راهنمای خرید مانیتور

همراه شما هستیم با راهنمای خرید مانیتور…

پس از ایجاد نیاز برای خرید مانیتور سوال بعدی که به ذهن خریدار خطور میکند این است که چه مانیتوری بخرم؟ از چه برندی؟ مانیتور مورد نیاز من باید چه ویژگی هایی داشته باشد؟  با توجه به بودجه آیا می توانم مانیتور مد نظر خود را خریداری کنم؟

 

ما در این مقاله قصد داریم با راهنمایی خرید مانیتور به این سوال که چه مانیتوری مناسب من است و برای خرید مانیتور مورد نظرم به چه سوال هایی پاسخ بدهم و چطور می توانم بهترین نوع مانیتور با توجه به نیاز خود را پیدا کنم به طور کامل پاسخ خواهیم داد.

برای خرید مانیتور مورد نیاز خود اولین سوالی که باید از خود بپرسید و به آن پاسخ دهید این است که کاربرد این مانیتور برایتان چه خواهد بود؟ این اولین و مهم ترین سوال است…

 

در ابتدای امر قبل از هر توضیحی لازم می دانیم توضیحی مختصر در مورد انواع پنل های مانیتور و رزولوشن های پر کاربرد در مانیتور های موجود ارائه دهیم که با اطلاعاتی جامع تر وارد مبحث سوالات و انتخاب خود شوید.

 

انواع پنل های ملانیتور
مقایسه پنل های مانیتور

 

برای آشنایی بیشتر با انواع پنل مانیتور و اطلاعات بیشتر به مقاله پنل صفحه نمایش چیست؟ مراجعه فرمایید

 

انواع رزولوشن مانیتور :

 HD:  766×1360

 FHD:  1080×1920

2K:  1440×2560

 UHD 4K:  2160×3840

 

                _________________________________________________________________________________________________________________________________________

 

 

قدم اول:

1)کاربری مانیتور:

در قدم اول که مهم ترین گام نیز هست ما باید بدانیم برای چه کاری این مانیتور را لازم داریم. پاسخ به این سوال راهنمای اصلی ما در خرید مانیتور است زیرا با توجه به کاربری; نوع پنل، سرعت پاسخگویی مانیتور، میزان نور، تنظیمات رنگ ها، سرعت پاسخگویی، نرخ بازسازی صفحه و… تغییر خواهد کرد.

کاربری هایی که می توان مد نظر قرار داد به شرح زیر است:

  • گیمینگ
  • طراحی
  • خانگی
  • اداری
  • مهندسی
  • و یا تلفیقی از یک یا چند مورد بالا

پس از پاسخ به این سوال حال با ما همراه باشید تا ویژگی های مانیتور مورد نظر خود را بدانید:

خرید مانیتور با کاربری گیمینگ:

1)زمان پاسخگویی(سرعت تغییر تصویر):

به دلیل نیاز به عکس العمل بالا و جابجایی بسیار سریع تصویر ها شما نیاز به مانیتوری داری که سرعت پاسخگویی بالا و قابل قبولی داشته باشد البته باید توجه داشته باشید نوع بازی که انجام می دهید از چه قرار است.

(به سرعت و عکس العمل بالا نیاز دارد یا با سرعتی پایین تر هم میتوان به بازی پرداخت) همچنین میزان حرفه ای بودن شما در بازی هایی که انجام میدهید نیز عاملی قابل توجه است.

به این نکته توجه داشته باشید برای بازی های بسیار سریع شما نیاز به زمان پاسخگویی حدود 1 میلی ثانیه دارید و هرچه بازی منعطف تر باشد و نیاز کمتری به عکس العمل سریع تر داشته باشد می توانید از مانیتور هایی با زمان پاسخویی کمتری هم استفاده کنید.

