تفاوت بین ICT و IT چیست؟

تفاوت بین ICT و IT چیست؟ کارهای روزمره ما دیگر نمی‌توانند بدون فناوری به درستی و آنگونه که می‌خواهیم پیش برود. فناوری در دنیای امروزی بسیار حیاتی شده و رد پای آن‌را می‌توان در هر بخش از زندگی مشاهده کرد.

تلفن‌های همراهی که استفاده می‌کنیم، تلویزیونی که هر روز تماشا می‌کنیم، رایانه‌ها، لپ‌تاپ‌ها و تبلت‌هایی که استفاده می‌کنیم، ماشین‌های لباسشویی، یخچال‌ها، دستگاه‌های تصفیه آب و وسایلی از این دست، برخی از ابزارهایی هستند که در آن از فناوری استفاده می‌شود.

اگرچه هنوز به بحث مفید یا زیانبار بودن فناوری پاسخی داده نشده است، اما باید با این واقعیت موافق باشیم که فناوری قطعاً با وجود و پیشرفت‌های خود زندگی ما را بسیار آسان می‌کند.

دو کلمه‌ای که همیشه با کلمه “تکنولوژی” به کار می روند “ICT” و “IT” هستند. این دو کلمه اغلب با یکدیگر اشتباه گرفته می‌شود.

اگرچه شباهت‌هایی وجود دارد، اما تفاوت‌هایی نیز بین کلمات ICT و IT وجود دارد.

ICT در مقابل IT

تفاوت اصلی بین ICT و IT در زمینه‌ای است که با آن مرتبط هستند. ICT اغلب با حوزه آموزش مرتبط است. اما فناوری اطلاعات عموماً با رشته مرتبط با رایانه، نرم افزار و غیره مرتبط است.

تفاوت بین ICT و IT چیست؟ جدول مقایسه بین ICT و IT

پارامتر مقایسه ICT IT
مخفف ICT مخفف فناوری اطلاعات و ارتباطات است. IT مخفف فناوری اطلاعات است.
زمینه فناوری اطلاعات و ارتباطات با حوزه آموزش مرتبط است. فناوری اطلاعات با حوزه کامپیوتر، نرم افزار، شبکه و غیره مرتبط است.
عملکرد وظیفه فناوری اطلاعات و ارتباطات کمک به فرآیند ارتباطات و دستیابی و انتشار بهتر اطلاعات به کمک فناوری است. کارکرد فناوری اطلاعات کمک به دستیابی به یک روش یا روش کارآمد برای مدیریت اطلاعات با کمک فناوری است.
محل استفاده فناوری اطلاعات و ارتباطات در موسسات و اهداف دانشگاهی مورد استفاده قرار می گیرد. فناوری اطلاعات در شرکت ها و سایر شرکت ها و موسسات بزرگ و پیچیده استفاده می شود.
صنعت یا توسعه فناوری اطلاعات و ارتباطات را می‌توان به‌عنوان یک اصطلاح توسعه‌ای یا صرفاً به‌عنوان بسط فناوری اطلاعات در نظر گرفت، که عمدتاً در یک مجموعه دانشگاهی استفاده می‌شود. فناوری اطلاعات را می توان به خودی خود به عنوان یک صنعت در نظر گرفت که برای مدیریت کارآمد اطلاعات، عمدتاً در نرم افزار، شبکه و غیره استفاده می شود.

 

فناوری بدون توجه به حرفه‌ای که دنبال می‌کند و هر موقعیت دیگری، نقش بسیار مهمی در زندگی ما دارد.

ICT و IT دو اصطلاحی هستند که ارتباط نزدیکی با اصطلاح “تکنولوژی” دارند. ICT مخفف کلمه “Information and Communications Technology” است.

همانطور که از نام آن پیداست، فناوری اطلاعات و ارتباطات اصطلاحی است که به استفاده از فناوری برای ارتباط بهتر و کارآمدتر مربوط می‌شود.

دو نکته اسای وجود دارد که دو اصطلاح “ICT” و “IT” را از یکدیگر متمایز می‌سازد:

 1. زمینه
 2. صنعت یا توسعه

ICT یا فناوری اطلاعات و ارتباطات با حوزه آموزش مرتبط است. این فناوری عمدتاً درمجموعه‌های دانشگاهی استفاده می‌شود.

همانطور که قبلا ذکر شد، کارکرد اصلی این فناوری ارتقای یک ارتباط یکپارچه، با کمک فناوری، در زمینه آموزش است.

فناوری اطلاعات و ارتباطات بر استفاده از فناوری برای ارتباط مؤثر و روشی بهتر برای انتقال و نگهداری اطلاعات برای کسانی که در حال تحصیل هستند.

