توکن غیر قابل تعویض (NFT) چیست؟

توکن غیر قابل تعویض (NFT) چیست؟

توکن غیر قابل تعویض (NFT) چیست؟ توکن‌های غیرقابل تعویض یا NFT دارایی‌های رمزنگاری شده در یک بلاک چین با کدهای شناسایی منحصربه‌فرد و ابرداده‌ها هستند که آن‌ها را از یکدیگر متمایز می‌کند. برخلاف ارزهای دیجیتال، نمی‌توان آن‌ها را به تبدیل و معامله یا مبادله کرد. این با توکن‌های قابل تعویض مانند ارزهای رمزنگاری شده متفاوت است، که با یکدیگر یکسان هستند و بنابراین می‌توانند به عنوان رسانه‌ای برای معاملات تجاری استفاده شوند.

توکن غیر قابل تعویض (NFT) چیست

  • NFT ها توکن‌های رمزنگاری منحصربفردی هستند که روی یک بلاک چین وجود دارند و قابل تکرار نیستند.
  • NFT ها را می‌توان برای نمایش آیتم‌های دنیای واقعی مانند آثار هنری و املاک استفاده کرد.
  • «توکن کردن» این دارایی‌های ملموس در دنیای واقعی به آن‌ها امکان می‌دهد، فروش و معامله شوند و در عین حال احتمال تقلب را کاهش می‌دهند.
  • NFT ها همچنین می‌توانند برای نشان دادن هویت افراد، حقوق مالکیت و موارد دیگر استفاده شوند.

توکن غیر قابل تعویض (NFT) چیست؟

ساختار متمایز هر NFT پتانسیل استفاده از چندین مورد را دارد. به عنوان مثال، آن‌ها وسیله‌ای ایده‌آل برای نمایش دیجیتال دارایی‌های فیزیکی مانند املاک و مستغلات و آثار هنری هستند. از آنجایی که NFT ها مبتنی بر بلاک چین هستند، می‌توانند برای حذف واسطه‌ها و ارتباط هنرمندان با مخاطبان یا برای مدیریت هویت استفاده شوند. NFT ها می‌توانند واسطه‌ها را حذف کنند، معاملات را ساده کنند و بازارهای جدیدی ایجاد کنند.

بیشتر بازار فعلی NFT ها حول اقلام کلکسیونی، مانند آثار هنری دیجیتال، کارت‌های ورزشی، و چیزهای کمیاب متمرکز شده است. شاید پر هیاهوترین فضای NBA Top Shot باشد، مکانی برای جمع آوری لحظات غیرقابل تعویض NBA به صورت کارت دیجیتال. برخی از این کارت‌ها میلیون‌ها دلار فروخته شده‌اند. اخیراً، جک دورسی، عضو توییتر، پیوندی به نسخه توکن‌شده اولین توییتی که تا به حال نوشته شده بود، در توییتر منتشر کرد که در آن نوشته بود «فقط من twttr را راه‌اندازی کردم». نسخه NFT اولین توییت تاکنون تا سقف 2.5 میلیون دلار پیشنهاد شده است.

درک NFT ها

مانند پول فیزیکی، ارزهای رمزپایه قابل تعویض هستند، یعنی می‌توان آنها را مبادله کرد. به عنوان مثال، یک بیت کوین همیشه از نظر ارزش با بیت کوین دیگر برابر است. به طور مشابه، یک واحد اتریوم همیشه برابر با واحد دیگر است. این ویژگی تغییرپذیری، ارزهای دیجیتال را برای استفاده به عنوان یک رسانه امن تراکنش در اقتصاد دیجیتال مناسب می‌کند.

NFT ها پارادایم کریپتو را با منحصر به فرد و غیرقابل تعویض کردن هر توکن تغییر می‌دهند. در نتیجه نمی‌توان یک توکن غیرقابل تعویض را با یک توکن دیگری برابر دانست. آن‌ها نمایش دیجیتالی دارایی‌ها هستند و به پاسپورت‌های دیجیتال تشبیه شده‌اند زیرا هر توکن دارای هویت منحصر به فرد و غیرقابل انتقالی است تا آن را از سایر نشانه‌ها متمایز کند. آن‌ها همچنین قابل توسعه هستند، به این معنی که می‌توانید یک NFT را با دیگری ترکیب کنید تا یک NFT سوم و منحصر به فرد را “تولید” کنید.