 

2)نوع پنل:

اگر بازی های مد نظر شما بازی های چند نفره و رقابتی و یا مبارزه ای و شوتر است بهترین پیشنهاد ما به شما پنل TN است به دلیل سرعت فریم بسیار بالا ولی باید در نظر داشته باشید که این پنل دارای پایین ترین نوع کیفیت رنگ و پایین ترین زاویه دید در بین بقیه پنل ها است.

اگر کیفیت نور و رنگ بسیار بالایی در نظر دارید ولی سرعت بروز رسانی فریم ها در نظر شما کم اهمیت است پیشنهاد پنل ما به به شما IPS است ولی باید مدنظر داشته باشید این نوع مانیتور ها از نظر قیمتی از سایر رقبا بالا تر هستند

نکته قابل توجه در مورد پنل های IPS این است که این مانیتور ها دارای عمق رنگ و کیفیت رنگ مشکی کمتری دارند و این به دلیل شفافیت و روشنایی بیشتری است که این نوع پنل از آن برخوردار است.

و همچنین اگر به دنبال کیفیت تصویر و سرعت به صورت متعادل و بالانس شده و همچنین بیشترین میزان کنتراست تصویر هستید و یا دوست دارید که مانیتور های منحنی شکل داشته باشید باید از پنل های VA استفاده نمایید.

کدام نوع پنل مانیتور به در من میخورد؟
سه نوع پنل مانیتور

 

نکته :نمایشگر‌های دارای پنل TN زمان پاسخ‌گویی کمتری و بهتری در مقایسه با مانیتور های دارای پنل‌های IPS و VA دارند.

البته توجه داشته باشیدبه علت قیمت پایین تر مانیتورهای TN، دقت رنگ و زاویه دید گسترده پنل‌های IPS را ندارند.

3)نرخ نوسانسازی:

نرخ نوسازی صفحه نمایشگر تعداد دفعاتی هست که صفحه  در یک ثانیه تصویر هارا به‌روز‌ رسانی می‌کند.

نرخ نوسان سازی به صورت عددی با واحد هرتز(HZ) نمایش داده میشود .نرخ نوسازی یک نمایشگر هرچقدر بالاتر باشد روان‌تر و سریع‌تر می‌تواند تصویر هارا به نمایش دربیاورد و در واقع سریع‌تر تغییرات را نمایش می‌دهد. و طبیعتا تکنولوژی هایی که باعث افزایش میزان هرتز تصویر هستند هزینه بر بوده و در نتیجه می بایست برای خرید مانیتور با FRAME RATE بالاتر هزینه بیشتری پرداخت کنید.

4)روشنایی مانیتور:

روشنایی مانیتور ها با واحد CD/Mیا NIT مشخص میشود که میزان و غلظت نور در سطح متر مربع  را نشان می دهد. هر چه این میزان بیشتر باشد شما حتی در نور کم اتاق هم میزان نور دریافتی بیشتری دارید.

 

5)گستردگی رنگ:

طبیعتا هر چه طیف رنگی موجود در صفحه نمایش هنگام بازی بیشتر و با کیفیت بالاتری باشد لذت بازی را افزایش خواهد داد ولی باید به این نکته توجه کنید که زمان پاسخگویی زیر 1 میلی ثانیه همراه با گستردگی رنگ بسیار بالا همزمان در یک نوع پنل یافت نمیشود.

باید اولویت بندی کنید که کدام مورد برای شما اولویت بیشتری دارد و پس از آن از عکس بالای صفحه برای انتخاب نوع پنل مورد نظر خود بهره بگیرید.

انواع مانیتور گیمینگ را میتوانید در این لینک از دیجی کالا مشاهده کنید.

خرید مانیتور با کاربری طراحی

1)نوع پنل

مهم ترین و اساسی ترین مسئله در مورد پنل مانیتور های طراحی و گرافیکی این است که پنلی داشته باشد که تمامی رنگ ها را با بالاترین کیفیت به بیننده نمایش دهد.پنل پیشنهادی ما به این عزیزان پنل IPS است با بالاترین رزولوشن و بهترین و با کیفیت ترین رنگ ها میتواند بهترین گزینه برای طراحان باشد.

