حافظه Cache سطح L1 و L2 در پردازنده چیست ؟

حافظه Cache در پردازنده چیست ؟

حافظه Cache سطح L1 و L2 در پردازنده چیست ؟ حافظه Cache یا کش پردازنده حافظه ای است که در خود تراشه پردازنده قرار میگیرد. یا ممکن است در مکان دیگری از مادربورد توسط یک bus یا گذرگاه ارتباطی با پردازنده در تماس باشد. حافظه Cache پردازنده بدین منظور استفاده میشود که برنامه ها و دستورالعمل هایی که به تعداد زیادی در کامپیوتر استفاده میشود را در خود ذخیره کند. زمانیکه CPU میخواهد داده ای را مورد پردازش قرار دهد ابتدا به نزدیک ترین حافظه Cache خود نگاه میکند تا در صورت موجود بودن آن دستورالعمل را پردازش کند.

اگر داده ها در نزدیک ترین حافظه Cache خود یافت شد آنرا مورد پردازش قرار میدهد. اگر پیدا نشد به حافظه های Cache بعدی اش نگاه میکند و در نهایت اگر پیدا نشد به حافظه RAM سیستم رجوع میکند. که مقداری زمان میبرد. حافظه Cache بسیار گران است. اما در عوض مانند رعد و برق سریع است. حافظه Cache پردازنده سطوح مختلفی دارد که ما به معرفی دو سطح از آن یعنی L1 Cache و L2 Cache میپردازیم. که مستقیماَ با خود CPU در ارتباط است.

سطح L1 و L2

حافظه Cache سطح L1 و L2 در پردازنده چیست ؟  L1 cache  این حافظه عمدتاَ بر روی تراشه پردازنده قرار دارد. کش حافظه‌ی کوچکی است که فقط اطلاعاتی را شامل می‌شود. که به احتمال زیاد پردازنده در مراحل بعدی کارکرد خود به آنها نیاز دارد. همان‌طور که گفته شد، هدف سیستم کش این است. که اطلاعات مورد نیاز پردازنده، پیشاپیش روی کش گذاشته شده باشد. و در هنگام نیاز، به سرعت در اختیار پردازنده قرار بگیرد.

L2 cache وقتی اطلاعات در کش L1 موجود نباشد، بررسی کل سیستم برای یافتن اطلاعات زمان زیادی می‌گیرد. و اینجا جایی است که کش L2 مفید واقع می‌شود. کش L2 کندتر از L1 است اما در عوض مقدار آن به مراتب بیشتر است. و این یعنی اطلاعات بسیار زیادی روی آن جا می‌شود و نرخ برخورد را افزایش می‌دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

12 − 1 =

فهرست