خانه هوشمند چیست؟

خانه هوشمند چیست؟

خانه هوشمند چیست؟ این روزها اصطلاح خانه هوشمند زیاد بکار برده می‌شود و شما نیز احتمالاً اصطلاح «خانه هوشمند» را شنیده اید. خانه هوشمند دقیقاً یک چیز را توصیف می‌کند، اما احتمالا مانند بسیاری از افرادی که این اصطلاح را شنیده‌اند، اگر از شما خواسته شود این اصطلاح را دقیقاً توضیح دهید، شرح آن برایتان کمی مشکل باشد…

خانه هوشمند خانه‌ای است که از جدیدترین فناوری‌های الکترونیکی و کامپیوتری برای کنترل یا خودکارسازی هر تعداد از جنبه‌های مختلف خانه استفاده می‌‍کند. برای ساخت یک خانه هوشمند نیاز به تفکرات اساسی در مورد طراحی و تکنولوژی است.

خانه هوشمند چیست

چهار دلیل بسیار عملی وجود دارد که افراد در فناوری خانه‌های هوشمند سرمایه گذاری کنند که عبارتند از:

  • راحتی: خانه‌های هوشمند می‌توانند به ساده سازی وظایف پیچیده یا خودکارسازی کامل آن‌ها کمک کنند.
  • امنیت: با استفاده از حسگرها و فن‌آوری‌های ارتباطی، خانه‌ها را می‌توان با دقت و به طور مداوم از هر نقطه نظارت کرد.
  • آسایش: سیستم‌های آب و هوا و روشنایی را می‌توان به طور خودکار با توجه به زمان روز، دمای بیرون یا خلق و خوی فردی شما تنظیم کرد.
  • کارایی: خانه‌های هوشمند می‌توانند زمان روشن و خاموش شدن همه چیز را کنترل کنند و دقیقاً مکان و میزان مصرف انرژی در خانه شما را پیگیری کنند.

خانه هوشمند چیست؟

چه مواردی یک خانه هوشمند “مناسب” ارائه می‌دهد؟

هر خانه هوشمندی از نظر کاری که انجام می‌دهد و نحوه انجام آن متفاوت است، اما به طور کلی معیار یک خانه هوشمند «خوب» میزان بهبود خانه شما و اینکه چقدر بدون زحمت به این امر دست می‌یابد است.

صرفا مجهز بودن به فناوری نمی‌تواند مفید باشد. اگر مدیریت سیستم‌های خانه هوشمند شما به زمان، هزینه و تلاش بیشتری نسبت به انجام کارها به صورت دستی نیاز دارد، دیگر منفعتی نخوهد داشت.

برای مثال، اگر سیستم‌های کنترل آب و هوای خانه شما خودکار هستند، باید دائماً خود را تطبیق دهند تا خانه را دقیقاً در دمایی نگه دارند که شما در آن دما و رطوبت احساس آسایش دارید. در حالت ایده‌آل، این کار باید بدون مزاحمت و به گونه‌ای انجام شود که حداکثر کارایی را تضمین کند. همچنین باید بتوانید به راحتی و به سرعت، بدون نیاز به رفتن به خانه تنظیمات خودکار را لغو کنید.

خانه هوشمند چیست؟

خانه‌های هوشمند چگونه کار می‌کنند؟

اکثر خانه‌های هوشمند از سیم‌کشی هوشمند یا یک شبکه خانگی ساخته شده استفاده می‌کنند تا به بخش‌های مختلف خانه اجازه دهند با یک سیستم کنترل مرکزی ارتباط برقرار کنند. تایمرها، سوئیچ‌ها و حسگرها برای تعیین زمان و نحوه عملکرد سیستم‌های خودکار مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرند.

به عنوان مثال، هنگامی که از محل کار به خانه می‌آیید، یک سنسور ممکن است تشخیص دهد که به خانه رسیده‌اید و چراغ‌های خاصی را روشن می‌کند، اقدامات امنیتی مختلف را غیرفعال کرده و اتاق نشیمن را گرم می‌کند. هنگامی که به رختخواب می‌روید، ممکن است حسگرهای امنیتی را فعال کند، همه پرده‌ها را بکشد و چراغ‌ها و لوازم خانگی را خاموش کند.

نصب و هزینه

مهم نیست که چه نوع سیستمی را برای نصب برنامه ریزی می‌کنید. بهتر است ابتدا با متخصصین این حوزه مشورت کنید. آن‌ها نه‌تنها می‌توانند تشخصی دهند که راه اندازی کدام سیستم برنامه‌ریزی مناسب شماست،. بلکه می‌توانند به شما کمک کنند تا مطمئن شوید که به کارآمدترین و مقرون به صرفه ترین سیستم دسترسی دارید.

مانند بسیاری از امکاناتی که زندگی را آسان‌تر می‌کنند، تبدیل خانه شما به یک خانه هوشمند نیز هزینه‌های خودش را دارد. سیستم‌های ساده را می‌توان نسبتاً ارزان‌تر نصب کرد. اما مسلماً هرچه بیشتر بتوانید هزینه کنید، سیستم شما پیچیده‌تر، ایمن‌تر و کاربردی‌تر خواهد بود. بودجه شما تنها محدودیت واقعی برای کاری است که می‌توانید انجام دهید تا خانه خود را به خانه‌ای هوشمند تبدیل کنید.

خانه هوشمند چیست؟

برای کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان ما در گروه مهرگان آی تی در تماس باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازگشت به بالا