تفاوت اصلی دیگر این است که ICT یک اصطلاح توسعه‌ای IT است. فناوری اطلاعات و ارتباطات، توسعه‌ای از فناوری اطلاعات است که عمدتاً در حوزه دانشگاهی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

در موسسات آکادمیک مانند مدارس، کالج‌ها و سایر موسسات آموزشی استفاده می‌شود. برای نمونه:

 1. اتاق‌های سمعی و بصری یا A/V که برای کمک به دانش آموزان در درک آسان مفاهیم استفاده می‌شود.
 2. سیستم‌های مدیریت یادگیری یا LMA.
 3. برنامه‌های ارزیابی که به ارزیابی پیشرفت دانش آموزان کمک می‌کند.

IT مخفف کلمه “Information Technology” است. همانطور که از نام آن پیداست، فناوری اطلاعات یا IT استفاده از فناوری برای ارسال، دریافت و ذخیره اطلاعات است.

اطلاعات باید به درستی ارسال، دریافت و پردازش شوند تا ارتباط موثر تضمین شود. همچنین مهم است که داده‌ها ذخیره شوند تا بتوان آن‌ها را برای هر مرجع بعدی بازیابی کرد.

این وظیفه اصلی فناوری اطلاعات (IT) است. این فناوری به دستیابی به روش یا روشی کارآمد برای مدیریت اطلاعات یا داده‌ها کمک می‌کند.

تفاوت اصلی که IT را از ICT متمایز می‌کند، زمینه مرتبط با آن است. فناوری اطلاعات با حوزه کامپیوتر، نرم افزار، شبکه و پردازش داده مرتبط است.

IT یا فناوری اطلاعات در راه اندازی شرکت استفاده می‌شود. این نوع فناوری در شرکت‌های بزرگ، چند ملیتی، شرکت‌های شبکه و سایر سازمان‌های رایانه‌ای استفاده می‌شود.

دومین جنبه‌ای که فناوری اطلاعات در آن با فناوری اطلاعات و ارتباطات متفاوت است، این است که فناوری اطلاعات یک صنعت است. فناوری اطلاعات را می‌توان به تنهایی صنعتی در نظر گرفت که در زمینه مدیریت اطلاعات تخصص دارد.

به عنوان روشی برای ذخیره و بازیابی اطلاعات و داده‌ها به درستی عمل می‌کند. برای نمونه:

 1. اینترکام که برای برقراری ارتباط راحت در شرکت‌ها، خانوارها و … استفاده م‌ شود.
 2. دوربین‌های مداربسته‌ای که برای تامین امنیت استفاده می‌شوند.
 3. روترها و سرورهایی که برای اطمینان از اتصال استفاده می‌شوند.

تفاوت های اصلی بین ICT و IT

 1. تفاوت اصلی بین ICT و IT در زمینه مرتبط با آن است. فناوری اطلاعات و ارتباطات فناوری مرتبط با حوزه آموزش است. اما فناوری اطلاعات یک فناوری مرتبط با حوزه کامپیوتر، نرم افزار، شبکه و … است.
 2. ICT مخفف کلمه “Information and Communications Technology” است. IT مخفف کلمه “Information Technology” است.
 3. کارکرد ICT تضمین یک ارتباط یکپارچه، با کمک فناوری، در زمینه آموزش است. اما کارکرد IT اطمینان از روشی بهتر برای مدیریت اطلاعات و داده‌ها با استفاده از فناوری است.
 4. فناوری اطلاعات و ارتباطات یا ICT در مجموعه‌های دانشگاهی مانند مدارس، کالج‌ها، مراکز مطالعاتی و سایر موسسات استفاده می‌شود. اما فناوری اطلاعات یا فناوری اطلاعات در مجموعه‌های شرکتی مانند شرکت‌های چندملیتی، خانوارها و سایر سازمان‌ها استفاده می‌شود.
 5. ICT توسعه فناوری اطلاعات است که عمدتاً برای زمینه آموزشی در نظر گرفته شده است. اما فناوری اطلاعات به خودی خود صنعتی است که در جهت مدیریت اطلاعات است.

تفاوت بین ICT و IT چیست؟

نتیجه

 • چه ICT و چه IT چیزی است که امروزه هیچ‌کس بدون آن نمی‌تواند زندگی کند. و هر دو ثابت کردهاند که در زندگی ما بسیار مفید هستند.
 • هر دو با اطمینان از یک ارتباط موثر و پردازش اطلاعات مرتبط هستند.
 • با این حال، آن‌ها در زمینه‌هایی که با آن‌ها مرتبط هستند متفاوت هستند. در حالی که ICT با حوزه آموزشی مرتبط است، فناوری اطلاعات با حوزه کامپیوتر، نرم افزار، شبکه و غیره مرتبط است.

برای کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان ما در گروه مهرگان آی تی تماس حاصل فرمایید.

 1. کدرلایف -

  ممنون از این مقاله کاربردی

  1. Mohsenghanbari -

   خواهش میکنیم دوست عزیز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازگشت به بالا