2)زمان پاسخگویی

بر خلاف مانیتور های گیمینگ که در آنها زمان پاسخگویی و سرعت بسیار مهم است باید بدانید در مانیتور های طراحی نیاز چندانی به سرعت بازسازی تصاویر بسیار بالا احساس نمیشود و باید بیشتر توجه و دقت شما در خرید این نوع مانیتور روی گزینه کیفیت رنگ ها و وضوح تصویر باشد.

3)وضوح و کیفیت تصویر و رنگ

مهم ترین و اصلی ترین موردی در خرید مانیتور طراحی همین گزینه است. برای یک طراح هرچه کیفیت تصویری که مشاهده میکند بهتر باشد و کیفیت رنگ ها به واقعیت نزدیک تر باشد قطعا نتیجه نهایی بهتری خواهد داشت. شما باید بتوانید تمام جزئیات تصویر را بالاترین دقت و بهترین غلظت رنگ و باکیفیت بسیار بالا مشاهده کنید. باید کیفیت چیزی که نمایش داده میشود در انتها با کیفیت چاپ برابر باشد چنین چیزی نیازمند مانیتوری با وضوح و کیفیت بالا است .

در قسمت بالای این مقاله توضیحی در مورد رزولوشن داده شده است. شما میتوانید با توجه به بودجه خود مانیتوری با بالاترین وضوح مناسب کار خود را خریداری کنید.

4)اندازه صفحه نمایش

برای برخی از طراحان اندازه صفحه نمایش مهم نیست ولی برخی از طراحان بیان میکنند که احتیاج به صفحه نمایشی بزرگ برای واضخ تر دیدن جزئیات دقیق هستند یا احتیاج به صفحه نمایشی بزرگ دارند تا بتوانند همزمان چند کار مختلف را روی صفحه نمایش خود مشاهده کنند. با توجه به این جمله باید مطابق سلیقه خود و نحوه کارتان مناسب ترین صفحه نمایش را انتخاب کنید.

نکته: پنل های IPS در کنار دقت و وضوح بالا دارای زاویه دید گسترده تری هستند که میتوانید از هر سمت دید بهتری داسته باشید.

خرید مانیتور با کاربری اداری و خانگی و مهندسی

نکته قابل توجه در این کاربری این است که شما مانیتوری انتخاب کنید که با مدت زمان طولانی نگاه کردن به آن سردرد نگیرید و چشمتان اذیت نشود پس باید دارای نور و شدت روشنایی متعادل با فیلتر محافظ نور آبی و همچنین تکنولوژی های محافظت از چشم باشد.

2)سازگاری خروجی کارت گرافیک با رزولوشن مانیتور

همانطور که از تیتر این قسمت مشخص است باید دقت کنید خروجی که کارت گرافیک برای تصویر شما میگیرد با چه کیفیتی است. به طور مثال شما هزینه زیادی برای کارت گرافیکی کرده اید که خروجی تصویر 4K دارد در صورتی که مانیتوری دارید که نهایت توانش نمایش تصویر 2K است. در نتیجه هزینه ای که برای کارت گرافیک خود کردید بیهوده است.

یا این که فرض کنید نهایت توان کارت گرافیک شما خروجی تصویر FULL HD است در این حالت حتی در صورتی که مانیتور شما 4K هم باشد باز هم هزینه ای که کرده اید به هدر رفته است پس در نتیجه باید تناسب درستی بین خروجی کارت گرافیک و مانیتور شما وجود داشته باشد.

همچنین به پورت های ورودی مانیتور خود دقت کنید با توجه به کیفیت منتقل شده از سیستم کامپیوتر شما همخوانی داشته باشد و همین طور بتواند کیفیت مد نظر را به خوب منتقل کند.(به طور مثال برای بالا ترین کیفیت نتقل شده باید از کابل  DISPLAY PORT استفاده کرد در صورتی که مانیتور شما از DISPLAY PORT پشتیبانی نکند ولی کارت گرافیک شما خروجی تصویری داشته باشد که باید با این کابل منتقل شود طبیعتا بالاترین میزان کیفیت را نخواهید داشت.)

