راهنمای جامع خرید میکروفون استریم

راهنمای جامع خرید میکروفون استریم: تصوير بي كيفيت را مي توان تحمل كرد. اجرای بد را می توان تحمل کرد. نوپردازی نامناسب قابل تحمل است. تنها چیزی که اگر کیفیت نا مطلوبی نداشته باشد بلافاصله مخاطب را فراری میدهد، صداست. صدا مهم ترین عنصر در فعالیت های است که به تولید محتوا مرتبط هستند. برای داشتن صدایی با کیفیت عوامل زیادی موثر است.

اولین مورد داشتن صدای خوب به صورت ذاتی می باشد. بعضی از استریمر ها و یوتیوبر های بزرگ مثل مارکو پلایر به صورت ذاتی دارای صدایی زیبا هستند. اما دومین فاکتور برای داشتن کیفیتی مناسب از صدا، میکروفون است. میکروفن کمک شایانی به کیفیت ویدیو یک استریمر خواهد کرد.

در این مطلب می‌خواهیم به پرسش‌های مختلف در هنگام خرید میکروفون استریم پاسخ دهیم. در این مطلب، ابتدا انواع میکروفون را معرفی می‌کنیم و سپس به کاربردهای هر کدام از آن‌ها و نکات مربوط به آن‌ها می‌پردازیم. اگر به‌دنبال خرید میکروفون برای استریم یا خرید میکروفون برای یوتیوب هستید یا می‌خواهید نکات خرید میکروفون استودیویی را بدانید، با ما همراه باشید…

انواع میکروفون

میکروفون‌ها را به چند دسته می‌توان تقسیم کرد. از نظر انواع، می‌توان این محصول را به نوع داینامیک و خازنی (کاندانسر) و از نظر کاربرد به نوع میکروفون یقه‌ای، دستی بیسیم و باسیم، رومیزی، هدمیک و میکروفون گیشه تقسیم نمود.

میکروفون کاندانسر

اگر به دنبال خرید میکروفونی هستید که کیفیت ضبط بالایی داشته باشد، میکروفون کاندنسر یا خازنی از بهترین گزینه‌ها برای شماست. این نوع میکروفون تمامی صداهای موجود در صدا را ضبط می‌کند، بنابراین استودیوها بهترین جا برای استفاده از میکروفون کاندانسر است.

این میکروفون، بازه فرکانسی گسترده دارد و به همین علت می‌توان برای ضبط وکال از آن استفاده کرد. به طور کلی میکروفون‌های کاندانسر به دو نوع دیافراگم بزرگ و دیافراگم کوچک تقسیم می‌شوند. نوع دیافراگم بزرگ (سایز سه چهارم اینچ تا یک اینچ) مناسب ضبط منابع صوتی است که نیاز به بازه فرکانسی زیاد دارد. ضبط صدا با این نوع محصول، به شما صدایی حجیم و گرم خواهد داد.

نوع دیافراگم کوچک، برای ضبط برخی سازها (ویولون و گیتار آگوستیک) که فرکانس‎‌های تریبل آن بیشتر است مورد استفاده قرار می‌گیرد.

میکروفون داینامیک

میکروفون‌های داینامیک، نسبت به کاندانسر، حساسیت کمتری دارد و بازه فرکانسی آن‌ها نیز کمتر است. این ویژگی باعث شده این محصول مناسب ضبط بسیاری از صداها به خصوص صداهای بسیار بلند مانند گیتار الکترونیک، درامز و خوانندگان متال و راک باشد. از مشهورترین میکروفون‌های داینامیک می‌توان به Shure SM57 و Shure SM58 اشاره کرد.

میکروفون ریبون

پیش از آنکه میکروفون‌های کاندنسر رایج شود، بیشتر از میکروفون ریبون استفاده می‌شد. این میکروفون‌ها به نسبت میکروفون‌های داینامیک و کاندانسر، قیمت بالاتری دارند و از مهمترین ویژگی‌های آن می‌توان به دریافت خوب فرکانس‌های بم اشاره کرد.

راهنمای جامع خرید میکروفون استریم

 

انواع میکروفون از نظر کاربرد

میکروفون یقه ای

میکروفون یقه ای، اغلب به یقه افراد متصل می‌شود (قابلیت اتصال به کراوات، جای دکمه و زیر پیراهن و … را نیز دارد). به دلیل اندازه کوچک این محصول، به آن میکروفون مینیاتوری یا Lavalier نیز گفته می‌شود. میکروفون‌های یقه ای به نسبت دیگر انواع میکروفون، قیمت بهتری دارند. کاربرد اصلی میکروفون یقه‌ای ضبط پادکست، ویدئو و مصاحبه، سخنرانی و … است.

