بیاورد؟

حوزه سیستم عامل گوشی‌های هوشمند به شدت تحت سلطه اندروید گوگل و iOS اپل است. سیستم عامل فایرفاکس موزیلا، Fire OS آمازون و ویندوز فون مایکروسافت برای تأثیر بر بازار گوشی‌های هوشمند نا موفق بودند. اکنون تصمیم هوآوی برای نگاه فراتری که به گوشی‌های هوشمند دارد بدون شک یک حرکت هوشمندانه است.

هدف غول فناوری چینی با HarmonyOS رقابت با رهبران فعلی بازار گوشی‌های هوشمند نیست، بلکه به دنبال یکپارچگی با دستگاه‌های مختلف در بخش اینترنت اشیا است. از آنجایی که هیچ سیستم عاملی در همه جا برای دستگاه‌های IoT وجود ندارد، هواوی پتانسیل زیادی برای تثبیت موقعیت خود در این بخش دارد.

با این حال، به دلیل محدودیت‎های ایالات متحده و تمایل شدید کاربران گوشی‌های هوشمند به اندروید و iOS، HarmonyOS نبرد سختی برای رقابت در بازار گوشی‌های هوشمند دارد. باید دید آیا استراتژی خدمات جدید هوآوی که به سرعت در حال پیشرفت است به آن کمک می کند تا جایگاه خود را در بازار دوباره به دست آورد یا خیر.

برای کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان ما در گروه مهرگان آی تی در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازگشت به بالا