 

3)میزان و کیفیت استفاده

نکاتی که در این مورد باید به آن توجه داشته باشید شامل مواردی هستند از قبیل: وضوح تصویر، رزولوشن، مات و شفاف بودن صفحه نمایش شما است.

در هر یک از کاربری های گیمینگ یا طراحی و اداری و مهندسی و خانگی و یا حتی استفاده های روزمره از قبیل فیلم دیدن یا مقاله خواندن شما باید با توجه به حساسیت چشم ها و علایق شما باید به نکاتی برای ایجاد راحتی برای چشم های خود باشید.

نکته: مات و تصویر بودن صفحه نمایش خود را با توجه به میزان نور فضایی که مانیتور در آن قرار دارد بسنجید. مانیتور مات میتواند جلوی بازتاب نور روی صفحه نمایش در فضای با نور بسیار زیاد را بگیرد.

 

4)فضای استفاده

حتما متوجه این موضوع شدید که در صورت استفاده از مانیتور های خیلی بزرگ باید برای راحتی استفاده فاصله خودرا با مانیتور افزایش دهید.

پس با توجه به این نکته در صورت داشتن فضایی بسیار کوچک بهتر از جهت ایجاد آسودگی از مانیتور های کوچکتر استفاده کنید و بالعکس، در صورت وجود فضای زیاد و فاصله از مانیتور از صفحه نمایش های بزرگتر استفاده کنید.

مورد بعدی فضای موجودی جهت قرار دادن مانیتور است، حتما باید ابعاد مانیتور شما با میزی که روی آن قرار می گیرد متناسب باشد.

 

شما را به مطالعه راهنمای خرید مانیتور سامسونگ دعوت میکنیم

5)بودجه

بودجه هم یکی از مهم ترین موارد در خرید مانیتور است. بودجه مد نظر شما برای خرید مانیتور تاثیر گذار در قالب مواردی است که باید برای در نظر داشته باشید. نوع پنل، سایز صفحه نمایش، نرخ نوسانسازی،کیفیت و رزولوشن تصویر و… همگی تاثیر گرفته از میزان هزینه ای است که پرداخت میکنید.

البته این به این معنی نیست که اگر منبع مالی بالایی در اختیار دارید لازم است گران ترین مانیتور موجود در بازار را خریداری کنید ولی باید بعد از بررسی کارایی مد نظر شما از بین گزینه های موجود بهترین و کارآمد ترین مورد را باتوجه به منبع مالی خود انتخاب فرمایید.

6)میزان استفاده شما در طی روز از مانیتور چقدر است؟

خب این مورد هم از مواردی است که هنگام خرید مانیتور باید در مورد آن دقت لازم را  به عمل بیاورید. چشمان شما عزیز است و باید تمام تلاش خود را در حفاظت از آن ها به کار بگیرید.

هر چه میزان استفاده از مانیتور در طول روز بیشتر باشد احتمال آسیب به چشم های شما بیشتر خواهد بود. هنگام خرید توجه کنید مانیتور شما در صورتی که در طول روز مدت زمان زیادی را پشت کامپیوتر می گذرانید دارای موارد حفاظتی از چشم شما باید مواردی همچون EYE CARE ، فیلتر نور آبی که مانع از آسیب شدید و خستگی چشم میشود و … را دارا باشد.

برای مطالعه بیشتر پیشنهاد میشود مقاله جلوگیری از آسیب به چشم را مطالعه کنید.

در انتها :

در این مقاله سعی بر این بود تا با نحوه پیدا کردن بهترین مانیتور با توجه کاربری مد نظرتان آشنا شوید تا بتوانید انتخاب درستی داشته باشید.

نوع پنل ،وضوح،فضای استفاده و… همه مواردی هستند ک که قبل از خرید باید به آنها توجه شود.

با مهرگان آی تی همراه باشید…

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازگشت به بالا