درست مانند بیت کوین، NFTها همچنین حاوی جزئیات مالکیت برای شناسایی آسان و انتقال بین دارندگان توکن هستند. مالکان همچنین می‌توانند متادیتا یا ویژگی‌های مربوط به دارایی را در NFT اضافه کنند. به عنوان مثال، هنرمندان می‌توانند آثار هنری دیجیتال خود را با امضای خود در فراداده امضا کنند.

توکن غیر قابل تعویض (NFT) چیست؟

استاندارد ERC-721

NFT ها از استاندارد ERC-721 تکامل یافته‌اند. ERC-721 جزئیات مالکیت، امنیت و ابرداده مورد نیاز برای تبادل و توزیع توکن‌ها را تعریف می‌کند. استاندارد ERC-1155 با کاهش هزینه‌های تراکنش و ذخیره‌سازی مورد نیاز برای NFTها و دسته‌بندی انواع مختلف توکن‌های غیرقابل تعویض در یک قرارداد، مفهوم را فراتر می‌برد.

شاید معروف ترین مورد استفاده برای NFT ها مربوط به cryptokitties باشد. cryptokitties که در نوامبر 2017 راه اندازی شد، نمایش دیجیتالی گربه‌ها با شناسه‌های منحصر به فرد در بلاک چین اتریوم هستند. هر بچه گربه منحصر به فرد است و قیمتی در اتر دارد. آن‌ها در بین خود تولید مثل می‌کنند و فرزندان جدیدی تولید می‌کنند که در مقایسه با والدین خود دارای ویژگی‌ها و ارزش‌های متفاوتی هستند. ظرف چند هفته کوتاه پس از راه‌اندازی، cryptokitties طرفداران زیادی پیدا کردند که 20 میلیون دلار برای خرید، تغذیه و پرورش آن‌ها هزینه کردند. برخی از علاقه‌مندان حتی بیش از 100000 دلار برای این تلاش خرج کردند.

در حالی که مورد استفاده از cryptokitties ممکن است بی اهمیت به نظر برسد، موارد بعدی پیامدهای تجاری جدی تری دارند. به عنوان مثال، NFT ها در معاملات سهام خصوصی و همچنین معاملات املاک و مستغلات استفاده شده‌اند. یکی از پیامدهای فعال کردن چندین نوع توکن در یک قرارداد، توانایی ارائه امانی برای انواع مختلف NFTها، از آثار هنری گرفته تا املاک، در یک تراکنش مالی واحد است.

چرا توکن‌های غیرقابل تعویض مهم هستند؟

توکن‌های غیرقابل تعویض، تحولی در ارزهای دیجیتال هستند. سیستم‌های مالی مدرن شامل سیستم‌های تجاری پیچیده و وام برای انواع مختلف دارایی، از املاک و مستغلات گرفته تا قراردادهای وام و آثار هنری است. با فعال کردن نمایش دیجیتال دارایی‌های فیزیکی، NFT ها گامی رو به جلو در اختراع مجدد این زیرساخت هستند.

شاید واضح ترین مزیت NFT ها کارایی بازار باشد. تبدیل یک دارایی فیزیکی به دارایی دیجیتال، فرآیندها را ساده می‌کند و واسطه‌ها را حذف می‌کند. NFT هایی که آثار هنری دیجیتال یا فیزیکی را در یک بلاک چین نشان می‌دهند، نیاز به عوامل را از بین می‌برد و به هنرمندان اجازه می‌دهد تا مستقیماً با مخاطبان خود ارتباط برقرار کنند. آنها همچنین می‌توانند فرآیندهای تجاری را بهبود بخشند.

توکن‌های غیر قابل تعویض برای مدیریت تشخیص هویت در معاملات عالی هستند. گذرنامه‌های فیزیکی را در نظر بگیرید که باید در هر نقطه ورودی و خروجی ارائه شوند. با تبدیل گذرنامه‌های فردی به NFT که هر کدام دارای ویژگی‌های شناسایی منحصر به فرد خود هستند، می‌توان فرآیندهای ورود و خروج را برای حوزه‌های قضایی ساده کرد. با گسترش این مورد، NFT ها می‌توانند برای مدیریت هویت در قلمرو دیجیتال نیز استفاده شوند.