میکروفون دستی

میکروفون‌های دستی مشهورترین انواع میکروفون هستند، همان میکروفونی که برروی استیج در دست خوانندگان  یا سخنرانان می‌بینید. این محصول انواع مختلفی دارد، به دو نوع بیسیم و باسیم تقسیم می‌شود.

میکروفون رومیزی

میکروفون‌هایی که پایه مخصوص به خود دارند و بر روی میزها قرار می‌گیرند، میکروفون رومیزی نام دارند. کاربرد این محصولات در محل‌هایی که نیاز به سیستم پیجینگ دارند و سالن‌های کنفرانس است.

هدمیک

هدمیک، میکروفونی است که بر روی سر قرار می‌گیرد. هدمیک‌ها به شکل یک گوش و دو گوش ساخته و به بازار عرضه می‌شوند. اگر می‌خواهید کسی متوجه هدمیک شما نشود، گزینه یک گوش برای شما مناسب است و در صورتی که بخواهید جنب و جوش زیادی داشته باشید (مثلا مربی ایروبیک یا مربی ورزشی هستید) مدل دوگوش بهتر روی سرتان فیکس می‌شود.

نکته بسیار مهم در هدمیک این است که اگر گردنتان را تکان بدهید، زاویه شما با میکروفون تغییر نخواهد کرد، یعنی مشکلی برای کاهش یا افزایش صدا نخواهید داشت.

میکروفون گیشه

استفاده از میکروفون گیشه، در زمان شیوع کرونا بیشتر شد، میکروفون‌هایی که در باجه‌های بانک، صرافی‌ها، بیمارستان‌ها، فروشگاه‌ها و هر بخشی که کارمندان و کارفرمایان در آنجا حضور فیزیکی پیدا می‌کنند اهمیت زیادی دارد.

این میکروفون‌ها صدای کارمندان و مراجعین را به خوبی به هم می‌رساند و امنیت آن‌ها را تامین می‌کند. میکروفون گیشه باعث می‌شود بیماری‌های ویروسی گسترش پیدا نکنند.

راهنمای جامع خرید میکروفون استریم

ویژگی بهترین میکروفون‌ها

حال کمی در خصوص برخی از مهمترین ویژگی‌های میکروفون‌ها صحبت می‌کنیم که در هنگام خرید میکروفون باید به آنها توجه کنید:

آمپدانس، بازه پاسخ فرکانسی، الگوی قطبی، اثر همجواری(مجاورت)، SPL و در نهایت نویز داخلی میکروفون.

الگوی قطبی میکروفون

یکی از مهمترین فاکتورهایی که در زمان خرید باید به آن توجه کنید، الگوی قطبی است. اگر اطلاعاتی در خصوص این ویژگی نداشته باشید، انتظاراتی که دارید به خوبی برآورده نمی‌شود. الگوی قطبی میکروفون‌ها شامل الگوی قطبی کاردیویید، سوپرکاردیویید، هایپرکاردیویید، بای دایرکشنال و اومنی دایرکشنال می‌شود.

الگوی قطبی کاردیویید

در این الگوی قطبی، میکروفون صدا را بیشتر از جلو برداشت می‌کند و در صورتی که صدا از پشت بیاید آن را دریافت نکرده و رد می‌کنند. در اجراهای زنده و استودیوها، بهتر است از میکروفون‌هایی با الگوی قطبی کاردیویید استفاده کنید.

الگوی قطبی سوپر کاردیویید و هایپر کاردیویید

سوپرکاردیویید نسبت به کاردیویید، هدایتی‌تر است و هایپرکاردیویید از سوپرکاردیویید، هدایتی‌تر است. یعنی سوپرکاردیویید صدای کمتری نسبت به هایپرکاردیویید برداشت می‌کند.

هایپرکاردیوییدها و سوپرکاردیوییدها صداها را با اختلاف زاویه 180 درجه (یعنی پشت میکروفون) کمتر دریافت کرده و صداهای اطراف میکروفون را کمی برداشت می‌کنند.

