بر اساس براورد اتاق بازرگانی تهران، حدود 7 تا 8 میلیون ایرانی بصورت رمزارز دارایی دارند که احتمالا بیت کوین بیشترین سهم را در مقایسه با سایر رمزارزها دا شته است.

آمار موثقی درباره حجم سرمایه گذاری شهروندان ایرانی در بازار رمزارزها در دسترس نیست اما فرزین فردیس، عضو اتاق بازرگانی تهران به خبرگزاری دانشجویان ایران – ایسنا – گفته است: سناریوهای مختلفی درباره کسانی که خرید و فروش رمزارز کرده اند، با تخمین های متعدد وجود دارد؛ من فکر میکنم بین 7 تا 8 میلیون ایرانی، احتمالا مقداری دارایی از جنس رمزارز دارند.

این عضو اتاق بازرگانی به تعداد حساب های کاربری فعال در صرافی های دیجیتال اشاره کرده است که صاحبان آن ها برای دیگران هم اقدام به خرید کرده اند. آقای فردیس گفته است: بر اساس آمارهای اعلام شده 2.5 میلیون اکانت در این صرافی ها وجود دارد که به نظر میرسد هرکس که اکانتی در این صرافی ها دارد احتمالا برای اطرافیانش هم خرید و فروش میکند چون افراد کمی دانش آی تی برای ورود به بستر صرافی ارز دیجیتال دارند. به گفته او هر نفر احتمالا برای حدود 3 نفر از اطرافیانش هم خرید و فروش میکند که این استدلال ما را به حدود 7 میلیون نفر میرساند.

با افت ارزش ریال در سالهای اخیر و تشدید سختگیری های درباره بازار ارز و از سوی دیگر رشد بی سابقه رمزارزها بسیاری از شهروندان ایرانی سرمایه خود را روانه این بازار کرده امد. البته تشدید برخورد با حوزه رمزارزها باعث خروج سرمایه از کشور و روی آوردن به کارگزاری های خارجی شده است.

استخراج بیت کوین در ایران  هم مستلزم دریافت مجوز است اما بسیاری هم به دلیل ارزانی برق بدون مجوز اقدام به استخراج کرده اند که گزارش های کشف مزارع غیر مجاز جسته و گریخته در رسانه های ایران منتشر میشود. استخراج رمزارزها در ایران از سال 1398 مشروط بر دریافت مجوز قانونی شد؛ البته بسیاری هم بدون مجوز در مزارع خصوصی و به صورت غیر مجاز دست به این کار زده اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

دو × یک =

فهرست