NFT ها همچنین می‌توانند با تقسیم دارایی‌های فیزیکی مانند املاک و مستغلات، سرمایه گذاری را دموکراتیک کنند. تقسیم دارایی دیجیتالی املاک و مستغلات بین چندین مالک بسیار ساده تر از یک دارایی فیزیکی است. این اخلاق نشانه گذاری نباید به املاک و مستغلات محدود شود. می‌توان آن‌را به دارایی‌های دیگر مانند آثار هنری تعمیم داد. بنابراین، یک نقاشی همیشه نیازی به داشتن یک مالک ندارد. معادل دیجیتالی آن می‌تواند صاحبان متعددی داشته باشد که هر کدام مسئول کسری از نقاشی هستند. چنین ترتیباتی می‌تواند ارزش و درآمد آن‌را افزایش دهد.

ایجاد بازارها و اشکال جدید سرمایه گذاری

هیجان انگیزترین امکان برای NFTها در ایجاد بازارها و اشکال جدید سرمایه گذاری نهفته است. یک قطعه از املاک و مستغلات را در نظر بگیرید که به چندین بخش تقسیم شده است، که هر کدام دارای ویژگی‌ها و انواع ملک متفاوت است. یکی از بخش‌ها ممکن است در کنار یک ساحل باشد، در حالی که دیگری یک مجتمع تفریحی و دیگری یک منطقه مسکونی است. بسته به ویژگی‌های هر قطعه زمین، قیمت متفاوتی دارد و با NFT نشان داده می‌شود. تجارت املاک و مستغلات که یک امر پیچیده و بوروکراتیک است، می‌تواند با ترکیب ابرداده‌های مرتبط در هر NFT منحصر به فرد ساده شود.

Decentraland، یک پلتفرم واقعیت مجازی در بلاک چین اتریوم، قبلاً چنین مفهومی را پیاده‌سازی کرده است.7 با پیچیده‌تر شدن NFT‌ها و ادغام در زیرساخت‌های مالی، ممکن است امکان پیاده‌سازی همان مفهوم قطعات توکن شده از زمین، متفاوت از نظر ارزش و مکان وجود داشته باشد.

توکن غیر قابل تعویض (NFT) چیست؟

چند نمونه از توکن‌های غیر قابل تعویض چیست؟

توکن‌های غیرقابل تعویض می‌توانند هر دارایی را به‌صورت دیجیتالی نشان دهند، از جمله دارایی‌های آنلاین مانند آثار هنری دیجیتال و دارایی‌های واقعی مانند املاک و مستغلات. نمونه‌های دیگری از دارایی‌هایی که NFT می‌توانند نشان دهند شامل موارد درون بازی مانند آواتارها، کلکسیون‌های دیجیتال و غیر دیجیتال، نام‌های دامنه و بلیط‌های رویداد است.

چگونه می‌توانم NFT بخرم؟

بسیاری از NFT ها را فقط می‌توان با اتر خریداری کرد، بنابراین داشتن مقداری از این ارز دیجیتال و ذخیره آن در یک کیف پول دیجیتال، معمولا اولین قدم است. سپس می‌توانید NFT ها را از طریق هر یک از بازارهای آنلاین NFT، از جمله OpenSea، Rarible، و SuperRare خریداری کنید.

آیا توکن‌های غیر قابل تعویض ایمن هستند؟

توکن‌های غیرقابل تعویض، که از فناوری بلاک چین درست مانند ارزهای دیجیتال استفاده می‌کنند، عموماً ایمن هستند. ماهیت توزیع شده بلاک چین‌ها، هک کردن NFT ها را دشوار می‌کند. یکی از خطرات امنیتی برای NFT ها این است که اگر پلتفرم میزبان NFT از کار بیفتد، ممکن است دسترسی به توکن غیرقابل تعویض خود را از دست بدهید.

برای کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان ما در گروه مهرگان آی تی در تماس باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازگشت به بالا