انتشار مقاله علمی درباره واکسن‌های ایرانی کرونا الزامی شد

عضو کمیته ملی واکسن کرونا با بیان اینکه شرکت‌های تولید کننده واکسن کرونا باید مقالات خود را منتشر و در دسترس مردم قرار دهند، گفت:در این راستا از آنها حمایت می کنیم.

دکتر مصطفی قانعی در گفتگو با خبرنگار مهر گفت هیچ توجیهی برای عدم انتشار مقالات واکسن ها وجود ندارد. وی افزود: واکسن های خارجی کرونا معمولا در شرکتهای بزرگ و با قدمت چند دهه ای به تولید رسیده اند. این نشان میدهد که تجربیات خوبی در زمینه تحقیق و توسعه همزمان با تولید محصولاتشان دارند. لذا این شرکتها گروه هایی را برای استخراج مقاله از تحقیقات در مورد واکسن مشخص کرده اند.

عضو کمیته ملی واکسن بیان کرد: اما برخی شرکت های ایرانی که به حوزه واکسن ورود پیدا کردند زیرساخت تولید واکسن نداشته اند. معمولا این شرکتها بعد از شیوع کرونا به حوزه تولید واکسن کرونا وارد شدند. این شرکت ها قبل از شیوع کرونا محصولی این چنینی نداشته اند. به عنوان مثال موسسه برکت تا قبل از کرونا، زیرساخت یا محصول واکسنی در بازار نداشت.

تولید کنندگان واکسن ایرانی در زمان شیوع کرونا شکل گرفتند

قانعی افزود: از این رو همه واکسن سازهای ایرانی در زمان شیوع کرونا شکل گرفتند. عدم داشتن بدنه گسترده این شرکتها یکی از مشکلات برای چاپ مقاله شان در این زمینه به شمار می رود.

قانعی گفت: اما با این حال شرکت‌های ایرانی که به حوزه واکسن کرونا وارد شدند به تدریج خودشان را با ساختارهایی مورد نیاز و قبول جامعه بین المللی وفق میدهند. آن ها سعی دارند مقاله شان را در این خصوص به چاپ برسانند.

عضو کمیته ملی واکسن: انتظار این است که در گروههای ایرانی سازنده واکسن کرونا عدم انتشار یافته های علمی را کمتر شاهد باشیم. وی افزود: ستاد توسعه زیست فناوری تا کنون از چندین شرکت در راستای تولید واکسن حمایت کرده است. ما به طور جدی از آنها خواسته ایم که همزمان مقاله ای یافته های خود را منتشر کنند.

وی در ادامه گفت: به آنها متذکر شده ایم که فاصله انتشار مقاله با مرحله ای که در مطالعات پیش بالینی هستند کوتاه باشد. لازم است که اگر پایان فاز یک هستند، مطالعات پیش بالینی. و اگر پایان فاز دو هستند مطالعات فاز یک و … منتشر شود. به این ترتیب مقاله پروژه خود را در دسترس مردم قرار دهند.

حمایت از نشر مقالات

عضو کمیته علمی واکسن با تاکید بر اینکه انتظار می رود نتایج جمع بندی شده با این فاصله از پیشرفت پروژه منتشر شود، گفت: طبق نشست هایی که از سوی ستاد توسعه زیست فناوری با شرکتهای تولید کننده واکسن داشته ایم آنها را موظف کردیم که مقالات خود را در زمینه واکسن منتشر کنند.

به گفته وی، از این رو در حال حاضر یک الزام برای شرکتهایی که از ستاد توسعه زیست فناوری حمایت شده اند وجود دارد. آنها باید یافته های خود را حتما همزمان یا با فاصله کم از مطالعاتشان به چاپ برسانند.

قانعی در خصوص نقدهایی که در این زمینه صورت می گیرد گفت: معمولا بعد از انتشار نقدهایی به مطالعات وارد است. اما اشکالات بزرگ و مسائل علمی مانع تولید خواهد شد نه مسائل دیگر.

عضو کمیته ملی واکسن ادامه داد: نکته ای که وجوددارد این است که شرکتها گروهی جداگانه برای انتشار مقالات ندارند. از این رو باید گروهی برای این منظور ایجاد شود که ما در ستاد توسعه زیست فناوری برای هزینه و ایجاد چنین گروهی از آنها حمایت می کنیم تا مقالات آنها منتشر شود.

منبع: iranbmemag.com

بازدیدها: 0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

3 + 18 =

فهرست