الگوی قطبی Omni-directional

میکروفون‌ها با این الگوی قطبی می‌توانند صدا را به صورت یکسان از همه جهات (زاویه 360 درجه) دریافت کنند. در صورتی که بخواهید همه صداهای یک محیط را ضبط کنید، میکروفون‌هایی با این الگو برای شما مناسب‌ترند. این میکروفون‌ها بهترین گزینه ضبط صداهای محیط و صداهای ارکسترال هستند. برای صدابرداری صداهای نزدیک، بهتر است از این میکروفون‌ها استفاده نکنید.

الگوی قطبی Figure-8

میکروفون‌هایی که الگوی قطبی Figure-8 دارند، نسبت به صداهای عقب و جلو حساسیت یکسانی دارند اما صدای اطراف را رد کرده و دریافت نمی‌کنند.

برخی میکروفون‌ها چند الگویی هستند. یعنی می‌توانید با یک کلید یا دکمه که روی بدنه میکروفون قرار می‌گیرد، الگوی قطبی آن را تغییر دهید. یعنی می‌توانید از یک میکروفون در مکان‌های مختلف استفاده کنید.

آمپدانس میکروفون

میکروفون‌ها، آمپدانس خروجی و آمپدانس بار دارند. به مقاومت AC در برابر عبور جریان الکتریکی، آمپدانس خروجی گفته می‌شود و آمپدانس بار، آمپدانس ورودی دستگاه صوتی یا پری آمپلی‌فایر است که با خروجی میکروفون یک مدار ایجاد می‌کند.

میکروفن‌ها یا امپدانس‌بالا هستند یا پایین. درصورتی‌که امپدانس بالاتر از 1000 اهم باشد، نمی‌توان کابل اتصال آن را بلندتر از 5 متر گرفت. افزایش طول کابل در میکروفن‌های امپدانس‌بالا روی کیفیت سیگنال دریافتی تأثیر زیادی دارد.

بازه پاسخ فرکانسی میکروفون

این بازه یعنی همان محدوده فرکانسی که یک میکروفون می‌تواند صدا ضبط نماید. بازه شنوایی انسان در محدوده 20 هرتز تا 20 کیلوهرتز است، اما برخی میکروفون‌ها می‌توانند صداهای فراتر یا کمتر از محدوده شنوایی انسان را نیز ضبط نمایند.

راهنمای جامع خرید میکروفون استریم

 

نویز داخلی میکروفون

نویز داخلی (Self Noise) میکروفون، نویز الکتریکی است که توسط اجزای داخلی خود میکروفون تولید می‌شود. اگر این نویز داخلی کم باشد، سیگنال صدا خالص‌تر می‌شود. یعنی امکان تبدیل امواج اکوستیکی ضعیف‌تر به سیگنال‌های الکترونیکی بدون تداخل با نویز داخلی میکروفن فراهم می‌شود. میزان قابل قبول نویز داخلی میکروفون، 40 db-spl است. اگر این عدد 30 باشد، خوب و کمتر از 20باشد عالی است.

حساسیت یا میزان فشار صدا (SPL)

میزان فشار صدا بر هوا (Sound Pressure Level) که آن را با نماد دسیبل نمایش می‌دهند، متغیری است که نشاندهنده بالاترین حجم صدایی است که میکروفون می‌تواند دریافت نماید. این ویژگی زمانی که میکروفونی باید با سازهای متفاوتی با صدای بلند مانند درام به کار رود، اهمیت زیادی پیدا می‌کند. هرچه عدد SPL کمتر باشد، میکروفون حساس‌تر خواهد بود.

کلام آخر

راهنمای خرید میکروفون برای استریم تلاش کرد تا مسیر شما را برای رسیدن به خرید مطلوب آسان تر کند. توجه داشته باشید بسیاری از تجهیزات گران قیمت در ابتدای شروع کار شما نیاز نیست. شما می توانید با حداقل امکانات شروع کنید و به مرور تجهیزات خود را پیشرفت تر کنید.

اما اگر تازه کار نیستید باید به فکر تهیه لوازم به روز و با کیفیت باشید. چراکه هم اکنون در شرایطی هستیم که رقابت در تولید محتوا بسیار سخت شده و رقیبان روز به روز در حال افزایش کیفیت کار خود هستند. پس اگر خود را با شرایط وقف ندهیم، دچار افت در کارمان خواهیم شد.

برای کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان ما در گروه مهرگان آی تی در تماس باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

ده − هفت =