قیمت جهانی کارت‌های گرافیک همچنان صعودی است

قیمت جهانی کارت‌های گرافیک همچنان صعودی است

قیمت کارت‌های گرافیک همچنان صعودی است. همانطور که می‌دانیم بحران کمبود تراشه در جهان سبب افزایش قیمت خودرو و سخت‌افزار شده است. همچنین زمان پایان این بحران هنوز مشخص نیست. بنابراین قیمت برخی از پردازشگرهای گرافیکی 83 درصد از قیمت رسمی بالاتر رفته است.

قیمت جهانی کارت‌های گرافیک همچنان صعودی است. بر اساس داده‌های جدید، قیمت کارت‌های گرافیک انویدیا 72 درصد از قیمت رسمی آن‌ها بیشتر شده است. پردازشگرهای گرافیکی AMD شرایط بدتری دارند. و قیمت آن‌ها 83 درصد بیشتر از قیمت پیشنهادی تولیدکننده است. محصولات این دو شرکت در ماه سپتامبر به ترتیب 70 و 74 درصد گران‌تر از قیمت رسمی فروخته می‌شدند.

مدل‌هایی که تحت تاثیر کمبود تراشه قرار گرفته‌اند عمدتا از سری رادئون RX 6000 از جمله 6700XT ،6800 ،6800XT و 6900 XT هستند. از جمله پردازشگرهای انویدیا می‌توانیم به سری جی‌فورس RTX 30 شامل 3060، 3060Ti ،3070 ،3080 و 3090 اشاره کنیم.

میزان عرضه محصولات این دو شرکت در ماه اکتبر کمی بهتر شد.

رشد دوباره بازار رمزارزها موجب افزایش تقاضا برای کارت‌های گرافیک شد. ماینرها از این محصولات برای استخراج رمزارزها استفاده می‌کنند. و حتی توانسته‌اند محدودیت‌های انویدیا را کنار گذاشته و از نهایت توان کارت‌های گرافیک برای استخراج رمزارز استفاده کنند.

بجز تداوم کمبود نیمه‌رساناها، عوامل بیشتری می‌توانند در افزایش قیمت پردازشگرهای گرافیکی موثر باشند. برای مثال، سیم‌پیچ مسی هنوز با محدودیت عرضه روبرو است و هزینه‌های تولید را بالا می‌برد. از سوی دیگر، افزایش تقاضا برای GPU و CPU به‌طور طبیعی موجب شده تراشه‌سازان قیمت‌های خود را افزایش دهند.

بسیاری از خریداران کارت‌های گرافیک هنوز منتظر دریافت سفارشات خود هستند. یکی از آن‌ها چند روز پیش کیک یک سالگی سفارش خود را به فروشنده ارسال کرد و بالاخره توانست یک RTX 3080 دریافت کند.

بازدیدها: 0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

چهارده − یازده =

فهرست